W niedzielę w Parku Podworskim w Fałkowie odbyło się Powiatowe Święto Ludowe. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień i występów artystycznych.
REKLAMAWydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Św. Trójcy w Fałkowie. Następnie wszyscy uczestnicy nabożeństwa z Orkiestrą Dętą na czele przemaszerowali pod scenę Parku Podworskiego. W części oficjalnej gospodarze imprezy w składzie: wójt gminy Fałków Henryk Konieczny, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Michalska oraz Renata Harbat powitali przybyłych gości, m.in. posła Kazimierza Kotowskiego, starostę Bogdana Sobonia, burmistrza Końskich Krzysztofa Obratańskiego, burmistrza Przedborza Miłosza Naczyńskiego, wójta gminy Ruda Maleniecka Leszka Kucę, wójta gminy Radoszyce Michała Pękalę, wójta gminy Gowarczów Stanisława Pacochę, szefa powiatowej Platformy Obywatelskiej Michała Cichockiego, silną delegację Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Robertem Plechem na czele i wielu innych.
Święto było okazją do okolicznościowych przemówień, z której skorzystało kilku uczestników tego wydarzenia:
REKLAMA„Myślę, że te środki, które każda z gmin rozdysponowuje na infrastrukturę to widać je w postaci chodników, parków, dróg, przedszkoli, szkół, także myślę, że my mamy co świętować. Z tego miejsca chcę podziękować Zarządowi Polskiego Stronnictwa Ludowego, że wybrał to miejsce na tegoroczne święto. Bardzo serdecznie dziękuję. Myślę, że gminy wiejskie z roku na rok mogą coraz mniej wstydzić się aglomeracji miejskich. Na pewno dorównujemy, a wielu sytuacjach nasze gminy piękniej się prezentują i lepiej wyglądają.” – powiedział wójt Henryk Koniczny.
„Święto ludowe jest naszym wspólnym, ludowym wyrazem jedności, ale to nie tylko nasze święto, zaproszenie skierowaliśmy do wszystkich mieszkańców gminy, powiatu koneckiego i przybyłych gości. Ten dzień chcemy świętować jako święto wszystkich Polaków, przez takie uroczystości przekazujemy pozytywne, wspólne przesłanie i oczywiście dobrą energię. Społeczeństwo polskie musi być silne, ale, jak powiedział Wincenty Witos, <<a Polska winna trwać wiecznie>>. Dla nas ludowców to czas zamanifestowania i budowania wspólnoty umacniania solidarności z drugim człowiekiem” – mówił starosta Bogdan Soboń.
„Dzisiejszy dzień to kontynuacja ponad 100-letniej tradycji ruchu ludowego, to szacunek, to pochylone głowy i modlitwa za tych, którzy ponad 100 lat temu w obronie ideałów, takich jak wiara, jak mowa polska, jak szkoła, w obronie ziemi polskiej czynili tak wiele, a byśmy po wielu latach odzyskując niepodległość i dochodząc do dnia dzisiejszego mogli cieszyć się tym, że możemy naszym wspólnym działaniem czynić tę ziemię piękniejszą i przychylniejszą dla następnych pokoleń, to jest nasz obowiązek” – powiedział poseł Kazimierz Kotowski.
„Jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że nie muszę składać deklaracji słownych, ponieważ od wielu lat pracując w samorządzie mam okazję współpracować z tymi, którzy w praktyce realizują zestaw wartości, o których tak pięknie powiedział przed chwilą poseł Kotowski. Myślę, że zestaw wartości to zbiór takich cech, takiego sposobu widzenia świata i Polski, pod którą większość z nas mogłaby się podpisać. W czasach kiedy rywalizacja naturalna staje się wrogością, a nie konkurencją odwoływanie się do tego systemu wartości jest bardzo potrzebne” – mówił burmistrz Krzysztof Obratański.
„Dzisiaj w Polsce mamy do czynienia z podziałem ludzi na tych lepszych i ten gorszy sort. Natomiast tutaj w naszym powiecie, za sprawą właśnie pana starosty, widzimy zjednoczenie ludzi i to widać po tak licznie zebranych samorządowcach ze wszystkich stron sceny politycznej” – powiedział Robert Plech, szef SLD w regionie koneckim.
Po przemowach wręczono odznaczenia zasłużonym działaczom Polskiego Stronnictwa Ludowego. Medal im. Wincentego Witosa otrzymał Stefan Szambelan, a Złote Koniczynki dostali Renata Harbat oraz Kazimierz Pasterczyk. Następnie legitymacje członkowskie otrzymali nowi członkowie PSL-u: Mirosława Kaźmierczyk – Bielecka i Piotr Wolski.
W trakcie imprezy Forum Młodych Ludowców zbierało podpisy pod petycją w sprawie przebudowy krzyżówek rudzkich. O tej sprawie poinformujemy szerzej w osobnym materiale wideo.
Po części oficjalnej, rozpoczęła się część artystyczna. Uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać występu Orkiestry Dętej z Końskich, młodzieży szkolnej z gminy Fałków, zespołu ludowego z Przedborza, a także kabareciarza Stana Tutaja. Święto zakończyła zabawa ludowa pod gwiazdami.
Zdjęcia: