Nastąpiły zmiany w kodeksie drogowym. Od 1 października kierujący pojazdem zarejestrowanym w na terenie naszego kraju nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej. Jedynym wymaganym dokumentem do kierowania pojazdem jest prawo jazdy. Mimo to warto wozić ze sobą także polisę i dowód rejestracyjny.
REKLAMA
Z dniem 1 października w związku z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustaw, kierujący pojazdem zarejestrowanym w Polsce nie ma już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy ubezpieczeniowej. Jedynym dokument jaki należy mieć to prawo jazdy.
W jaki sposób policjant zweryfikuje dane dotyczące auta? Zrobi to w centralnej ewidencji pojazdów, gdzie będzie mógł sprawdzić m.in. czy samochód jest dopuszczony do ruchu, czy wykonane zostały badania techniczne i czy zawarte zostało obowiązkowe ubezpieczenie OC. W przypadku gdy funkcjonariusz stwierdzi, że zachodzi konieczność zatrzymania dowodu rejestracyjnego, zrobi to w systemie. Kierujący otrzyma od policjanta pokwitowanie za zatrzymany dokument, które jest niezbędne do wykonania badania technicznego, złomowania czy sprzedaży pojazdu. Po ustaniu przyczyn zatrzymania dowodu rejestracyjnego i wykonanych badaniach technicznych, właściciel pojazdu może zgłosić się do każdej jednostki policji lub organu wydającego celem zmiany statusu dokumentu w ewidencji.
REKLAMAWyżej opisane dokumenty będą jednak niezbędne, gdy wybieramy się na wyjazd zagraniczny, wizytę u diagnosty, czy do urzędu, w celu załatwienia sprawy związanej z pojazdem. Gdy jesteśmy uczestnikami zdarzenia drogowego, w którym nikt nie odniósł obrażeń, a nie mamy wątpliwości co do stanu trzeźwości sprawcy kolizji, nie musimy wzywać policji. Możemy spisać oświadczenie, w którym oprócz opisu okoliczności zdarzenia ważne jest aby znalazł się numer polisy oraz nazwa firmy ubezpieczeniowej. Gdy nie mamy przy sobie polisy, niezbędne dane możemy ustalić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do tego potrzebne nam będą numer rejestracyjny pojazdu i numer VIN ( 17 cyfrowy numer, znajdujący się na tabliczce znamionowej).