Już za niecały tydzień dzieci i młodzież w całej Polsce powrócą do szkół. Przyglądamy się, jak do rozpoczęcia roku szkolnego przygotowane są szkoły podstawowe z gminy Końskie. Przez pierwsze trzy tygodnie nauki w placówkach prowadzone będą akcje szczepień przeciwko covid-19.
REKLAMA–„Myślę, że ten nowy rok szkolny będzie rokiem, który będzie przebiegał nieco inaczej, aniżeli rok poprzedni, ten rok pandemiczny. Mam nadzieję, że wszyscy jesteśmy do tego roku przygotowani w sposób właściwy. Zarówno w placówkach są niezbędne środki ochrony osobistej, są wszystkie spełnione wymogi w zakresie bezpieczeństwa, a ponieważ zostało jeszcze kilka dni do rozpoczęcia roku mam nadzieję, że wszystkie ewentualne niedociągnięcia zostaną zminimalizowane i to poczucie bezpieczeństwa będzie” – informuje nas wiceburmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Jasiński.
W związku z ryzykiem rozprzestrzenienia się covid-19 włodarze gminy planują zorganizować akcje szczepień w szkołach.
REKLAMA–„Pierwsze trzy tygodnie września to będzie ten czas, w którym mogą nastąpić szczepienia. W pierwszym tygodniu mają odbyć się spotkania wychowawców klas z dziećmi, z młodzieżą. Mają być realizowane, przyjmowane ankiety oraz prowadzone lekcje wychowawcze na temat konieczności i potrzeby szczepień. W kolejnym tygodniu mają się odbyć spotkania z rodzicami i mają być zebrane stosowne dokumenty, na podstawie których rodzic wyrazi zgodę na szczepienie, a w trzecim tygodniu mają się te szczepienia odbywać w punktach mobilnych, szkolnych” – przyznaje wiceburmistrz Końskich.
A jak przygotowania roku szkolnego wyglądają z perspektywy placówek edukacyjnych? Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich Jacek Szmit opowiedział nam o tym na podstawie zarządzanej przez niego jednostki.
–„Pierwszego września, oczywiście w reżimie sanitarno-społecznym. Bardzo prawdopodobne, że będzie to na takiej zasadzie, jak zakończyliśmy rok szkolny. Będzie to rozpoczęcie w poszczególnych klasach, o godzinach wyznaczonych i przedstawionych w harmonogramie, oczywiście bez udziału rodziców […] Zdecydowaliśmy, że będzie spotkanie z klasami pierwszymi oddzielnie, tutaj będzie jeden rodzic, jedno dziecko” – mówi nam Jacek Szmit.
Zarówno dyrektorzy szkół, jak i władze samorządowe Końskich przyznają, że dzięki niemal dwuletniemu funkcjonowaniu w trybie zdalnym przygotowani są na ewentualność konieczności przejścia w naukę zdalną bądź hybrydową. Mają jednak nadzieję, że nie będzie to konieczne.
–„Wydaje się, że na ten moment rozpoczęcie pracy w sposób stacjonarny jest niezagrożone i takowe się będzie realizowało od dnia 1 września” – dodaje Krzysztof Jasiński.
Okres wakacyjny to dla placówek oświatowych także czas remontów. Nie inaczej było w szkołach na terenie naszej gminy.
–„Jesteśmy już w tej chwili na ukończeniu prac remontowych. Zostało wykonane kilka prac, które były takie niezbędne, jeżeli chodzi o stan techniczny budynku. Przygotowujemy się do rozpoczęcia roku” – dodaje dyrektor Szmit.
–„I przedszkola, i szkoły są właściwie przygotowane, za wyjątkiem tych miejscowości i tych szkół, w których prowadzone są prace inwestycyjne o znacznie szerszym zakresie, czyli te prace jeszcze będą jakiś czas trwały w Dziebałtowie, gdzie przebudowywana jest sala gimnastyczna na potrzeby przedszkola i te prace prowadzone są w Kopaninach, gdzie mamy rozbudowę placówki oświatowej, bo tam trwa jednocześnie budowa przedszkola i budowa hali gimnastycznej, przyszkolnej” – opowiada nam burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.
Inwestycje, o których mówi burmistrz Obratański nie będą jednak znacząco utrudniać funkcjonowania placówek. Warto dodać, że w naszym województwie ferie zimowe będą trwać od 17 do 30 stycznia, a zakończenie roku szkolnego 2021/2022 planowane jest na 24 czerwca.
Czyli straszenia „pandemią” ciąg dalszy, teraz przyszła kolej na dzieci, które nie chorują na to. Jakby dzieci były mało rozstrojone przez tą „naukę” zdalną. Wpuścicie je do szkoły, będzie nagonka na maski, dezynfekcję, temperaturę, broń Boże żeby któreś alergiczne dziecko zakasłało, bo za karę do izolatorium, nagonka na szczepionki, a góra w połowie października nauka hybrydowa.