Już nie tylko fundusze unijne, nie tylko środki rządowe, ale i dotacje z Funduszu Szwajcarskiego interesują samorząd miasta i gminy Końskie. Gmina składa właśnie bardzo rozbudowany wniosek, a w ramach niego chce pozyskać wiele milionów złotych na poprawę jakości życia mieszkańców oraz na poprawę bezpieczeństwa. Wniosek zakłada między innymi wymianę piecyków gazowych w 1100 mieszkaniach w mieście Końskie.
REKLAMA
–„16 stycznia upływa termin składania wniosków do Funduszu Szwajcarskiego. To jest program przygotowany dla miast średniej wielkości z listy przygotowanej przez Polską Akademię Nauk dla Rządu Polskiego. Wśród tych miast są niemal wszystkie miasta powiatowe północy województwa świętokrzyskiego. Program zakłada dofinansowanie działań o wartości minimalnej 44 mln, a maksymalnej nieco ponad 80 mln. Jego specyfiką jest to, że 100% kosztów kwalifikowanych może pokryć sam fundusz” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
REKLAMAGra więc idzie o olbrzymie pieniądze i zerowy wkład samorządu w przyszłe inwestycje. O co aplikuje gmina Końskie i co chciałaby za te środki wykonać? –„W naszym przypadku wartość projektu, który przygotowaliśmy to kosztorysowo nieco powyżej 50 mln złotych. On składa się z trzech komponentów: pierwszy dotyczy bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w Sielpi. Zakładamy tam zakup samochodów, które przypilnują porządku i bezpieczeństwa: średni samochód pożarniczy dla straży, samochód patrolowy dla policji, komplet quadów, które pozwolą policji na patrolowanie bezdroży i dróżek leśnych. Przewidujemy też zakup sprzętu do pomocy zimowej, na powierzchni lodowej. Pamiętamy, że zalew pokryty pokrytą lodową przyciąga dużo różnych ludzi, którzy korzystają w różny sposób, a na zalewie grubość pokrywy lodowej jest zawsze niepewna. Oprócz samej Sielpi komponent bezpieczeństwa dotyczy przebudowy skrzyżowań w Końskich, budowy chodników tam gdzie ich nie ma, a są potrzebne” – tłumaczy Obratański.
W ramach pozyskanych środków gmina chce poprawić także bezpieczeństwo energetyczne regionu -„Główną częścią tego komponentu byłaby wymiana około 1100 piecyków gazowych do produkcji ciepłej wody użytkowej na dostęp do centralnej ciepłej wody użytkowej. To wymaga przebudowę w mieszkaniach, ale i zmianę sposobu instalacyjnego podania tej wody. To nie tylko kwestia wygody, ale i bezpieczeństwa, bo większość budynków jest po termomodernizacji, a piecyki jednak wytwarzają spaliny” – mówi burmistrz Końskich.
Kolejny aspekt wniosku dotyczy komunikacji publicznej –„Tutaj chcemy ją rozbudować zakupując 9 busów elektrycznych, przebudować centrum przesiadkowe tworząc tam miejsce z dachem nad głową, czyli minidworzec wraz z rozbudową infrastruktury – będą tablice wyświetlające rozkłady jazdy” – opowiada Obratański.
Wspomniane projekty to odważne plany na przyszłość. Gmina już przygotowała wniosek i do 16 stycznia złoży go do odpowiednich organów. Jednak pozyskanie środków z Funduszy Szwajcarskich jest szalenie trudne. Jeżeli samorząd je otrzyma to będzie oznaczać, że opisywany wniosek przygotowany został wręcz perfekcyjnie.
Do tematu będziemy wracać.