REKLAMA

Kiedy należy zamówić kontener na gruz?

Odpady pobudowlane to szczególna grupa śmieci, której nie możemy wyrzucić do klasycznych pojemników na odpady komunalne. Co więc zrobić, jeżeli planujemy remont lub budowę domu? W jaki sposób zadbać o prawidłową utylizację gruzu?

REKLAMA

1. Odpady budowlane – co się do nich zalicza?

REKLAMA

2. Gruz czysty, mieszany i zanieczyszczony – jak prawidłowo go zutylizować?

3. Kontener na gruz – kiedy musimy go zamówić?

4. Jak utylizować odpady wielkogabarytowe po remoncie?

Odpady budowlane – co się do nich zalicza?

Remont czy budowa domu to procesy, w wyniku których powstaje wiele śmieci „specjalnych”, których nie możemy tak po prostu wyrzucić do kontenera na odpady komunalne. Zaliczamy do nich takie rzeczy, jak kawałki cegieł, pokruszony beton, kafelki czy elementy mebli, ale również opakowania po farbach i silikonach, kleje, fugi i inne elementy wykończeniowe. Wszystkie te odpady noszą zbiorczą nazwę gruzu lub też odpadów budowlanych, a ich utylizacja musi przebiec w ściśle określony sposób.

Gruz czysty, mieszany i zanieczyszczony – jak prawidłowo go zutylizować?

Co do zasady gdy planujemy wywóz odpadów budowlanych, powinniśmy najpierw zastanowić się, jak będą one wyglądać. Możemy wyróżnić trzy różne grupy:

  • gruz czysty jest najcenniejszy ze względu na to, że zawiera w sobie wyłącznie surowce wtórne, które możemy ponownie wykorzystać. Zaliczamy do niego takie rzeczy, jak czysta ziemia, piasek, pokruszona cegła i beton oraz szczątki ceramiczne czy porcelanowe. Ten rodzaj gruzu jest najłatwiej zutylizować i ponownie zagospodarować;
  • gruz mieszany powstaje, gdy do wyżej wymienionych odpadów dołączymy dodatkowo płyty kartonowo-gipsowe, siatki montażowe, niektóre akcesoria malarskie (np. folia), tynk, wełnę mineralną, styropian oraz szkło. W tej kategorii znajdzie się także miejsce na odpady wielkogabarytowe oraz tworzywa sztuczne;
  • gruz zanieczyszczony będzie obejmował dodatkowo papę dachową, elementy spalone oraz gumę.

Kontener na gruz – kiedy musimy go zamówić?

Wybierając kontener na gruz Kielce powinniśmy przede wszystkim określić, jaki rodzaj odpadów chcemy zutylizować. To pomoże firmie podstawiającej pojemnik na łatwiejsze zajęcie się jego zawartością, gdy już zakończymy prace. Wywóz gruzu i jego utylizacja jest obowiązkiem przedsiębiorstwa, od którego wynajmiemy kontener. Powinniśmy zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby pojemnik stanął pod naszym domem lub blokiem jeszcze zanim zaczniemy remont. Dzięki temu będziemy mogli od razu prawidłowo posegregować śmieci, a także zachowamy czystość w okolicy kontenera. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, jak duży on będzie – najmniejsze pojemniki sprawdzają się w przypadku małych remontów, podczas gdy te średnie pozwolą nam na większe prace w domu. Największe kontenery zazwyczaj są przeznaczone na place budowy i inne podobne im miejsca.

Jak utylizować odpady wielkogabarytowe po remoncie?

Wynajem kontenerów na odpady to nasz obowiązek, jeżeli decydujemy się na remont, budowę domu i tym podobne prace. Jeżeli nie zutylizujemy śmieci w odpowiedni sposób, musimy liczyć się z karą finansową. Dotyczy to również odpadów wielkogabarytowych, jak na przykład stare meble. W ich przypadku, jeżeli mieszkamy w bloku, warto upewnić się, czy musimy organizować ich transport samodzielnie. Niektóre spółdzielnie dopuszczają możliwość odebrania podobnych odpadów w ramach standardowej usługi odbioru śmieci, zazwyczaj jednak jest to ograniczone co do ilości i częstotliwości. Możemy jednak też wyrzucić meble razem z gruzem, jeżeli zamówimy odpowiedni kontener.

Materiał zewnętrzny

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *