REKLAMA

Konecczanie walczą o drzewa. Powstała petycja

Wczoraj ponownie zawrzało wśród koneckich internautów na Facebooku w sprawie wycinki drzew w centrum Końskich. Powstała petycja internetowa skierowana do burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, która ma na celu odwiedzenie włodarza od planów rewitalizacji miasta kosztem natury. Tekst apelu znajdziecie Państwo na końcu artykułu.

REKLAMA

Internautka z Końskich opublikowała niedawno post na lokalnej grupie ¿Qué Pasa Końskie?, w którym poinformowała o utworzeniu przez konecczanina Adama Dzierzgwę petycji w sprawie rewitalizacji koneckiego rynku oraz parku. „Drodzy mieszkańcy Końskich lub osoby związane z naszym miastem. Centrum Końskich zostało pozbawione starych, cennych drzew, które pozwalały na odpoczynek w cieniu nam wszystkim. Mają być one zastąpione kilkulwtnimi drzewami, które zanim urosną, już nie będzie nas na tym świecie” – pisze autor na swoim profilu (pisownia oryginalna).

REKLAMA

Odkąd ruszyły prace nad inwestycją w sieci zawrzało. Mieszkańcy od kilku tygodni wyrażają sprzeciw projektowi, który jest realizowany. Co ciekawe na początku planów przebudowy opinie były w dużej mierze pozytywne:

„Ja też jestem za zielenią, ale myślę, że w przypadku centrum to ten kamienny skwer jest dobrym rozwiązaniem. Mamy piękny park, który spełnia tę funkcję. Centrum miasta, nie jest odpowiednim miejscem na zagainik, bo ani to mini park, ani widoczne centrum. Tak naprawdę na ten moment to siedlisko menelstwa, które leje i s*a w tych krzakach wracając z imprez. W większości miast i stolic światowych mamy beton i kamień. oczywiście to moje subiektywne zdanie” – pisała w 2017 roku Beata.

„Też jestem za gołymi kamieniami, ale mogliby coś postawić w środku. Może tego Kościuszkę przestawić i dorobić mu większy cokół, np. schodkowy, żeby można było usiąść i się napić po ludzku” – wypowiedział się Maciej.

Nie brakowało jednak także wątpliwości:

„Tylko skąd wykonawca weźmie takie piekne drzewa przy Piłsudskiego??? bo teraz chyba wszystkie wycięte – czy się mylę? I ciekawe co z tymi kamienicami przy Piłsudskiego – czy będa odremontowane???? A dawna Śródmiejska???? zmieni wtedy wystrój sal i ten, który za szybami hihihi” – skomentowała Monika.

„Moim zdaniem należy trochę inaczej wyważyć proporcje między zielenią a kamieniem na tym skwerze, bo ma to być miejsce rekreacji dla ludzi, czyli nie publiczna toaleta w krzakach, ale też nie plac defilad, ponieważ nie jesteśmy żadną stolicą, a i w stolicy zresztą dąży się do zazieleniania teraz centrum, bo ludzie potrzebują tych kawałków zieleni co krok, nie tylko w parkach (skwer «niewielki teren zieleni miejskiej, usytuowany zwykle na placu lub przy ulicy»)” – pisała Katarzyna.

Obecnie zdania są podzielone, chociaż głównie pojawiają się te negatywne. Sprawa jest dla mieszkańców kontrowersyjna:

„I zostaje pustkowie….zimą chula wiatr i sypie śnieg po oczach i żadnego zacisznego kąta…latem leje sie skwar i nigdzie cienia… po co to komu taki nieuzytek??” – wypowiedziała się użytkowniczka Lydka.

„W głowie się nie mieści! To nie są Końskie, które znałem i pamiętam. Barbarzyństwo!!!!” – ostro skomentował Robert.

„Przyjdą nowe… będzie lepiej… przekona się Pan. Drzewa byly w bardzo zlym stanie” – napisał Wojciech.

