REKLAMA

Kawa od podstaw, czyli o tym, jak przebiega proces palenia kawy

Dzięki zawartości kofeiny kawa pobudza. Z tego też powodu wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia kawy. Jednak, kiedy zadajemy pytanie „jaka kawa jest najlepsza?”, to nie ma na to pytanie jednej i oczywistej odpowiedzi. Jedni wolą tradycyjną, sypaną kawę, inni wolą tą z ekspresu. Natomiast, nie ulega wątpliwości, że jakość kawy zależy od sposobu jej wypalania. Jak powinien przebiegać proces palenia kawy? Wyjaśniamy!

REKLAMA

Źródło zdjęcia: Shulevskyy Volodymyr / Shutterstock.com

Sposób wypalenia kawy wpływa na smak czarnego trunku

Na pewno znasz to uczucie, kiedy pijesz filiżankę kawy i dosłownie się nią delektujesz. Oceniasz jej smak i aromat. Na wspomniany smak i aromat wpływ ma nie tylko sposób zaparzenia i sporządzenia kawy ale także sposób w jaki ziarna kawy są wypalane. Warto zaznaczyć, że przed procesem palenia, kawa ma tylko kilkanaście związków, które wpływają na jej smak i aromat, po procesie palenia ma ich podobno około siedmiuset.

Dobra palarnia kawy powinna potrafić znaleźć balans, pomiędzy stopniem jej wypalenia, a naturalnym smakiem. Zbyt mocne wypalenie może nieco za mocno wpłynąć na smak kawy. Poza tym, sposoby wypalania wpływają na zawartość kofeiny.

REKLAMA

Kawę można palić na ciemno lub jasno. Parzenie na ciemno ujednolica smak. Pomimo tego, że ta metoda wypalania kawy zmniejsza zawartość kofeiny, bariści polecają ją do espresso jest także uważana za najlepszą kawę do ekspresów. Z kolei paląc na jasno, ziarna zachowują swój smak i aromat. Jest to sposób parzenia polecany dla kaw o nutach owocowych lub czekoladowych.

Jak wygląda proces wypalania kawy?

Proces palenia kawy w dużej mierze jest zależny od tego, jak jej ziarna były suszone, jakiej są wielkości i jaką mają gęstość. Doświadczona palarnia kawy doskonale wie, jak dobrać do poszczególnych ziaren odpowiednią temperaturę, czas i moc dla każdego etapu wypalania.

Do palarni dostarczane są ziarna zielone. Mimo tego, że już od pierwszych minut palenia ziarna pochłaniają ogromne temperatury, to zmieniają kolor dopiero wtedy, gdy osiągną odpowiednią ilość ciepła. Ich kolor zmienia się w pierwszej kolejności na złoty, później przybiera barwy jasno lub ciemnobrązowe.

Proces palenia kawy odbywa się w temperaturach od 50 do 240 stopni, dlatego też do wypalania kawy niezbędny jest piec bębnowy, który osiąga temperaturę osiągającą 250 stopni. Bęben pełni istotną funkcję w piecu, gdyż zapewnia on przemieszczanie się ziaren kawy.

Po skończonym procesie palenia kawy, czas na chłodzenie ziaren. Proces chłodzenia kawy powinien rozpocząć się jak najszybciej po paleniu, aby zahamować wszystkie zachodzące procesy chemiczne.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *