Takiej obsady nie mógłby się powstydzić ogólnopolski event. Tymczasem to właśnie w malutkim Kozowie, w gminie Smyków o bezpieczeństwie dyskutowali między innymi minister i wojewoda. To inicjatywa radnego powiatowego Grzegorza Pieca.
REKLAMA–„Świętokrzyskie województwo to piękne województwo i wiele mnie z nim łączy. Konkretnie mój udział związany jest z tematyką konferencji, która się tutaj pojawiła. Dotyczy ona bezpieczeństwa wewnętrznego, a minister spraw wewnętrznych i administracji właśnie za to bezpieczeństwo odpowiada. Podległe mu służby: policja, straż graniczna, straż pożarna, biuro ochrony rządu. Dzisiejsza konferencja przedstawia najważniejsze aspekty funkcjonowania służb, zagrożenia z jakimi w Polsce mamy do czynienia. Jednocześnie przedstawia też plany modernizacyjne dla służb mundurowych, które planuje MSWiA. Wydatkowanie bardzo dużego budżetu, ponad 6,5 miliarda złotych w najbliższych latach, modernizację służb, częściowo też na wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy.” – powiedział nam o tematyce konferencji Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Tak jak powiedział minister Chwałek podczas konferencji zorganizowanej przez Grzegorza Pieca i Kamila Kubickiego, działaczy Prawa i Sprawiedliwości w powiecie koneckim dotknięto niemal wszystkich zagadnień związanych z tematyką bezpieczeństwa. Swój panel poprowadzili między innymi: Waldemar Cisowski – Komendant Powiatowy Policji w Końskich, Marcin Pytlos – ratownik medyczny, Piotr Molasy – Prezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także Grzegorz Młynarczyk – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Końskich.
REKLAMAZarówno wiceminister Chwałek, jak i Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek podczas niezwykle ważnego spotkania o bezpieczeństwie duży nacisk położyli na właśnie w tej chwili wykonywane inicjatywy związane z policją. –„Poprzedni rząd zlikwidował 417 dokładnie posterunków w całej Polsce. Ta likwidacja była zupełnie nieprzemyślana. Polegała głównie na niepotrzebnych oszczędnościach. Po wielu konsultacjach, ponad 217 tysięcy obywateli z całej Polski wypowiedziało się na temat bezpieczeństwa, wskazało miejsca potrzeby. W tej chwili już 29 posterunków zostało odtworzonych, do końca roku zamierzamy ponad 40, a w sumie komend i posterunków 150 w najbliższych latach zamierzamy odtworzyć tam gdzie wymaga tego kwestia zapewnienia bezpieczeństwa naszym obywatelom.” – mówił minister Chwałek.
Natomiast Wojewoda Agata Wojtyszek szczególną uwagę poświęciła kwestii Map Bezpieczeństwa, które niedawno zostały uruchomione, a już prężnie działają w naszym regionie. Jej zdaniem ta aplikacja została stworzona z wielu różnych, ważnych powodów. –„Po to aby zbliżyć się do policjanta, aby bariery były załamywane. Z drugiej strony po to aby policja wiedziała o tym, o czym wiedzą obywatele, a nie umieją, nie chcą, nie mają może czasu powiedzieć. Natomiast wchodząc na tę aplikację mapa zagrożeń w bardzo łatwy sposób mogą zaznaczyć te miejsca, które są niebezpieczne. Już w pierwszym dniu działania mapy na terenie województwa pierwsze informacje się pojawiały. Jest 25 możliwości wskazania miejsce niebezpiecznych i myślę, że to jest bardzo cenne.” – tłumaczyła wojewoda.
W sumie podczas konferencji o bezpieczeństwie, która miała miejsce w sobotę w Kozowie odbyło się sześć paneli dyskusyjnych. Organizatorzy już teraz zapewniają, że mają jeszcze pomysły na kilka podobnych inicjatyw.
Zdjęcia (własne, Przemek Grochowski):