„A kto z Was był ostatnio w parku? Po niedzielnym wiaterku widać w jakim stanie są drzewa. Dobrze że skończyło się tylko na połamanej ławce” – pisał Paweł.

Pisownia we wszystkich powyższych komentarzach jest oryginalna.

Jak widać na powyższych przykładach, Konecczanie są podzieleni. Po kilku latach pojawiło się więcej złych opinii, co jest zauważalne w komentarzach internautów.

Warto wspomnieć, że prowadzone były konsultacje w sprawie projektu. Niestety zainteresowanie nimi było nikłe, mimo różnych dostępnych form wyrażenia własnego zdania oraz proponowania alternatywnych rozwiązań (uwagi można było składać choćby mailowo). Konecczanie mieli więc realny wpływ na przyszłość miasta. O wszystkim pisaliśmy w materiałach (należy kliknąć na tekst z odnośnikiem):

O możliwości zgłaszania propozycji,

O przyjętym projekcie rynku,

O jednej z konsultacji w sprawie,

O kolejnej konsultacji w sprawie parku,

O zaniedbaniu skwerku i parku, a także formach konsultacji.

Autor apelu poruszył temat realizowanej już inwestycji, w której skład wchodziła wycinka kilkunastu drzew w centrum miasta. Zaznaczył też jednak, że w Parku Miejskim w Końskich ma zostać ściętych 10% drzew. Ten fakt jest jeszcze przed nami, więc podpisujący żywią nadzieję na zminimalizowanie ilości drzewostanu, która miałaby zniknąć z tego terenu. Sugerują oni także uzupełnienie roślinności poprzez nowe nasadzenia w trybie natychmiastowym (W tym przypadku gmina informuje, że regularnie dokonuje nowych nasadzeń w Końskich – PRZYKŁAD):

„Jednocześnie postulujemy o posadzenie teraz – a nie dopiero po ukończeniu inwestycji, drzew w odpowiednim wieku i wielkości, w miejsce tych cennych, bezpowrotnie utraconych na koneckim rynku. Zastąpienie leciwych okazów kilkuletnimi sadzonkami stworzy w samym centrum miasta granitową pustynię, na którą nie chcemy być skazani na następne dziesięciolecia, zanim owe kilkuletnie sadzonki osiągną odpowiedni wiek, abyśmy w cieniu ich rozległych koron znów mogli przysiąść na ławce”

Petycję, którą znajdziecie Państwo TUTAJ (oraz pełny tekst na dole artykułu), podpisało już ponad pół tysiąca osób. Zapytaliśmy burmistrza Krzysztofa Obratańskiego o zdanie w tej sprawie. Dowiedzieliśmy się, że nie dotarł do niego jeszcze tekst apelu. Wypowiedział się jednak na temat wycinki drzew na rynku:

„Jeśli chodzi o centrum miasta to zostało wyciętych 16 drzew, których się wprost zastąpić nie da, dlatego że są to drzewa 40-, 50-, nawet 60-letnie. One zostały nasadzone po II Wojnie Światowej. Są takie drzewa, dla których taki wiek to jest wczesna młodość, na przykład dąb, ale są takie, dla których jest to wiek podeszły i myślę, że wszyscy, którzy widzieli na skwerku wycięte drzewa, mieli okazję zobaczyć również, że część z nich była w bardzo złym stanie, że były wypróchniałe, miały w zasadzie kształt rurki. Tak czy inaczej byłyby prędzej czy później wycięte ze względu na zagrożenie, które stwarzały dla ludzi”

Włodarz zapowiedział też, że chętnie spotka się z twórcami petycji, aby porozmawiać na ten temat. Do tematu na pewno wrócimy niebawem.

„Autorów petycji zaprosiłem na spotkanie. Tak, jak mówiłem, znam większość z nich i bardzo wysoko cenię” – napisał do naszej redakcji Obratański.

Tekst petycji:

Szanowny Panie Burmistrzu,
My, obywatelki i obywatele miasta Końskie, osoby, które urodziły się, wychowały i czują się z naszym miastem związane, doceniamy wysiłki Pana Burmistrza i Urzędu Miasta mające na celu upiększanie i uwypuklanie szczególnych walorów i dziedzictwa Końskich. Podejmując wszelkie działania, ważne jest, aby korzystać z istniejących już atutów i zachować je dla obecnych oraz przyszłych mieszkańców. Tak nie stało się w przypadku zapoczątkowanych prac na rynku miejskim, gdzie ofiarą „rewitalizacji” padło wiele cennych drzew, które przez dziesiątki lat dawały mieszkańcom tak potrzebny cień i tlen, ptakom schronienie, i wpływały na walory estetyczne miasta. Zamiast skorzystać w istniejącego już zielonego potencjału, włączając go w nową koncepcje, zdecydowano się na bezpardonową wycinkę… mimo obiecanej „selekcji” i „minimalnej modyfikacji”. Dlaczego, aby stworzyć coś nowego, trzeba unicestwić to, co było wcześniej?
Następne wycinki planowane są w Parku Miejskim im. Tarnowskich – najważniejszym koneckim zabytku. Dla konecczan, szczególnie tych, którzy nie posiadają własnych ogrodów, bądź nie są z stanie wyjechać poza miasto, aby cieszyć się pięknem okolicznych lasów, nasz Park jest jedyną możliwością kontaktu z przyrodą. Szczególnie chodzi tu o potrzeby osób starszych, którzy korzystają z uroków parku i panującego w nim przyjemnego cienia. Pół-dziki charakter parku stanowi szczególną wartość, namiastkę lasu dla nas mieszkańców, a dla ptaków i wiewiórek stare drzewa są domem. Każde drzewo jest wiec na wagę złota. Niestety, na przestrzeni ostatnich lat, na fali panującej „mody”, w polskich miastach rewitalizacja źle się kojarzy, oznaczając: brukowanie, betonowanie i tryskające z bruku fontanny. Wszystko odbywa się kosztem zielonych płuc naszych miast – drzew, które znikają z polskich miast w zastraszającym tempie. Nie zgadzamy się na podążanie za „modą”, my chcemy podążać za naszymi potrzebami, a potrzebujemy drzew w naszym pięknym parku. Zresztą od tego typu „mody” już na świecie się odeszło, idąc nawet dalej i przywracając powierzchnię biologicznie czynną na terenach poddanych nieudanej rewitalizacji.
Radiu Kielce powiedział Pan: „Mieszkańcy kochają park i rynek, będą dopingować prace. Z pewnością będą też informować o wszelkich nieprawidłowościach”. Tak, ma Pan rację – kochamy nasz park, zatem informujemy. Korzystając z obywatelskiego prawa lub wręcz obowiązku zabierania głosu w sprawach kluczowych dla naszego miasta, podpisując niniejszą petycję mówimy NIE wycince drzew w Parku Miejskim im. Tarnowskich. Jednocześnie postulujemy o posadzenie teraz – a nie dopiero po ukończeniu inwestycji, drzew w odpowiednim wieku i wielkości, w miejsce tych cennych, bezpowrotnie utraconych na koneckim rynku. Zastąpienie leciwych okazów kilkuletnimi sadzonkami stworzy w samym centrum miasta granitową pustynię, na którą nie chcemy być skazani na następne dziesięciolecia, zanim owe kilkuletnie sadzonki osiągną odpowiedni wiek, abyśmy w cieniu ich rozległych koron znów mogli przysiąść na ławce. Nie chcemy pasa zieleni, który „wciska się” w centrum miasta, tak to określono w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. Widać, że wyrażenie „wciska się” zrozumiane zostało bardzo dosłownie. Zieleń to przyszłość naszego miasta, nie możemy jej niszczyć, deptać, izolować się od niej, czy też „wciskać”, my chcemy, aby zajmowała w Końskich ważne miejsce, tak abyśmy mogli korzystać z jej dobrodziejstw. Nie spychajmy natury w naszym otoczeniu na margines, ona też może powiedzieć NIE, i zemścić się na niepokornym i zbyt pewnym siebie człowieku.

REKLAMA

7 thoughts on “Konecczanie walczą o drzewa. Powstała petycja

 1. Mirek pisze:

  Żadna petycja niczego nie zmieni.Władza ma wizję ,,nowego ładu” i będzie ją realizować.A suwerena widzi i słyszy kiedy zbliżają się wybory,wtedy trzeba być miłym i sympatycznym,żeby ciemby lud łykał to co im się wmawia.A po wygranych wyborach-,,spieprzaj dziadu”.

 2. Me pisze:

  Konecczyzna jest jednym z najbardziej cennych przyrodniczo regionów Polski. Dowodzi tego choćby areał obszarów chronionych. Ogromny potencjał przyrodniczy, specyfika regionalna siedlisk…
  Tego nie zauważają spacerowicze porynkowi, chcą miejsc do parkowania rowerów a mają do tego cały las…
  Coś tu się nie trzyma (…)

 3. ewa pisze:

  jaki jest sens odnowienia glorietty skoro drzewa ją zasłaniają ?

 4. Adam Dzierzgwa pisze:

  Szanowna Redakcjo,

  Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem wycinki drzew i petycji w tej sprawie ze strony TKN24. Na wstępie chciałbym podkreślić, iż nie działam sam. Jesteśmy grupą społeczników związanych z Końskimi, dla których sprawy naszego miasta są ważne.
  Pomysł na petycję to nasza spątaniczna reakcja na szok wywołany wycinką na koneckim rynku oraz wiadomościami o planowanej wycince w parku miejskim. Doceniamy ogromny wkład Pana Burmistrza, pracowników Urzędu Miasta i Gminy oraz Rady Miejskiej w stworzenie projektu, lecz obawiamy się, iż prowadzona rewitalizacja uszczupli ilość drzew. Każde drzewo jest cenne. Naszym celem nie jest zastopowanie rewitalizacji, lecz takie jej przeprowadzenie, aby ważniejsza była funkcjonalność parku dla mieszkańców i zachowanie zacienionych koronami miejsc, tak potrzebnych szczegolnie dla osób starszych i dzieci. Puste przestrzenie nie nadają się na strefę odpoczynku w upalne lato, a głównie wtedy ludzie korzystają z parku. Chcemy dialogu z władzami miasta.
  Petycja cały czas jest podpisywana przez osoby dla których temat jest ważny. Publikując petycję nie ustawiłem limitu podpisów, strona jest tak zbudowana, że automatycznie ustalany jest limit i jest on podwyższony automatycznie w zależności od aktualnej liczby podpisów.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Adam Dzierzgwa

 5. Małgorzata pisze:

  Pojawia się pytanie, czy odnowiona glorietta naprawdę będzie pięknie wygląda po wycięciu tui na tle dziko rosnących krzewów za ogrodzeniem. Tuje podkreślają urok glorietty, kierują na nią wzrok patrzącego. Może należy pomyśleć o wycięciu tylko dwóch najbliższych zabytkowi. Rośliny neutralizują zanieczyszczenia, a wzdłuż ruchliwej ulicy ich emisja jest duża. Wycinając drzewa pogarszamy stan powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy.

 6. […] sezon i pomagali chorej MałgorzacieMałgosia z Nieświnia walczy z rakiem. Pomóżmy jej wygraćKonecczanie walczą o drzewa. Powstała petycjaZobaczcie wyniki w A Klasie i B KlasieOd 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczek na świeżym […]

 7. […] pozbycie się części przyrody, zarówno w centrum miasta jak i w parku. O tej sprawie pisaliśmy TUTAJ. W ubiegły czwartek apelujący spotkali się z włodarzem, aby wymienić się spostrzeżeniami i […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *