Pluskwy mogą się pojawić w naszym otoczeniu z dnia na dzień. Szczególnie często problem ten nasila się w okresie wakacyjnym. Jeśli tylko dostrzeżemy oznaki występowania tych insektów, warto jak najszybciej rozpocząć tępienie pluskiew. Czasem nie warto zwlekać ze zwróceniem się w tej sprawie do specjalistów.
REKLAMACzym są pluskwy i skąd się biorą?
Pluskwy to niewielkie brązowe insekty o owalnym kształcie, które są niezwykle uciążliwe – żerują w nocy, dlatego rano znajdujemy na ciele ślady ugryzień, w postaci swędzących czerwonych plam i bąbli, ale często objawy te błędnie przypisuje się alergii.
REKLAMATrudno je wykryć, jednak oznaki takie, jak plamki krwi na pościeli czy zapach zgniłych malin powinny wzbudzić podejrzenia. Insekty kryją się m.in. w materacach, tapicerowanych meblach, pościeli, a także wszelkich ciemnych szczelinach.
Chociaż wiele osób o ich pojawienie się obwinia brud i nieporządek, okazuje się, że przyczyna jest zupełnie inna. Insekty są przynoszone na odzieży lub przedmiotach z innego miejsca. Specjaliści z branży DDD szacują, że latem pojawia się 50% więcej zgłoszeń występowania pluskiew. To właśnie najcieplejsza pora roku jest okresem intensywnego podróżowania, a te insekty kryją się m.in. w środkach komunikacji miejskiej, ale też hotelach i pensjonatach.
Jak się pozbyć pluskiew?
Walka z pluskwami nie jest łatwa, bo szybko się rozmnażają – samica, która żyje ok. 300 dni, składa w tym czasie ok. 500 jaj. Pluskwy są też wyjątkowo wytrzymałe – bez pokarmu przetrwają kilka miesięcy.
Podczas walki z tymi insektami często wykorzystuje się domowe sposoby, jednak niektóre z tych metod, jak np. olejek lawendowy, są mało skuteczne, ale mogą działać wspomagająco.
Podczas odpluskwiania warto wypróbować przede wszystkim metodę termiczną – pluskwy umierają w wysokiej temperaturze. Wszystkie ręczniki, zasłony i pościel należy wyprać w temperaturze 60 stopni. Potem warto je dodatkowo wyprasować, a osiągniemy pewność, że insekty i ich jaja zostały zniszczone. Zwalczanie pluskiew w ten sposób może okazać nieskuteczne, jeśli przetrwały w np. szczelinach, to z czasem odbudują populację.
Kiedy likwidację pluskiew warto powierzyć fachowcom?
Do profesjonalnej firmy DDD warto zwrócić się o pomoc, jeśli domowe sposoby zawiodły, podobnie jak środki owadobójcze kupione w sklepach. Poza tym placówki, takie jak hotele czy pensjonaty, które są najbardziej narażone na inwazję, nie powinny zwlekać z zatrudnieniem fachowców.
W 2020 roku w na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonowało 235 obiektów noclegowych i 16,8 tys. miejsc noclegowych dla turystów – tam szczególnie warto zadbać o komfort gości. Zwalczaniem pluskiew w Kielcach zajmuje się firma Patron Pest, którą można znaleźć pod tym linkiem: https://patronpest.pl/oferta/zwalczanie-pluskiew-kielce-i-okolice/.
Warto zgłosić się do specjalistów z firmy DDD, jeśli oczekujemy przede wszystkim szybkiego działania i gwarancji skuteczności. Jeśli kłopot z insektami wymknie się spod kontroli, na pewno nie wpłynie pozytywnie na renomę miejsc takich, jak hotele czy pensjonaty. Profesjonalne firmy przeprowadzające zabieg dezynsekcji zadbają o dyskrecję i pomogą zapobiec nawrotom problemu.
artykuł sponsorowany