W przeddzień wydarzeń związanych z obchodami Koneckiego Września 2017 delegacja organizatorów tej patriotycznej imprezy odwiedziła groby braci Wroniszewskich w miejscowości Dąbrówka, w powiecie piotrkowskim.
REKLAMATo już tradycja, że przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Urzędu Miasta i Gminy w Końskich wybierają się tuż przed „Koneckim Wrześniem” na grób braci Wroniszewskich. Tym razem honor zmarłym bohaterom w imieniu związku oddawali: Andrzej Kosma oraz Jan Lagner, urząd reprezentował wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński. Delegacja udała się do Dąbrówki w czwartek rano, na grobach braci Wroniszewskich złożyła znicze oraz wieńce. Warto dodać, że obaj bracia byli inspiratorami i inicjatorami powstania największych w regionie patriotycznych obchodów.
Józef Kazimierz Wroniszewski – Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Końskie.
REKLAMA
Uczeń tajnych kompletów Liceum w Końskich w czasie II Wojny Światowej.
Działał w koneckiej konspiracji, współorganizator punktu wydawniczego tajnej prasy w Końskich. Członek koneckiej organizacji Armii Krajowej. Żołnierz podziemia, walczący w zgrupowaniu „Robota”. Aresztowany w grudniu 1943 roku.
Jan Zbigniew Wroniszewski – Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Końskie.
Uczeń tajnych kompletów Liceum w Końskich w czasie II Wojny Światowej. Ochotnik walczący w Oddziale Wydzielonym Wojska Polskiego mjr „Hubala”. Działał w konspiracji, organizator punktu wydawniczego tajnej prasy w Końskich. Członek koneckiej organizacji Armii Krajowej. Żołnierz Podziemia, walczący w zgrupowaniu „Robota”. Aresztowany w grudniu 1943 roku. Więzień obozu koncetracyjnego w Gusen.
Od lat gromadził i opracowywał materiały poświęcone wojennej historii Końskich i Ziemi Koneckiej. Jest autorem między innymi opracowań:
Końskie i powiat konecki 1939-1945 Cz. 1 Mieszkańcy Końskich w Kampanii Wrześniowej.
Końskie i powiat konecki 1939-1945 Cz. 2 Mała wojna Majora Hubala
Zdjęcia: