REKLAMA

Komu Końskie zawdzięczają rozbudowę wysypiska? [wideo, zdjęcia]

W środę 16-go marca odbyło się spotkanie mające na celu podsumowanie rozbudowy Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Końskich. 

REKLAMA

Przypomnijmy, że Końskie rywalizację o powstanie instalacji wygrały ze Skarżyskiem. Do zakładu mają więc trafiać odpady z Powiatu Koneckiego i Powiatu Skarżyskiego. W środę w sali bankietowej Astoria gościli zatem przedstawiciele gmin z obu tych powiatów. A także oficjele o randze wojewódzkiej jak choćby Marek Gos, były poseł, a obecnie wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

W lutym tego roku zakład otrzymał pozwolenie na rozruch. W najbliższych dniach mimo wszelkich zawirowań związanych z decyzjami środowiskowymi, a także licznymi pozwami do sądów – protestowały organizacje proekologiczne – zacznie on funkcjonować pełną parą. Wartość projektu rozbudowy regionalnego zagospodarowania odpadów wyniosła 34 607 650 zł, po przetargach okazało się, że rozbudowa będzie kosztować mniej, bo około 28 milionów z czego Unia Europejska pokryła 14 270 893 zł. Za te pieniądze powstały: kompostownia pryzmowa, instalacja mechaniczno-biologiczna, sortowania odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki, nowa kwatera składowiskowa, punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych, Gminny Punkt Zagospodarowania Odpadów Niebezpiecznych.

REKLAMA
Teraz śmieci sortują nowoczesne maszyny.

Teraz śmieci sortują nowoczesne maszyny.

Przy okazji konferencji podsumowującej projekt powrócił temat tego kto za ten niewątpliwy sukces gminy jest odpowiedzialny. Burmistrz Obratański opowiadał o pierwszych staraniach już burmistrza Henryka Popika i prezesa PGK-u Zbigniewa Palucha w latach 90-tych oraz jego ekipy w kadencji 2005-2010. – „Proszę Państwa to jest duże zadanie, duży projekt i jak każdy duży projekt ma swoją historię znacznie przekraczającą tylko czas realizacji inwestycji. Nie chcę zaczynać od Adama i Ewy, ale parę dat i parę faktów należy przytoczyć. Drugim ważnym elementem prowadzącym do dzisiejszej uroczystości to było skutecznie przeprowadzone w Gminie Końskie referendum w 2007 roku, które pozwoliło na skuteczne zbudowanie zarówno systemu segregacji odpadów u źródeł oraz przejęcie odpadów przez Gminę Końskie za stosowną opłatą. Pozwoliło to na uzyskanie znaczącej segregacji procentowo oraz pozwoliło na snucie bardziej ambitnych zamierzeń dotyczących budowy linii sortowniczej.” – opowiadał Obratański.

Natomiast były burmistrz Michał Cichocki zwrócił uwagę na to, że sortownia swoją nowoczesność zawdzięcza przede wszystkim działaniom jej władz z lat 2010-2014. – „Przede wszystkim chciałbym podziękować panom: Jarosławowi Kubale i Antoniemu Wiktorowiczowi. To dzięki ich inspiracji i zaangażowaniu udało się rozpocząć przygotowanie tej inwestycji. Bez tej inspiracji, bez tej iskry, podjęcia tego ogólnego wyzwania dotyczącego rozbudowy instalacji  nie byłoby jej dzisiaj.” – mówił Michał Cichocki.

I choć starania dotyczące utworzenia w Końskich specjalnej strefy, a także przebudowy zakładu gospodarowania odpadami były czynione od wielu lat to faktem jest, że umowa o dofinansowaniu rozbudowy ze środków unijnych została podpisana w 2014 roku za rządów Cichockiego. – „Nie tylko ochrona środowiska będzie na wysokim poziomie, powstaną nowe miejsca pracy, ale przede wszystkim mamy ogromny wpływ na ekonomiczną stronę całego przedsięwzięcia i ostateczną cenę jaką płacą nasi mieszkańcy. Panie burmistrzu dziękuję bardzo i gratuluję, że się udało dokończyć.” – stwierdził na zakończenie swojej przemowy były burmistrz Michał Cichocki.

Wysypisko 2

Nie rozstrzygając tego kto zaczynał, a kto kończył sytuację podkreślając rangę samej inwestycji skomentował wicestarosta konecki Andrzej Lenart. – „Tak jest w samorządzie, że ktoś rozpoczyna kto inny kończy. Jest to ważny projekt, dla nasz wszystkich ważny. Ważne też, że jest lokowany w Końskich co ma znaczenie dla gmin lokowanych na terenie powiatu koneckiego, ponieważ mamy to jakby pod kontrolą.” – mówił Lenart.

Rozbudowie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów towarzyszyło szereg działań promocyjnych i edukacyjnych.  – „Miały one na celu zwrócenie uwagi na kwestie związane z segregacją opadów w mieście, pokazanie korzyści płynących z rozbudowy zakładu, informowanie o kolejnych etapach projektu.” – opowiada Mirosław Szustak, prezes PGK w Końskich.

Odbył się między innymi konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na najlepszy plakat promujący segregację odpadów. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, między innymi tablety.

Zdjęcia:

Spotkanie podsumowujące rozbudowę Zakładu Gospodarowania Odpadami 08

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *