REKLAMA

Konecki Wrzesień 2019: Niedziela [wideo]

Niedzielne obchody Koneckiego Września rozpoczęły się o godzinie 9:30 mszą świętą w koneckiej parafii św. Mikołaja. Następnie odbyło się otwarcie wystawy wraz z prelekcją Krzysztofa Woźniaka, po którym koncert dali soliści i zespoły Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

REKLAMA

Z samego rana wierni zebrali się, by celebrować 29. Konecki Wrzesień na mszy polowej w kościele św. Mikołaja w Końskich. Wtedy to odbył się program artystyczny „W hołdzie bohaterom” przygotowany przez wychowanków koneckiego domu kultury. Ponadto aktor Andrzej Deskur, znany między innymi z seriali „Na wspólnej” i „Galeria”, recytował wiersze patriotyczne.

O 16:30 w Egipcjance odbyło się otwarcie wystawy Krzysztofa Woźniaka i jego prelekcja o nazwie „Końskie w czasie okupacji hitlerowskiej 1939 – 1945”. Przybyło wielu interesantów lokalnej historii, którzy z zaciekawieniem słuchali, co do powiedzenia miał autor. Wystawa przedstawiała Końskie bogatsze w budowle, których obecnie już nie możemy oglądać.

REKLAMA

Konecki Wrzesień 2019 zamykał koncert artystów z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich, który nosił nazwę „Wyśpiewane historie”. Pomysłodawczynią była Anna Wiaderna, która opowiedziała nam więcej o samym pomyśle zorganizowania takiej właśnie formy upamiętnienia bohaterów walczących o naszą wolność – „Ten koncert jest poświęcony wszystkim bohaterom, wszystkim żołnierzom walczącym w czasie II Wojny Światowej. Szczególnie partyzantom, walczącym na naszej ziemi koneckiej, świętokrzyskiej. Chcemy też uczcić tym koncertem 80 rocznicę, bo 80 lat temu wybuchła wojna. Pogoda była równie piękna, jak dzisiaj, było bardzo ciepło i słonecznie, ale niestety rozpętała się wojna i wszystkie marzenia się skończyły. […] Dzisiaj usłyszymy różne piosenki. Będą to piosenki z dnia 1 września opowiadające o wybuchu, poprzez zakazane piosenki również 17 września, kiedy to Związek Radziecki napadł ze wschodu na Polskę. Przedstawimy też piosenki i utwory, które śpiewali legioniści walczący między innymi na Monte Cassino, Powstanie Warszawskie, będą wzruszające listy młodych powstańców do swoich rodzin i zakończymy optymistycznie i radośnie”.

Na wydarzeniu pojawili się między innymi: burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, przewodniczący rady gminy Piotr Słoka oraz radni gminni. Obecny był także wywodzący się z Końskich wiceszef SLD Andrzej Szejna, który opowiedział nam czym jest dla niego Konecki Wrzesień i co dla niego znaczy to wydarzenie – „To jest wyraz patriotyzmu i tu chodzi nie tylko o Armię Krajową, o wszystkich wspaniałych ludzi, którzy poświęcili swoje życia dla kraju. My dzisiaj też poświęcamy je pracując, działając gospodarczo, społecznie, politycznie, ucząc się. Jest to nie pierwszy i nie ostatni Konecki Wrzesień. […] Jest to ważne, jesteśmy Polakami, jesteśmy w Unii Europejskiej, ale jednak jako Polacy powinniśmy dbać o nasze miejsce, o naszą pozycję w Unii Europejskiej. Ja myślę o mojej córce, mojej siostrzenicy, o moim chrześniaku, o moim synu też i moim przyjacielu. Myślę sobie, że to jest właśnie dla młodego pokolenia, aby wiedzieli, jaka jest historia Polski, jaka jest historia Końskich, jaka jest historia świętokrzyskiego i jak powinni o nią zadbać” – mówił przed naszą kamerą Szejna.

Wszyscy uczestnicy niedzielnej części Koneckiego Września przybyli pamiętając o bohaterskich czynach naszych przodków i bawiąc się dobrze w rytm wesołej powstańczej muzyki.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *