W czwartek miała miejsce XLII Sesja Rady Miejskiej w Końskich. Spotkanie rajców trwało aż sześć godzin. Zainteresowane osoby zapraszany od obejrzenia całości – TUTAJ. Wyjątkowe emocje wzbudziła dyskusja, dotycząca pomocy finansowej gminy dla powiatu koneckiego – chodziło o pieniądze na przebudowę drogi prowadzącej do Opoczna. Z powodu remontu dotychczasowej sali konferencyjnej, sesja odbyła się w świeżo wyremontowanym budynku przeznaczonym na użytek Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich przy ulicy Partyzantów.
REKLAMA
Spotkanie pierwszy raz odbyło się w nowym budynku, przyszłym Koneckim Centrum Kultury – „To nie jest na stałe, choć jeszcze pewnie będziemy korzystać z tego lokum. W tej chwili, intensywne prace związane z termomodernizacją budynków pałacowych, w których mieści się Urząd Miasta i Gminy Końskie, przeniosły się na skrzydło wschodnie, czyli tam, gdzie jest urząd i tam, gdzie główne prace dotyczą przebudowy sali konferencyjnej, więc jeszcze jakiś czas nie będziemy mogli korzystać za swojej własnej sali posiedzeń Rady Miejskiej. Stąd sądzę, że często będziemy gośćmi tutaj” – komentuje Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
REKLAMAJeszcze przed sesją burmistrz Obratański mówił nam, że jedną z ważniejszych kwestii, które zostaną poruszone jest ta dotycząca pomocy finansowej dla powiatu koneckiego – „Kluczowe znaczenie ma zmiana w budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zmiana ma spory zakres, dlatego, że jednym z najważniejszych elementów tych zmian budżetowych jest wprowadzenie pomocy dla powiatu koneckiego w postaci dotacji na przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji dotyczącej przebudowy drogi Końskie – Nałęczów. To jest droga, dla której powiat uzyskał dofinansowanie, aczkolwiek niestety dosyć skromny z Funduszu Dróg. My zawsze obiecywaliśmy jako gmina, że będziemy wspierać budowę i przebudowę dróg powiatowych na terenie gminy Końskie. Stąd decyzja, która jest przygotowana na dzisiejszą sesję i mam nadzieję, że rada ją podejmie, dotycząca przeznaczenia kwoty 3 milionów 200 tysięcy złotych, w perspektywie dwóch najbliższych lat, na wsparcie finansowe tej inwestycji” – mówi burmistrz.
We wstępie głos zabrał młodszy brygadier Ryszard Stańczak, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Końskich, który złożył uroczyste podziękowania za wsparcie finansowe na zakup nowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego oraz sprzętu, a także za przekazanie dwóch wozów strażackich druhom na Ukrainie – „Drodzy burmistrzowie, szanowni Państwo. Bardzo dziękuję za zaproszenie na sesje i, że mogę z Państwem tu przebywać. Korzystając z okazji chciałbym podziękować na ręce pana burmistrza i radzie za wkład finansowy, który został przekazany na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich. Jest to niezwykle cenny nabytek, ponieważ zastąpił on zasłużony, stary samochód. Służy, powiem tak, stety i niestety, bo ja Państwo wiecie mamy już ponad 500 zdarzeń na terenie powiatu, gdzie jest to ogromna ilość tych pożarów. Ten samochód nam służy dzielnie. Bardzo Państwu za to dziękuję. Chciałbym również podziękować panu burmistrzowi za pomoc, która została przekazana po apelu, chodzi o sprzęt , który został przekazany przez jednostki OSP z terenu gminy Końskie. Było tego naprawdę dużo. Bardzo serdecznie dziękuję panie burmistrzu i wszystkim tym, którzy się od tego przyczynili. Chciałbym jeszcze podziękować za samochód, który został przekazany. Jesteście Państwo jedną z niewielu gmin na terenie województwa świętokrzyskiego, która przekazała tak znaczny dar dla strażaków z Ukrainy”.
