W gminie Końskie w ostatnich latach mocno postanowiono na inwestycję w oświatę. Przypomnijmy co w tej dziedzinie zadziało się na płaszczyźnie inwestycyjnej, ale i nie tylko.
REKLAMAOświata to jeden z priorytetów gminy. W ostatnich latach wykonano lub oddano do użytku kolejne inwestycje poprawiające możliwości kształcenia:
– nowy budynek Przedszkola w Pomykowie (koszt: niemal 2 mln zł)
– budowa Szkoły Podstawowej w Kopaninach z siedzibą w Bedlnie (koszt wraz z wyposażeniem: 3,7 mln zł).
Wykonano również szereg modernizacji w już istniejących obiektach. Łatwo zauważyć najważniejsze z nich. Są to:
– termomodernizacja i rozbudowa budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie (koszt ok. 1,8 mln zł),
– budowa bieżni lekkoatletycznej i skoczni w dal przy Zespole Placówek Oświatowych w Kazanowie (koszt ok. 100 tys. zł),
– termomodernizacja i rozbudowa budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Nieświniu (koszt ok. 1, 25 mln. zł),
– budowa boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią sztuczną przy Zespole Placówek Oświatowych w Nieświniu (koszt ok. 280 tys. zł).
– przemianę przeszła też Szkoła Podstawowa w Dziebałtowie, gdzie wybudowano nowy podjazd oraz plac zabaw.
Jednocześnie na bieżące remonty w szkołach i przedszkolach w ostatnich dwóch latach wydatkowano kwotę ok. 200 000 zł.
Corocznie gmina Końskie nagradza najzdolniejszych uczniów stypendiami za wybitne osiągnięcia w nauce, przeznaczając na ten cel w każdym roku budżetowym ok. 60 000 zł. Doceniani są również laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. W roku 2019 nagrodzono 6 laureatów i 8 finalistów konkursów przedmiotowych. Realizowane były projekty i programy edukacyjne dofinansowane z pozyskanych środków zewnętrznych, w szczególności z Europejskiego Funduszu Społecznego: „Nowe Przedszkole w Pomykowie” (263 121 zł); „Internet i Ja” (147 840 zł); doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne (57 123 zł); zakup 15 szt. interaktywnych monitorów dotykowych 65” w programie „Aktywna tablica” (87 218 zł) oraz 78 laptopów w projektach „Zdalna Szkoła” i „Zdalna Szkoła+” (205 000 zł).