REKLAMA

Mimo strajku w gminie Końskie egzaminy nie są zagrożone? [wideo]

Pomimo długich rozmów rząd prawdopodobnie nie osiągnie porozumienia ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. W gminie Końskie wdrażany jest plan awaryjny dotyczący przeprowadzenia egzaminów gimnazjalisty i egzaminów ósmoklasisty. Wiele wskazuje na to, że w komisjach na egzaminach znajdą się nauczyciele emeryci oraz nauczyciele wychowania przedszkolnego!

REKLAMA

Przypomnijmy, że egzaminy gimnazjalistów zaplanowano od 10 do 12 kwietnia. Z kolei te dla ósmoklasistów mają odbyć się w dniach 15-17 kwietnia. Temat ich organizacji podjęto podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Końskie –„Jak wiemy sytuacja na poziomie krajowym jest dosyć groźna, mają być strajki nauczycieli, bo prawdopodobnie nie dojdzie do nauczycieli. Czy jest jakiś sztab kryzysowy? Czy są przygotowywane jakieś rozwiązania zastępcze gdyby nauczyciele zaczęli protest 8 kwietnia?” – dopytywał Zbigniew Kowalczyk, radny z ramienia SLD.

Jak się okazuje gmina Końskie od dawna monitoruje sytuację nauczycieli i przygotowuję się na ewentualny strajk  –„Na naszym terenie kontakt przedstawicieli władz samorządowych miasta i gminy z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego jest praktycznie codzienny po to aby minimalizować wszystkie skutki, które mogą się pojawić w wyniku zapowiadanego strajku. Jesteśmy po kilkukrotnych rozmowach i uzgodnieniach i chcę dzisiaj powiedzieć i podziękować przedstawicielom Zarządu oddziału koneckiego ZNP, że nie tylko patrzą przez pryzmat środowiska, ale przede wszystkim patrzą przez pryzmat dzieci i młodzieży w koneckich szkołach. My nie tylko aprobujemy te rozwiązania, ale również i uzgodnienia zmierzają w kierunku zabezpieczenia tych wszystkich potrzeb by strajk przebiegał w sposób właściwy. Chcemy by wszystkie działania związane między innymi z egzaminami, które mają się odbyć dla ósmoklasisty oraz dla klas gimnazjalnych zostały zrealizowane, czyli żeby te egzaminy się odbyły […] Mam nadzieję, że te ustalenia pozwolą na przeprowadzenie strajku jeśli do niego dojdzie w sposób zabezpieczający potrzeby dzieci i młodzieży, których rodzice wyślą do szkoły nie mając możliwości stworzenia dla nich jakiejś formy opieki w swoich domach” – odpowiadał Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich odpowiedzialny za edukację.

REKLAMA

O tym, że dzieci oraz młodzież będą mogły w szkołach czuć się bezpiecznie zapewniał także Henryk Rydz, wiceprezes koneckiego ZNP – „Komitety strajkowe w poszczególnych placówkach będą tak współdziałać z dyrektorami, organem prowadzącym, że nic się nie wydarzy takiego co by doprowadził do jakiś nieprzewidzianych sytuacji w placówkach. Wszelkiego rodzaju zabezpieczenie bezpieczeństwa i organizacji pracy jest doprecyzowane. Pisma zostały wręczone dyrektorom, nawet poszerzyliśmy zakres współdziałania o pewne formy działalności łagodząc zapisy ustawowe” – mówił Henryk Rydz.

W gminie Końskie w referendum strajkowym udział wzięło 460 nauczycieli, co stanowi 78% wszystkich. Spośród nich 84% belfrów było za strajkiem. Za strajkiem opowiedziało się 12 z 16 placówek edukacyjnych, a przeciw były tylko cztery przedszkola – nr 1, nr 2, nr 3 oraz nr 5. Co więc z egzaminami gimnazjalistów i ósmoklasistów? –„Biorąc pod uwagę ilość pracowników, którzy nie strajkują będziemy w stanie prawdopodobnie, ale mówię – prawdopodobnie – zorganizować egzamin w sposób właściwy i zapewniający wymagania Centralnej Komisji Egzaminacyjnej” – tłumaczył wiceburmistrz Jasiński.

Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego był jeszcze bardziej pewny tego, że egzaminy w naszym regionie przebiegną bez zakłóceń –„Myślę, że na 99,999% egzaminy na terenie naszym odbędą się bez komplikacji” – dodawał wiceprezes Rydz.

Zapewnienie wiceprezesa to dobra wiadomość także dla uczniów z gmin: Smyków, Ruda Maleniecka, Fałków i Gowarczów, ponieważ szkoły z tych jednostek samorządowych podlegają koneckiej delegaturze ZNP. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić – w gminie Końskie egzaminy mogą odbyć się nie jak dotychczas w wielu placówkach, a uczniowie mogą zostać zwiezieni do jednego miejsca – np. hali sportowej w Stadnickiej Woli. Dzięki temu wszystkich lub niemal wszystkich uczniów z terenu gminy będzie mogła pilnować jedna komisja. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministerstwa w komisjach będą mogły znajdować się osoby mające wykształcenie tylko pedagogiczne i niekoniecznie pracujące w szkołach. To zaś oznacza, że do egzaminów będzie można zatrudnić nauczycieli – emerytów oraz na przykład nauczyciele wychowania przedszkolnego. Z naszych informacji wynika, że z takiego rozwiązania zamierzają skorzystać włodarze gminy Końskie.

REKLAMA

One thought on “Mimo strajku w gminie Końskie egzaminy nie są zagrożone? [wideo]

  1. […] W naszym regionie prawdopodobnie niezagrożone jest przeprowadzenie egzaminów (ósmoklasisty i gimnazjalisty) – o tym TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *