Fundacja Świętego Mikołaja doceniła II Liceum Ogólnokształcące z Końskich. Za współpracę z nią nagrodzono zarówno uczniów, jak i samą placówkę.
REKLAMAOd kilku lat popularny „Nowy Ogólniak” mocno współpracuje ze wspomnianą fundacją. Celem jej działania jest wspieranie uczniów zdolnych, ale z rodzin o nieco niższym statucie ekonomicznym. Nikt tutaj jednak nic nie daje za darmo. By dostać stypendium uczniowie muszą najpierw kwestować. Często cała szkoła robi to dla jednej przyznanej nagrody.
– „Nasza współpraca z Fundacją Świętego Mikołaja zrodziła się całkiem niewinnie. Kiedyś na naradzie dyrektorów naczelnik powiedział, że dostał z tej fundacji informację i przekazuje informację, że ona istnieje, że jej celem jest zdobywanie stypendiów. Fundusze na stypendia zdobywane są przez samych uczniów. Uczniowie uczą się pomagać samym sobie. [blank] Wybrałam Panią Agnieszkę Woźniak jako koordynatora, ona się zgodziła. I tak zaczęła się idea pomocy. Zaczęliśmy od jednego stypendium, fundacja dołożyła drugie tyle. Wybraliśmy kapitułę, która przyznała to stypendium, więc tak się zaczęła przygoda z fundacją.” – opowiada dyrektor II LO, Beata Salata.
Placówka z Końskich uczestnicy w kilku projektach Fundacji Św. Mikołaja. Najgłośniejsze z nich to Solidarna Szkoła i Akademia Liderów. W obu, w roku 2015 „Nowy Ogólniak” osiągnął znaczne sukcesy. Finał projektu „Solidarna Szkoła”, który opiera się o zbiórki pieniężne na stypendia miał miejsce w ubiegłym tygodniu, nasze liceum zajęło drugie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w miastach poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Co ważniejsze otrzymało nagrodę specjalną za nadzwyczajną aktywność w akcji „Wiosną stypendia rosną.”
REKLAMA„Dostaliśmy szczególne wyróżnienie. Fundacja przyznała w tym roku pierwszy raz, szczególną nagrodę za szczególną młodzież, którą mamy. My nauczyciele tylko możemy pomóc im gdzieś tam po tych ścieżkach prawidłowo iść. Natomiast to oni przejmują większość inicjatywy. Jak się ich zaszczepi odpowiednio to są takie efekty. To szczególne wyróżnienie zostało dodatkowo wsparte tą drukarką 3D. Myślimy, że będziemy na niej drukowali to co będzie dla nas niezbędne, ponieważ to sprzęt wysokiej klasy. Nauczyciele biolodzy śmieją się, że wszystkie organy będą mieć już odpowiednio wydrukowane.” – mówi Salata.
W innym projekcie związanym z fundacją, czyli w Akademii Liderów nagrodzono aż trzech uczniów „Nowego Ogólniaka.”. Kacper Gajos, Piotr Rodzoch i Krystian Książek zostali wyróżnieni za perfekcyjne zorganizowanie eventów w swoim mieście.
„Wszystko w Akademii Liderów zaczynało się od pomysłu. Mieliśmy tam na przełomie maja i czerwca rekrutację. Z całej Polski spływały projekty i jakoś udało się, że nasz projekt przeszedł tę rekrutację. Z bardzo dobrym wynikiem – drugie miejsce w kraju. Nasze działanie miało być w takim polu „Tożsamość i pamięć lokalna” i organizowaliśmy taką imprezę pod nazwą Festiwal Turystyki i Kultury Alternatywnej w Końskich” – mówią Piotr Rodzoch i Krystian Książek.
Przypomnijmy, że wspomniany Kacper Gajos z ogromnym sukcesem zorganizował konecką Grę Miejską. Nim uczniowie podjęli się działań odbyli szereg szkoleń. Między innymi z pozyskiwania sponsorów, czy sztuki wystąpień publicznych. Niedawno dowiedzieli się, że w nagrodę popłyną w niezwykły rejs!
„Pod koniec stycznia odbędzie się tygodniowy rejs Pogorią po Morzu Śródziemnym. Mamy odwiedzić Riwierę Włoską – Genuę, Livorno. Może o Korsykę zahaczymy, ale to zależy od kapitana statku. Tam odbędzie się też podsumowanie naszych projektów, zobaczymy co było dobre, co było złe i co dalej z tym. Myślę jednak, że to będzie też ogromna przygoda, bo nie zawsze jest okazja by pływać sobie przez tydzień po Morzu Śródziemnym.” – opowiada Piotr Rodzoch.
Warto dodać, że Piotr Rodzoch i Krystian Książek w ostatnich dniach odnieśli jeszcze jeden sukces. Wraz z Weroniką Andryszczyk, Martyną Wieczorek, Natalią Staciwą, Karoliną Basiak, Piotrem Paterem, Aleksandrą Zygmunt, Kamilą Flejterską i pod opieką nauczycielki Jolanty Gad zwyciężyli w X Wielkiej Lekcji Geografii – konkursie, który organizowany był w Łodzi.