REKLAMA

Już po ekshumacjach. Wiemy ile szczątków i co jeszcze znaleziono na koneckim skwerze [wideo, zdjęcia]

Szczątki 116 żołnierzy niemieckich odkryła na koneckim skwerku Fundacja Pamięć. Oprócz nich mnóstwo ciekawych artefaktów. Ekshumacje zakończyły się w środę po południu. 

REKLAMA

Z pojedynczych kwater wydobyto 112 żołnierzy, dodatkowo pracownicy fundacji odkryli jeszcze resztki kości 4 żołnierzy z kwater, które znajdowały się w miejscu, w którym za PRL-u postanowiono stworzyć kolektor ciepłowniczy. Prawdopodobnie wtedy zniszczono szczątki kilku, a może i większej liczby żołnierzy. Specjaliści spodziewali się około 124-130 żołnierzy, ale zakładali też, że część cząstek mogła zostać zniszczona. –„Liczba taka szacunkowa to jest około 124, może nawet 130 żołnierzy, ale czy dokładnie taką liczbę wyciągniemy to śmiem wątpić, bo wpływ mają na to różne rzeczy, które znajdują się pod ziemią typu kanały ciepłownicze, kable elektryczne i tak dalej. To trzeba wziąć pod uwagę, że część tych kwater została przez te prace zniszczona.” – opowiadał nam jeszcze w trakcie prac Dariusz Marciniak z Fundacji Pamięć.

Przy szczątkach znaleziono też wiele ciekawych przedmiotów. To między innymi nożyczki, prezerwatywy, dokumenty w butelkach, szczątki mundurów oraz wojskowe obuwie. Dosyć niespotykanym znaleziskiem była butelka po wódce ze srebrną zakrętką, którą złożono w kwaterze jednego z żołnierzy. Bardzo ważnym odkryciem dla pracowników Fundacji Pamięć było zidentyfikowanie ciała jednego z żołnierzy, który nie figurował w dokumentacji. Jak się okazało zwłok mężczyzny od lat szukała rodzina z Niemiec, wiedziała że prawdopodobnie są one gdzieś w okolicach Kielc, a teraz najbliżsi poznają prawdziwą historię swojego krewniaka. Los chciał, że wśród małej liczby czytelnych znaków tożsamości jego był w idealnym stanie.

REKLAMA

Teraz niemieccy żołnierze zostaną przeniesieni na jeden z cmentarzy współpracujących z fundacją. –„Szczątki zostaną przeniesione na Cmentarz Wojenny w Siemianowicach Śląskich, cmentarz żołnierzy niemieckich. Są takie cmentarze na terenie Polski i to właśnie Fundacja Pamięć takie miejsca zorganizowała wraz z Volksbundem, czyli Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi w Niemczech i na te cmentarze te szczątki po ekshumacji trafiają.” – tłumaczył nam Dariusz Marciniak z Fundacji Pamięć.

Miasto będzie więc mogło już bez przeszkód rozpocząć przebudowę skwerku w rynek (plany rynku znajdziecie TUTAJ). Jak udało nam się jednak dowiedzieć prace mogą ruszyć z opóźnieniem pod koniec roku, ponieważ gmina czeka na rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie tego projektu.

Zdjęcia (autor – Grupa Poszukiwawcza  – więcej zdjęć znajdziecie na jej Facebooku – TUTAJ):

REKLAMA

3 thoughts on “Już po ekshumacjach. Wiemy ile szczątków i co jeszcze znaleziono na koneckim skwerze [wideo, zdjęcia]

  1. George Tuck pisze:

    My wife is related to one of the soldiers exhumed in Konskie last April, Walter Dittrich, born Horni Sucha, Czech Republic, 22 August 1913. Walter’s sister is my wife’s mother, Olga Dittrich, who managed to get out a few days before the German advance and relocate with her husband in Dublin, Ireland. Walter, an engineer in the local mine, was conscripted into the German army and served as housing officer in Wolow barracks. He was killed 6 August 1944 and buried in Konskie. There was no written documentation indicating that he was buried in Konskie except for a photograph of his grave marker sent to the family in Dublin. Last year we visited Konskie and discovered a photo of his military dog tag 737 4.1Inf.Ers.Btl.465 in the artifacts unearthed. To date, Volksbund have not been able to give us further details but we are anxious to learn of any other artifacts connected to him, the current location of his remains, any information on his military service and any details of his life and death prior to August 6 1944. We also believe he fathered a child and are seeking also any relevant information. Thank you. George.

  2. […] Średnia wieku odnalezionych żołnierzy to 24-25 lat. Oprócz szczątków odkryto także pocisk artyleryjski, nadkole z jakiegoś pojazdu, obrączkę, protezy, medalik i krzyżyk. Przypomnijmy, że przed rokiem ekshumacje prowadzone były na koneckim skwerze – o tym więcej przeczytacie TUTAJ. […]

  3. […] Czy jednak szkielet ujawniony we wtorek podczas robót budowlanych na pewno pochodzi z okresu II wojny światowej? Nieco dziwić może miejsce jego znalezienia – po przeciwnej niż skwer stronie ulicy Piłsudskiego, tuż przy murach znajdujących się tam kamienic. Na odpowiedź na to pytanie z pewnością przyjdzie nam dłużej poczekać, przynajmniej do zakończenia specjalistycznych badań i publikacji ich wyników. Z kolei o ekshumacjach z 2017 roku szczegółowo pisaliśmy TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *