Pod koniec ubiegłego miesiąca w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyła się konferencja pt. „Zrównoważony rozwój województwa świętokrzyskiego”. Ogłoszono na niej wyniki rankingu, w którym bardzo dobre miejsce zajęła gmina Końskie.
REKLAMA–„To jeden ze szczególnych rankingów. Rankingi zamawiane przez czasopismo Wspólnota zazwyczaj dotyczyły tylko wycinków działalności. Na przykład gmina Końskie przez lata była w czołówce samorządów, które wydają stosunkowo niewiele pieniędzy na administrację samorządową. Ranking Zrównoważonego Rozwoju uwzględnia bardzo wiele parametrów w dłuższym przedziale czasowym.” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.
W Filharmonii Świętokrzyskiej odczytano wyniki rankingu zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego z województwa. Przygotowaniem dokumentu zajął się prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej. W kategorii gmin miejsko-wiejskich trzecie miejsce zajęła gmina Końskie. – „Wyprzedzeni zostaliśmy tylko przez Połaniec i Busko Zdrój. Obydwie te gminy mają naturalne przewagi w wielu kategoriach, które są dźwignią w innych kategoriach. Połaniec jest miastem, w którym podatki z Elektrowni Połaniec są w wysokości łącznej dwukrotnie przekraczającej to co wpływa do kasy gminy Końskie, a to oznacza możliwość przeznaczenia większych pieniędzy na inwestycje i Połaniec to wykorzystuje. Z kolei Busko Zdrój ma specyficzny charakter związany ze specjalizacją. To gmina uzdrowiskowa i zawsze korzystała z preferencji w dostępie do środków zewnętrznych w rozbudowie tej części infrastruktury komunalnej, która jest niezbędna do zachowania uzdrowiskowego charakteru.” – opowiada burmistrz Obratański.
REKLAMAA punktowany był szereg bardzo różnych czynników – od liczby bezrobotnych oraz utworzonych działalności gospodarczych, przez środki wydawane na inwestycje, aż po np. liczbę radnych z wyższym wykształceniem. Zarządce gminy Końskie cieszy dobre miejsce w rankingu, który realnie oddaje to jak dany samorząd się rozwija. – „To są kategorie, które pozwalają na nie tylko opisanie sytuacji gminy i jej mieszkańców w podstawowych, cywilizacyjnych elementach naszego życia, ale i tworzą coś co profesor Sobczak nazywa zrównoważonym rozwojem, co właściwie jest dzisiaj już przyjętą kategorią.” – mówi Obratański.
Przyglądając się szczegółowym statystykom z prowadzonych badań widzimy, że Końskie najwięcej punktów zdobyły w takich kategoriach jak: odsetek mieszkańców korzystających z wodociągów ; odsetek mieszkańców korzystających z kanalizacji ; odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Bardzo wysoko oceniony został też nakład na inwestycje drogowe.
Natomiast dosyć niepokojąca jest malejąca liczba absolwentów Szkół Ponadgimnazjalnych na 100 mieszkańców. Kilka lat temu Końskie w tym wskaźniku było w czołówce, obecnie spadło na dół stawki. Również radnych z wyższym wykształceniem nie mamy zbyt wielu – jest ich tylko 38 %, co w porównaniu z innymi gminami wygląda dosyć mizernie.
Szczegóły raportu można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego (kliknij TUTAJ).