Od 4 lutego przez 9 dni młodzież z siedmiu europejskich krajów uczestniczyła w Międzynarodowej Wymianie Młodzieży, zorganizowanej w Sielpi.
REKLAMA„Potrzebujemy przyszłości“, „Jesteśmy przyszłością“, „Nic nie jest niemożliwe-wierzymy w Ciebie”- Takie hasła przekazali swoim rówieśnikom uczestnicy międzynarodowego spotkania młodzieży „PARTI(zipate) FOR FUTURE. Młodzież z Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech, Rumunii, Węgier oraz Polski uczestniczyła w Międzynarodowej Wymianie Młodzieży, której organizatorami był Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich oraz Związki Sportowe Saksonii- Anhalt (Sportjugend). Ścisła współpraca siedmiu krajów partnerskich trwa już 20 lat.
REKLAMAZarówno młodzież, jak i opiekunowie porozumiewali się w języku angielskim. Głównymi koordynatorami i wykonawcami projektu byli: Renata Miler, Witold Fitas oraz Michał Paczyński. Towarzyszyli oni młodzieży oraz ich opiekunom (łącznie 70 osobom) przez cały okres pobytu w Sielpi prowadząc zajęcia integracyjne, tematyczne, sportowe, a także organizując spotkania z gośćmi, workshopy oraz wycieczki. W realizację projektu włączyli się również inni nauczyciele ZSP nr 1 w Końskich: Izolda Mikulska, Agnieszka Nowak, Michał Anioł, Rafał Sobczyk, Sebastian Szwedkowicz oraz Stanisław Pytlos.
W czasie pobytu w Sielpi uczestnicy wymiany pracowali w małych, międzynarodowych grupach tematycznych, w których rozwijali swoje pasje, nabywali nowe umiejętności oraz kształtowali umiejętności współdziałania w zespole. Wyniki prac swoich grup zaprezentowali podczas uroczystego podsumowania spotkania.
Podczas zajęć młodzież w grupie dokumentalnej (prowadzący Robert Wahl z Niemiec) nauczyła się profesjonalnie wykonywać zdjęcia stosując różne techniki fotografii. Stworzyła film promujący wymianę młodzieży oraz przygotowała wystawę swoich zdjęć.
Uczestnicy grupy sportowej z elementami ratownictwa medycznego (prowadzący: Witold Fitas, Michał Paczyński) nabyli umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej: r-k-o u dorosłego i niemowlaka, ocena stanu przytomności, zadławienia u dorosłego, pozycja bezpieczna. Na zakończenie wymiany zaprezentowali scenki, w których w praktyczny sposób zaprezentowali młodzieży zdobytą wiedzę.
W grupie „Przyroda i ja” (prowadzący: Agnieszka Nowak, Michał Anioł) młodzi ludzie rozwijali kreatywność i innowacyjność tworząc obrazy z mchu na plastrze drzewa oraz makramy w kształcie liścia. Pracę tej grupy zakończyła wystawa prac młodzieży.
Członkowie grupy muzycznej (prowadzący: Izolda Mikulska, Renata Miler) uczestniczyli w zajęciach rytmiczno- muzycznych oraz napisali własną piosenkę dotyczącą spotkania młodzieży w Sielpi pt: „Forever in my mind”.
Dzięki zajęciom w grupie teatralnej (prowadzący: Celine Ebeling z Niemiec) przełamali swoje bariery oraz nabrali pewności siebie. Spektakl słowno- muzyczno- taneczny , który przygotowali, zadedykowali swoim rówieśnikom. Uczestnicy grupy Teatr Uciśnionych (prowadzący: Eleonora Ivanova z Łotwy) poznali improwizacyjną formę teatru. Nauczyli się wykorzystywać teatr jako metodę pracy wspierającą rozwój społeczno-moralny, rozwinęli zdolności aktorskie.
Zaproszenie do spotkania z międzynarodową młodzieżą przyjęli goście: konecka podróżniczka Magdalena Stolarczyk oraz Tomasz Łuczyński -absolwent Technikum Mechaniczno- Odlewniczego w Końskich, prawnik i maratończyk. Konecczanie zainspirowali uczestników wymiany do podejmowania nowych wyzwań, inicjatyw, oraz do krytycznego spojrzenia na swój styl życia i swoje otoczenie. Opowiadali o swoich pasjach, przeżyciach oraz pokonywanych trudnościach.
Poza tym uczestnicy wymiany brali udział w grach terenowych, wycieczkach po województwie świętokrzyskim i do Łodzi, zajęciach sportowych i integracyjnych. Dzielili się wzajemnie swoimi doświadczeniami, kulturą, tradycjami i obyczajami.
Źródło i zdjęcia: ZSP nr 1 w Końskich