13,8 punktu procentowego – tyle wynosi bezrobocie w powiecie koneckim i jest ono najniższe od lat. W całym województwie jego stopień to 10,8 punktu procentowego, ale np. w powiecie skarżyskim to już ponad 20,3 punktu procentowego.
REKLAMA–„Sytuacja na powiatowym rynku pracy była bardzo dobra. Na koniec grudnia 2016 roku liczba bezrobotnych wynosiła 4 216 osób bezrobotnych, z czego 50 % to były kobiety. Nastąpiło zmniejszenie stanu bezrobocia o 1020 osób od początku roku 2016. Jest to bardzo dobry wynik. Nasz powiat był jednym z powiatów, w których zanotowano najwyższy spadek bezrobocia. Stopa bezrobocia liczona na koniec listopada 2016 roku wynosiła 13,8 % i w stosunku do stanu na początku roku spadła o 3,6 punktu procentowego. Takiego wyniku nie osiągnęliśmy nigdy w analitycznych okresach lat poprzednich.” – powiedziała nam Bożena Urban, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
Trudno mówić, że sytuacja się nie polepsza skoro w 2005 roku ponad 11 tysięcy osób z naszego regionu nie miało pracy. Było to dokładnie 21, 3 % wszystkich mieszkańców, obecnie bezrobotnych mamy nieco ponad 4 tysiące. 50 % z nich stanowią kobiety, aż 70 % z tej liczby mieszka na wsi. – „Na niskie bezrobocie w naszym powiecie ma wpływ wiele czynników. Kluczowe jest znajdowanie skutecznych inwestorów, aktywna działalność koneckich przedsiębiorców, pracodawców, która sprzyja rozwojowi oraz działalność władz powiatowych i gminnych. Ciągłe ożywianie rynku pracy, również dobra organizacja w urzędzie i w konsekwencji pozyskiwanie dodatkowych środków w ramach projektów dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz dobrze zainwestowane środki Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego na ograniczenie bezrobocia.” – tłumaczy dyrektor Urban.
REKLAMAZa to wpływ na brak zatrudnienia często mają sami bezrobotni. Pewien odsetek z nich odmawia propozycji pracy lub innej propozycji wsparcia, którą przedkłada im PUP. – „364 osoby odmówiły przyjęcia propozycji pracy bez podania przyczyny lub przyjęcia innej formy, którą miały przez nas proponowaną.” – mówi Bożena Urban, szefowa koneckiego PUP-u.
W ubiegłym roku w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Pracy zaktywizowano 3493 osoby bezrobotne. Skorzystały one z różnych form: staży, prac interwencyjnych, bonów stażowych, bonów na zasiedlenie.
A jak bezrobocie kształtuje się w poszczególnych gminach naszego regionu? Najwięcej osób bez pracy jest w Końskich. –„Jeżeli chodzi o bezrobocie w powiecie koneckim w rozbiciu na poszczególne gminy to przedstawiało się ono następująco: najwięcej osób bezrobotnych zarejestrowało się w gminie Końskie. To jest 1631 osób, ale dobrą wiadomością jest to, że zanotowaliśmy o 475 do początku roku. To duży odsetek.”
Natomiast w pozostałych gminach te statystyki układają się następująco Stąporków – 1192 osoby i spadek o 244 osoby, najmniej bezrobotnych mamy w gminie Słupia – 72 osoby, gmina Gowarczów – 270 osób, gmina Fałków – 165 osób, Radoszyce – 471 osób, Ruda Maleniecka – 207 osób, Smyków – 208 osób.
W 2016 roku na zasiłki dla bezrobotnych wraz ze składkami w naszym regionie przeznaczono dokładnie 13 mln 494 tys 200 zł.