Gmina Końskie stara się o dotację wynoszącą ponad 45 milionów złotych z tak zwanego Funduszu Szwajcarskiego. Wiemy już, że wniosek naszego samorządu pozytywnie przeszedł ocenę formalną.
REKLAMA
Pozyskane pieniądze miałyby posłużyć przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców miasta i gminy Końskie -„Ministerstwo informuje nas, że nasz projekt złożony do Funduszu Szwajcarskiego przeszedł pozytywnie ocenę formalną i znalazł się w gronie tych projektów, które będą badane pod względem wartości merytorycznej i w ciągu najbliższych dwóch miesięcy powinniśmy poznać ostateczną ocenę. Chciałbym przypomnieć, że ten projekt jest ambitny i zakłada realizację wydatków inwestycyjnych o wysokości nieco ponad 45 mln złotych. On składa się z kilku segmentów: jeden dotyczy energetyki i zakłada modernizację źródeł ciepła w naszej ciepłowni miejskiej, ale przede wszystkim zakłada wymianę źródeł ciepłej wody użytkowej. W budynkach wielorodzinnych chcielibyśmy zastąpić piecyki gazowe do produkcji ciepłej wody użytkowej centralną ciepłą wodą użytkową. To jest element bezpieczeństwa, który dziś jest szczególnie podnoszony ze względu na to, że w starym budownictwie wielorodzinnym po termomodernizacji mamy problemy z wentylacją. Często zdarzają się przypadki, że albo nie zapala się piecyk albo sygnalizator sygnalizuje wzrost ilości spalin, bo pojawiają się cofki. Oprócz tych rzeczy mamy jeszcze w planie zakup autobusów elektrycznych, które by obsługiwały trasę do Sielpi oraz wzrost bezpieczeństwa na Sielpi poprzez dodanie tam infrastruktury oraz zakup i doposażenie straży pożarnej i policji w takie elementy, które pomagały by zarówno latem i chodzi tu o sprzęt wodny, ale i zimą i tu chodzi o sprzęt ratownictwa lodowego. To duży akwen, uczęszczany przez wędkarzy i warto byśmy byli zabezpieczeni na wypadek udzielenia pomocy tym, pod którymi się lód załamał” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.


W ramach wniosku samorządowcy założyli zakup 9 busów lub autobusów elektrycznych, które woziłyby mieszkańców oraz turystów do Sielpi. Przypomnijmy, że Fundusz Szwajcarski oferuje 100% pokrycia dotacyjnego kosztów kwalifikowanych.
Autobusy elektryczne!
Panie Obratański w jakim celu planuje pan zakup takich autobusów? Jakie oszczędności pan przewiduje po ich zakupie?
Jaki niekompetentny pracownik urzędu panu doradza?
Może niech pan pochwali się jakie oszczędności przyniósł zakup i montaż fotowoltaiki i pomp ciepła w świetlicach wiejskich i remizach na terenie gminy.
Czy to prawda że opłaty za energię elektryczną w niektórych wsiach urosły do 10 tys. zł.?
Kto poniesie odpowiedzialność za tak nietrafione inwestycje?
Panie redaktorze pytanie do pana.
Prosimy o interwecje
Te autobusy są bardzo nie potrzebne. Popieram ten pierwszy komentarz. Może by wykorzystać tę środki na bezpieczeństwo we wsi Pomorzany panie burmistrzu. Bo pan dla naszego bezpieczeństwa nic jeszcze nie uczynił.
Te autobusy są bardzo nie potrzebne. Popieram ten pierwszy komentarz. Może by wykorzystać tę środki na bezpieczeństwo we wsi Pomorzany panie burmistrzu. Bo pan dla naszego bezpieczeństwa nic jeszcze nie uczynił. A jest tyle potrzeb przypomnę panu:
1 to chodnik
2 kanalizacja
3 wymiana słupów energetycznych i całej linii energetycznej
To są te najpotrzebniejsze.
A mnje się podoba idea autobusów elektrycznych…
Do Sielpi dużo ludzi przyjeżdża latem. Potrzeba żeby te autobusy pod dworzec kolejowy też podjeżdżały. Energotrasformacja to ważna sprawa…
Jeszcze lepiej gdyby więcej pociągów jeździło i dalej…
Jeżeli to taka ważna sprawa to pewnie sam jeździsz elektrykiem,masz przydomową elektrownię wiatrową,panele na dachu, nie używasz energii elektrycznej z sieci, nie używasz urządzeń elektrycznych i elektronicznych,ubierasz się w same naturalne ubrania,jesz tylko to co sam wyprodukujesz,a wszystko w celu zlikwidowania śladu węglowego!
Eko pełną gębą
A może tu chodzi o premię którą wypłaci dla kupującego dostawca elektrycznych autobusów przecież to łatwy pieniądz.Przecież teraz nie ma korupcji zastąpił ją lobbing
Chaos w wydawaniu pieniędzy.