REKLAMA

Wideo: Konecczanie uczcili święto Konstytucji 3 Maja

W czwartek władze miasta i powiatu oraz mieszkańcy uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbyły się tradycyjnie w Parku Miejskim w Końskich.

REKLAMA

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 11.30 w Parku Miejskim na placu między dwoma skrzydłami Zespołu Pałacowego. Plac przyozdabiał wielki obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, który był częścią inscenizacji „Żywy obraz”. Całą uroczystość poprowadził wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. We wstępie wszyscy zgromadzeni zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a druhowie z OSP Końskie wciągnęli flagę państwową na maszt. Następnie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pomykowie zatańczyły kujawiaka, a uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Nieświniu zaśpiewali patriotyczną piosenkę.

Jednym z ciekawszych punktów uroczystości była inscenizacja przygotowana przez Annę Wiaderną. Młodzież szkolna i członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku wcielili się w postacie z obrazu Matejki, m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisława Małachowskiego czy Ignacego Potockiego. Trzeba podkreślić, że wydarzenie przygotowali pracownicy koneckiego Domu Kultury, a ich pracę koordynował wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński.

REKLAMA

Okolicznościowe przemowy wygłosili: burmistrz Krzysztof Obratański, wicestarosta Andrzej Marek Lenart, Grzegorz Piec w imieniu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek oraz Marszałek Potomków Sejmu Wielkiego Piotr Biliński.

„Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy zgromadzili się na tym placu, jedynym w swoim rodzaju. Pamiętać należy, że tylko raz w I Rzeczypospolitej obchodzono święto upamiętniające Konstytucję 3 Maja. W rok po jej uchwaleniu nieszczęsna wojna, a potem drugi i trzeci rozbiór Polski wymazały Wielką Niepodległą I Rzeczpospolitą z map Europy i że przez następne 123 lata była to uroczystość zakazana. Pierwszy raz legalnie ogólnopaństwowe święto obchodzono w Polsce w roku 1919 już po odzyskaniu Niepodległości. Tak było przez dwudziestolecie międzywojenne, a po II wojnie światowej święto to znów zostało skazane na zapomnienie. Odwoływanie się do niego było odwoływaniem się do naszej historii, naszej dumy, naszego usprawiedliwionego prawa do samostanowienia i aż do lat osiemdziesiątych, kiedy to wielka rewolucja Solidarności naszą historię znów upubliczniła, wyniosła ją na ołtarz to było święto zakazane. Dzisiaj możemy obchodzić je radując się, możemy też uczynić je wielką majówką. Tym bardziej dziękujemy tym, którzy przybyli tutaj z pocztami sztandarowymi i z potrzeby serca by dać wyraz swojemu przywiązaniu do naszej najświetniejszej Niepodległej Rzeczpospolitej.” – mówił do zgromadzonych Krzysztof Obratański, burmistrz Miasta i Gminy Końskie.

„Uchwalona 227 lat temu Konstytucja była Ustawą Zasadniczą najnowocześniejszą, ale też zmieniającą świadomość i tożsamość narodową Polaków. Nie ocaliła wprawdzie bytu Rzeczpospolitej, ale przyczyniła się do odbudowy więzi, tradycji i przez swoje zasadnicze zapisy była punktem odniesienia to ustaw zasadniczych okresu międzywojennego i tej ostatniej uchwalonej już po przełomie 89 roku.[…] Dziękuję bardzo! Niech się święci 3 Maja!” – przypominał Andrzej Lenart, wicestarosta konecki.

„Ważną cechą przygotowanej tu celebracji jest to, że jednoczy wszystkich mieszkańców. Co w obecnych czasach głębokich podziałów politycznych jawi się jako cud. To co w dużych miastach jest niemożliwe, gdyż różne opcje polityczne organizują niezależnie swoje uroczystości, Wy tutaj w Końskich jesteście razem, wspólnie oddajecie hołd, honor i pamięć twórcom majowej konstytucji. Ta jedność to skarb i tego skarbu należy bronić.” – podkreślał  Piotr Biliński, Marszałek Potomków Sejmu Wielkiego.

Po tej części wszyscy uczestnicy wydarzenia z Miejską Orkiestrą Dętą pod batutą Józefa Świerczyńskiego na czele, przemaszerowali do Kolegiaty św. Mikołaja. Tam odbyła się msza św. w intencji ojczyzny.

Piotr Koń na najwyższym stopniu podium wśród Weteranów.

Od godz. 13.50 w koneckim parku rozpoczęły się Majowe Biegi Uliczne. Wzięło w nich udział w kategoriach od dzieci czteroletnich aż po weteranów kilkuset biegaczy i biegaczek. W głównym biegu triumfowali: Klaudia Kotańska w kategorii kobiet, wśród weteranów – znany biegacz górski związany z Fałkowem Piotr Koń; co ciekawe ten utytułowany zawodnik zajął też drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji wszystkich mężczyzn, a wyprzedził go tylko triathlonowy medalista Mistrzostw Polski Przemysław Szymanowski. –„Wyśmienicie smakuje wygrana u siebie. Nie spodziewałem się też, że tak gładko pójdzie. Co prawda mi lekko nie było,  to też sentymentalny dla mnie bieg, bo tu były moje pierwsze zawody biegowe, w tym parku. Taki sentyment czuję i bardzo lubię tutaj wracać zawsze na 3 Maja.  Zawsze marzyłem, bo Andrzej Lachowski to wygrywał i marzyłem by tu wygrać. A dzisiaj jest ten dzień, to marzenie się ziściło. Jestem przeszczęśliwy, a to kolejny etap moich przygotowań triathlonowych. Już za trzy tygodnie będę startował na Mistrzostwach Polski. Fajne przygotowanie, temperatura rewelacyjna, bo ja uwielbiam ciepło, super jest wrócić do swojego rodzinnego miasta, jeszcze zwyciężyć z biegaczami jako triathlonista. No rewelacja!” – mówi zawodnik reprezentujący Szymanowski Triathlon Team

O godz. 18.00 rozpoczął się koncert Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej. Rodzinny duet przyciągnął pod Scenę Letnią w Parku Miejskim bardzo wielu widzów. W naszym wideo mogą zobaczyć Państwo fragmenty tego koncertu.

Zdjęcia (Paulina Adamczyk, Arek Góral):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *