Tradycją dożynek parafialnych jest tworzenie wieńców z kłosów siana i ozdobnych kwiatów. Są one następnie obśpiewywane przez parafian, aby zbiory w przyszłym roku były obfite. Zwyczaj podtrzymuje między innymi Koło Gospodyń Wiejskich Koniczynka z Proćwina w gminie Końskie.
REKLAMAKoło zrzesza członkinie w różnym wieku. Niektóre z nich mają wieloletnie doświadczenie w ozdabianiu wieńców, które zabierane są na parafialne dożynki. Koniczynka działa ledwie od grudnia zeszłego roku, a swoją siedzibę ma w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Proćwin.
Zapytaliśmy o to, jakie są różnice między wieńcami na kolejne, coroczne dożynki:
„Po prostu różnica tylko z tym jest, że wieńce mają co roku inne kształty, inna moda jest tego wieńca to tylko tyle. W jednym roku jest taki szkielet, na drugi rok jest inny szkielet. No po prostu takie tradycje” – opowiadała członkini koła Halina Konieczna.
Stworzenie jednego wieńca dożynkowego zajmuje gospodyniom dwa dni, co oznacza, że w tak krótkim czasie muszą bardzo się do przygotowywania swoich dzieł przyłożyć, ponieważ efekt końcowy daje wrażenie naprawdę czasochłonnej pracy – „Zboża wcześniej musieliśmy przygotować, bo zboże jest, jak się te kłoski utnie po deszczu, to one już są ciemne i brzydkie, nie nadają się. Więc trzeba dużo wcześniej przed żniwami żeby to uciąć, żeby to podsuszyć trochę, no i żeby ono się nadawało, żeby było ładne” – opowiadała Halina Konieczna.
W ramach tegorocznych dożynek w koneckiej parafii Chrystusa Odkupiciela tradycyjnie przygotowano kilka wieńców oraz chleby, pośród których dwa zostały szczególnie ozdobione. Wiele kół pracuje ciężko, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Oczywiście wieńce zostały obśpiewane przez przybyłych, aby plony w kolejnych latach były obfite za błogosławieństwem Matki Bożej.
Z takim śpiewem na ustach, razem ze strażakami, gospodynie ruszyły na uroczystą mszę dożynkową do kościoła.
Już w najbliższą sobotę pod budynkiem Starostwa Powiatowego w Końskich odbędzie się prezentacja wieńców dożynkowych. Nie wiemy, czy wieniec naszych bohaterek się tam znajdzie, ale zainteresowani tego typu twórczością mogą wziąć udział w wydarzeniu, podczas którego będzie też można posłuchać muzyki folkowej.
Zdjęcia: