REKLAMA

Muzeum z Fałkowa świętowało swoje 16-lecie [zdjęcia]

W środę korzystając z dnia wolnego od pracy zorganizowano 16-te urodziny Muzeum Ludowego w Fałkowie. Uroczystość połączono z inauguracją wystawy artysty rzeźbiarza Jacka Mańko. Można ją oglądać w tym miejscu do 30 września. 

REKLAMA

Wójt Henryk Konieczny zwiedza wystawę prac Jacka Mańko.

Nie byłoby Muzeum Ludowego w Fałkowie gdyby nie małżeństwo miłośników historii i ludowości. Dokładnie 16 lat temu Euzebiusz i Katarzyna Barańscy postanowili stworzyć tę izbę pamięci i choć obecnie są oni już poza naszym światem to teraz inni kontynują ich dzieło. Kustoszem placówki została Aneta Ambroziak i to właśnie ona wspólnie z miejscowymi bibliotekarkami przygotowała środowe wydarzenie.

W 2002 roku tuż po założeniu Muzeum Ludowe z Fałkowa było jedyną tego typu placówką w powiecie koneckim. Podczas uroczystości historię tego miejsca oraz biografie jego założycieli przedstawiła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Fałkowie. Otylia Orman, Wiktoria Ścisłowicz i Mateusz Wiaderny nie tylko odczytali historię miejsca, ale i poprowadzili całą imprezę.

REKLAMA

Natępnie głos zabrał wójt Henryk Konieczny, który także wspominał twórców Muzeum i wyrażał swoją radość z faktu, że takie miejsce znajduje się właśnie w jego gminie. Wśród przybyłych na plac przy placówce znaleźli się: Danuta Leśniewicz – radna powiatowa, Mieczysław Szymczyk – wieloletni Przewodniczący Rady Gminy w Fałkowie, historyk i regionalista Marian Adamczyk, radoszycki artysta Tadeusz Czarnecki, Agnieszka Lipska – zastępca dyrektora SP w Fałkowie,  regionalista Wojciech Pasek oraz ksiądz wikary z Fałkowa Marcin Piwowarczyk.

Piękne, wyszywane obrazy prezentowała Helena Ostrowska.

Na stoiskach prezentowano sztukę ludową wytworzoną przez lokalnych artystów. Swoje dzieła z różnych dziedzin: od szydełka i hafty przez rzeźbę, obrazy aż po wiersze prezentowali: Helena Ostrowska, Zbigniew Mularczyk,  Anna Pluta  (Przewodnicząca Rady Gminy w Fałkowie), Karolina Krawczyk, Patrycja Pluta, Wioletta Pluta, Jadwiga Anna Doniecka, Elżbieta Musiał, Barbara Boruń-Doniecka, Olga Karbownik-Jasion, Anna Grochala, Janina Kurpińska, Ewa Pluta, Danuta Głąbała, Aleksandra Sarleja, Zofia Zub, Marlena Pluta i Wioleta Jaborowska.

Kulminacyjnym momentem dnia była inauguracja i prezentacja wystawy przygotowanej przez łódzkiego twórcę Jacka Mańko. Jego piękne, drewniane rzeźby przedstawiające ludowość z różnej perspektywy będzie można w fałkowskim Muzeum oglądać do 30 września.

Muzuem Ludowe w Fałkowie jest czynne we wtorki i czwartki w godzinach 9:00 – 12:00 oraz w soboty od 16:00 do 19:00. Można je zwiedzać także po uprzednim umówieniu się telefonicznie: 44 787 36 14 / 608 859 833.

Jacek Mańko – urodził się w 1962 roku w Łodzi, uważa się za surowego rzeźbiarza – amatora. Z wykształcenia jest nauczycielem matematyki, ma tytuł doktora. Rzeźbieniem w drewnie zajmuje się głównie podczas wakacji, a tematy i inspiracje czerpie z ludowości. Głównym tworzymem jest dla niego drewno lipowe, czasami również sosna oraz świerk. Dotychczas prezentował swoje prace w wielu miejscach. Między innymi w Sielpi, podczas Kuźnic Koneckich, w Klubie Nauczyciela w Łodzi, Domu Kultury w Rokicinach, Adamowie w gmini Smyków, czy w Tuszynie. Do 30 września jego prace można oglądać w Fałkowie.

Zdjęcia (Marian Adamczyk):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *