Gmina Końskie zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów Szkół Podstawowych, którego tematyką był problem zanieczyszczenia powietrza. We wtorek w Bibliotece Publicznej poznaliśmy jego laureatów.
REKLAMAKonkurs prowadzony był w szkołach w okresie od 16 listopada do 16 grudnia i dedykowany był dla uczniów klas I – VII. W sumie do organizatorów wpłynęło 13 prac –„Głównym celem konkursu było promowanie odnawialnych źródeł energii oraz działań proekologicznych, rozwijanie wrażliwości artystycznej wśród najmłodszych, podnoszenie świadomości ekologicznej, a także zrozumienie konieczności ochrony środowiska w miejscu zamieszkania” – mówił podczas uroczystego zakończenia konkursu Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich.
Ogólna tematyka prac musiała nawiązywać do programu „Czyste powietrze”. Jury wyłoniło najlepszych w dwóch kategoriach. Wśród uczniów klas I-III zwyciężyła Anna Ślusarczyk z Zespołu Placówek Oświatowych w Dziebałtowie. Natomiast spośród uczniów klas IV – VII najlepszą pracę wykonała Anita Słoniewska z Zespołu Placówek w Rogowie.
REKLAMAKategoria klas I-III:
- II miejsce Lena Dębowska z ZPO w Rogowie
- III miejsce Oliwia Pluta z ZPO w Pomykowie
- wyróżnienia: Julia Makuch (ZPO Kazanów), Magdalena Sękowska (ZPO w Bedlnie), Kacper Musiałczyk (ZPO w Modliszewicach), Stanisław Stańczyk (ZPO w Modliszewicach).
Kategoria klas IV – VII:
- II miejsce Aleksander Sobczyk z ZPO w Kazanowie
- III miejsce Lena Pałka z ZPO w Stadnickiej Woli
- Wyróżnienia: Oliwier Staniszewski (ZPO w Bedlnie), Natalia Kamińska (ZPO w Pomykowie), Amelia Sowińska (SP 2 Końskie)
Podczas podsumowania konkursu kilka słów do jego uczestników skierował burmistrz Krzysztof Obratański, który to wydarzenie objął swoim honorowym patronatem –„Wciąż pozostaję pod wrażeniem skuteczności przekazu poprzez dzieci i młodzież idei ochrony środowiska w świecie dorosłych i to skuteczności zilustrowanej bardzo praktycznie. Nie wszyscy dziś pamiętają, ale gmina Końskie w roku 2007 zorganizowała referendum w sprawie gospodarki śmieciowej, wyprzedzając o 5 lat rozwiązania systemu przyjęte przez nasze państwo i przez Sejm. Zdecydowaliśmy się ubiegać o to, by mieszkańcy powierzyli gminie odpowiedzialność za gospodarkę śmieciową. Referendum się udało i większość, która poszła do urn powiedziała 'tak’ – chcemy tę gospodarkę ucywilizować. Nie osiągnęlibyśmy wtedy tego sukcesu, gdyby nie akcja edukacyjna, informacyjna prowadzona w szkołach. Wiemy, że to dzieci zanosiły do domów informacje i przekonywały rodziców, że trzeba iść na to referendum, bo jeśli tego nie zrobimy to śmieci nas zasypią” – mówił Obratański.
Laureaci oraz wyróżnieni otrzymali ciekawe nagrody rzeczowe.
Zdjęcia:
[…] Młodzi plastycy zwrócili uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza [wideo, zdjęcia] […]