Marcin Pytlos od lat uczy Konecczan metod pierwszej pomocy. Pochodzący z Rudy Malenieckiej ratownik tym razem próbuje zaszczepić naszym władzom i mieszkańcom ideę „Kopert Życia”. Porozmawialiśmy z Marcinem o tym czym są Koperty życia, jak należy ich używać i do kogo są skierowane.
REKLAMA
„Koperta Życia” po raz pierwszy pojawiła się w gminie Gogolin. Ma ona za zadanie informować ratowników medycznych przybywających do potrzebujących o przebytych chorobach, czy lekarstwach przyjmowanych przez chorych. Kartę informacyjną wypełnioną przez lekarza rodzinnego potencjalny pacjent powinien włożyć do plastikowej koperty, a następnie zamknąć w lodówce. Natomiast na lodówce należy umieścić specjalną naklejkę. Docelowo koperty życia powinny trafić do wszystkich seniorów, powyżej 60. roku życia, a także osób przewlekle chorych.
REKLAMACelem Marcina jest by koperta trafiła do każdego domu w powiecie, w którym przebywają osoby narażone na nagłe zasłabnięcia. Jak tłumaczy – często małżonek, czy sąsiadka nie wiedzą co jest poszkodowanej osobie, a to przecież pierwsze minuty są decydujące podczas ratowania życia. Ratownika już teraz wspierają Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska i Wójt Gminy Radoszyce Michał Pękala. Podczas zbliżającego się posiedzenia Staropolskiego Związku Miast i Gmin do pomysłu mają się ustosunkować włodarze pozostałych gmin naszego powiatu. Dodajmy, że jedna koperta to koszt zaledwie około 3 zł, a dzięki informacjom w niej zawartym ratownik naprawdę może uratować życie.
Poniżej prezentujemy przykładowy wzór „Koperty życia”.