Termomodernizacja obu skrzydeł Pałacu Tarnowskich w Końskich to duże zadanie rozłożone na lata, tak by nie obciążać gminnego budżetu i możliwie jak najwięcej na ten remont wycisnąć z dofinansowań.
REKLAMAOstatnio w Urzędzie Miejskim wymieniono niemal wszystkie okna. Chodziło tu głównie o regulację uciekającego ciepła, a co za tym idzie oszczędności. Jak mówi burmistrz Krzysztof Obratański to jednak dopiero początek zmian, które jeszcze przed pałacem.
–„Chodzi o to by przygotowany program rewitalizacji budynków parkowo-pałacowych zajmowanych obecnie przez Urząd rozpocząć i prowadzić w taki sposób żeby zmiany nie dość, że były rozliczalne w przyszłym okresie kiedy wystąpimy o dofinansowanie, to by też jak najszybciej wpłynęły na bieżące funkcjonowanie urzędu. Wymiana okien poprzedzona wykonaniem dokumentacji i uzgodnieniem z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oznacza tak naprawdę od razu zmniejszenie kosztu ogrzewania i zwiększenie komfortu pracowników Urzędu Miasta i Gminy Końskie. Z tego powodu wydaje mi się, że ta zmiana mogła i powinna być wprowadzana jako pierwszy i najważniejszy element. W najbliższym czasie mamy do ukrycia sieć teletechniczną i informatyczną wewnątrz budynku urzędu, mamy cały budynek w skrzydle zachodnim do przebudowy pod kątem zarówno centralnego ogrzewania, jak i sieci energetycznej, informatyczne. Również przebudowa części ścian działowych tam tak aby pomieszczenia uczynić tam bardziej funkcjonalne dla celów do których zostały powołane.” – tłumaczy burmistrz Końskich.
REKLAMAWymieniono dokładnie 48 okien, a koszt tej inwestycji wyniósł nieco mniej niż 100 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że zakup, jak i sposób wymiany okien musiał być nieustannie uzgadniany z konserwatorem zabytków.
Planowane zmiany w obu skrzydłach pochłoną ogromne pieniądze. Szacuje się, że całkowity remont pałacu oraz działania związane z rewitalizacją parku mogą kosztować około 6-7 milionów złotych. Gmina zamierza jednak na to zadanie pozyskać dofinansowanie w wysokości nawet 75 %.