Następnie burmistrz Krzysztof Obratański, opowiedział o inwestycjach, aktualnie prowadzonych na terenie gminy. Przygotowana prezentacja dotyczyła:
- postępu prac na Sielpi (finał prac ziemnych w obrębie czaszy zbiornika, przebudowa grobli, odmulenie dna, formowanie wyspy, budowa łapacza rumoszu, uzbrojenie pola namiotowego)
- budowy sali widowiskowej
- renowacji parku miejskiego (budowa alejek, nowa nawierzchnia, prace budowlane przy kapliczce, altance oraz mostku)
- przebudowy sali konferencyjnej
- budowy dwóch świetlic wiejskich na terenie gminy
- powstania nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich
- rozbudowy szkoły w Bedlnie
- budowy ulic Żeliwnej i Rzemieślniczej
W trakcie sesji Krzysztof Obratański omówił działania podjęte w ramach pomocy dla obywateli Ukrainy.
Jeden z radnych, Wiesław Malicki poruszył temat inwentaryzacji prac remontowych poprzedniego wykonawcy odpowiedzialnego za przebudowę centrum miasta Końskie. Krzysztof Obratański potwierdził sporządzenie stosownej dokumentacji.
Pomiędzy radnym, a burmistrzem wywiązała się dyskusja, która dotyczyła między innymi rewitalizacji zbiornika wodnego w Sielpi oraz modernizacji siedziby koneckiego Domu Kultury. Jej przebieg mogą państwo w całości obejrzeć na kanale Gminy Końskie na platformie YouTube – TUTAJ.
Podczas spotkania, radna Helena Rozmus poruszyła wątek rzekomej rezygnacji ze współpracy, dotychczasowego inspektora nadzoru przebiegu prac budowlanych w centrum Końskich, reprezentującego gminę. Burmistrz Obratański ogłosił, że współpraca z osobą odpowiedzialną za nadzór została rozwiązana.
Kolejnym aktywnym radnym był także Ernest Kruk – próbował on ustalić fakty dotyczące przebudowy centrum, dopytywał też o działania prowadzone w Sielpi.
Następnym etapem czwartkowej dyskusji były głosowania. Wszystkie uchwały zostały zaakceptowane przez radnych. Szczegółowe wyniki głosowań możecie znaleźć na kanale Gminy Końskie na platformie YouTube – TUTAJ.
Następnie odbyła się dyskusja dotycząca udzielenia pomocy finansowej dla powiatu koneckiego. Podczas debaty wyczerpujący komentarz w tej sprawie wygłosił Piotr Słoka, przewodniczący Rady Gminy. Następnie w tym temacie odbyło się głosowanie. Ostatecznie 16 radnych opowiedziało się za, 2 wstrzymało się od głosu, 3 osoby pozostały nieobecne. To oznacza, że gmina Końskie znacząco dołoży pieniędzy do remontu drogi powiatowej prowadzącej do Opoczna!
Zainteresowanych tą częścią obrad zachęcamy do obejrzenia pełnego zapisu sesji, który znajdziecie na kanale YouTube Gminy Końskie – TUTAJ.
Później rozpoczęto drugą część głosowania między innymi w sprawach:
- przyjęcia projektu uchwały Rady Miejskiej w Końskich w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Miasta i Gminy Końskie na lata 2022-2033: 15 radnych opowiedziało się za, dwóch wyraziło sprzeciw, a 3 osoby pozostały nieobecne.
- przyjęcia projektu uchwały w sprawie zasad określania zasad udzielania dotacji celowej na dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich, lub robót budowlanych przy elewacjach oraz dachach budynków położonych na obszarze miasta i gminy Końskie, wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta i Gminy Końskie: 17 radnych opowiedziało się za, 4 osoby pozostały nieobecne.
Niedługo przed zakończeniem obrad, głos zabrała Aneta Mikuszewska-Sorn, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich, która złożyła sprawozdanie z działalności MGOPS. W swojej wypowiedzi odniosła się między innymi do kwestii potencjalnego przyjmowania wniosków na wypłacanie jednorazowych świadczeń rodzinnych w wysokości 300 złotych obywatelom Ukrainy.
W sprawach różnych poruszono temat Muzeum Pożarnictwa w Wąsoszy, prowadzonego przez radnego Lucjana Góreckiego. Na zakończenie głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański, który w krótkiej przemowie podziękował zebranym za udział w spotkaniu.