REKLAMA

Kuca: Ruda Maleniecka zdecydowanie zmniejszyła swoje zadłużenie!

Na antenie tkn24.pl od kilku tygodniu podsumowujemy połowę kadencji samorządów. Tym razem przepytywaliśmy wójta gminy Ruda Maleniecka Leszka Kucę. 

REKLAMA

Z wójtem Kucą rozmawialiśmy między innymi o: jego znakomitym wyborczym wyniku, planach na remont Biblioteki, która miałaby mieścić też instytucję kultury, pomysłach na rozbudowę hali sportowej i budowę boiskach wielofunkcyjnego.

Wójt Rudy Malenieckiej opowiedział nam także o budowie kanalizacji, która zadłużyła gminę, a także o tym jak te długi wyglądają w obecnym budżecie jednostki.

REKLAMA

tkn24.pl: Na pewnym forum internetowym pojawia się wpis dotyczący tego, że Ruda Maleniecka jest najbardziej zadłużoną gminą. Jakby się wójt do tego odniósł?

Leszek Kuca: Uważam, że ktoś kto pokusił się o założenie tego wątku tak naprawdę skrzywdził tą gminę. Postawił ją w złym świetle. Zadłużenie nie wzięło się z wydawania na działania bieżące, a z inwestycji. Jest to krzywdzące, bo to forum czyta wiele osób. One mogą być nawet potencjalnym inwestorami i mogą być przerażone tym co się tu niby dzieje. Tymczasem to zadłużenie na dzień dzisiejszy jest naprawdę bezpieczne. Z tego zadłużenie kilkumilionowego związanego z inwestycjami spłaciliśmy kwotę ponad pięciu milionów złotych. Na dzień dzisiejszy zadłużenie wynosi ponad trzy miliony złotych i sukcesywnie spada z roku na rok. 

Cały wywiad znajdą Państwo w materiale wideo.

O inwestycjach w gminie Ruda Maleniecka słów kilka:

Pierwsza połowa obecnej kadencji samorządu upłynęła pod znakiem inwestycji drogowych, poprawy stanu zabezpieczeń przeciwpowodziowych na rzece Czarnej oraz prac planistycznych i dokumentacyjnych przygotowujących gminę do pozyskania finansowania ze źródeł unijnych na szereg planowanych inwestycji.

W latach 2014-2016 kilkanaście nowych odcinków dróg gminnych o nawierzchni bitumicznej zyskali mieszkańcy Cieklińska, Huciska, Szkucina, Młotkowic, Wyszyny Rudzkiej, Koliszów, Tamy i Rudy Malenieckiej. Zmodernizowano także drogi w Lipie, Machorach-Cegielni oraz Cisie. Inwestycje te były finansowane bezpośrednio z gminnego budżetu i ze środków pozyskanych z budżetu Marszałka Województwa. We współpracy z powiatem położono nowe nawierzchnie asfaltowe na drogach powiatowych w Cieklińsku, Koliszowach, Dębie, Lipie (w kierunku Jakimowic), Kołońcu, Machorach, Wyszynie Rudzkiej (w kierunku do Maleńca). Zaś dzięki pozyskanym przez Gminę środkom unijnym z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich przebudowano drogę gminną łączącą Szkucin i Hucisko, a kolejne inwestycje polegające na położeniu dywaników asfaltowych w Rudzie Malenieckiej, Młotkowicach i Kołońcu zostaną przeprowadzone w 2017 roku.

Dzięki współpracy ze Świętokrzyskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach oraz lokalnymi przedsiębiorstwami rybackimi wykonane zostały niezbędne prace zabezpieczające na rzece Czarnej w Cieklińsku i Kołońcu (remonty jazów głównego i ulgowego). Dzięki tym inwestycjom oraz pozostałym działaniom, takim jak konserwacja wałów przeciwpowodziowych w Cieklińsku i Rudzie Malenieckiej, konserwacja zbiornika w Maleńcu wraz z jego dopływem i odpływem, udrożnienie potoku Jasion w Maleńcu, prace zabezpieczające brzegi rzeki w pobliżu Tamy oraz budowa betonowych przyczółków mostu w Machorach znacznie zwiększyło się bezpieczeństwo powodziowe miejscowości położonych w północno-zachodniej części gminy.

Równie istotne jak budowa nowych dróg, były pozostałe działania samorządu mające wpływ na podniesienie jakości życia mieszkańców i estetyki miejscowości. Tym celom podporządkowana była budowa ogólnodostępnego parkingu w Rudzie Malenieckiej, a w jego najbliższym otoczeniu nowych odcinków chodnika do biblioteki, szkoły i przedszkola. W efekcie zwiększyła się liczba miejsc parkingowych, a przestrzeń w centrum miejscowości zyskała na atrakcyjności. Podczas tych prac przebudowano także kanał centralnego ogrzewania zasilającego budynek przedszkola.

W 2017 zrealizowany zostanie projekt ciągu pieszo-rowerowego łączącego Rudę Maleniecką z cmentarzem parafialnym. Postępowanie przetargowe na jego wykonanie już się zakończyło, a całość zostanie wybudowana w terminie do listopada przyszłego roku. Asfaltowa ścieżka o długości 1,5 km i szerokości 3 metrów zacznie swój bieg przy moście w Rudzie Malenieckiej, a zakończy za położoną w pobliżu cmentarza zatoczką autobusową. Planowane jest oświetlenie ścieżki, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo użytkowania i wpłynie na estetykę infrastruktury.

Przygotowując się do aplikowania o środki unijne w bieżącej perspektywie finansowej opracowano dokumenty, takie jak Program Rewitalizacji i Program Gospodarki Niskoemisyjnej, których posiadanie jest konieczne, by walczyć o pieniądze unijne. Poprzez opracowanie Programu Rewitalizacji gmina zabiega o środki na przebudowę budynku biblioteki gminnej, ale dzięki tym działaniom samorządu o dofinansowanie będą mogły się starać także Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu i Parafia w Lipie. Program Gospodarki Niskoemisyjnej umożliwia zaś pozyskiwanie środków na inwestycje proekologiczne.

Samorząd gminny na bieżąco realizuje potrzeby materialne przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Pozyskano już środki na zakup sprzętu edukacyjnego w ramach rządowych programów realizowanych w 2016 r – „Bezpieczna i przyjazna szkoła” oraz „Bezpieczna+”, a obecnie Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie zakupu szeregu wyspecjalizowanych pomocy naukowych w ramach działania „Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej”. Pomoce naukowe w postaci nowoczesnych urządzeń badawczych, modeli, odczynników i urządzeń pomiarowych (np. ogródek meteorologiczny) pozwolą uczniom na większe zaangażowanie, innowacyjność, umożliwią bezpośredni kontakt z przyrodą itp. Z myślą o młodzieży planujemy też budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego w Rudzie Malenieckiej, a na ukończeniu są prace związane z przygotowaniem dokumentacji do projektu rozbudowy hali gimnastycznej.

Samorząd dba także o środowisko naturalne. Poprzez planowaną termomodernizację budynków wchodzących w skład Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych i budynku Urzędu Gminy oraz budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rudzie Malenieckiej poprawie ulegnie jakość powietrza a także poziom czystości i porządku w gminie. Tym samym celom służy akcja odbioru od mieszkańców odpadów azbestowych. W pierwszym roku odebrano prawie 20 ton eternitu, a akcję będzie przeprowadzana corocznie. Jeszcze w tym roku wymienionych zostanie kilkanaście rtęciowych opraw oświetleniowych na słupach w 7 miejscowościach gminy. Plany podłączenia miejscowości Dęba i Dęba-Kolonia do sieci kanalizacyjnej są już na etapie przygotowania projektu budowlanego. Zaś niedawno wykonane ujęcie wody w Dębie, o większej wydajności, zastąpiło stare, już wyeksploatowane.

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w gminie osiągnięto poprzez systematyczne inwestycje w rozwój jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz współpracę i wsparcie działań policji. Temu celowi ma także służyć montaż systemu monitoringu na budynkach użyteczności publicznej.

Leszek Kuca

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *