Koncert Pieśni Patriotycznej i Religijnej „Niekłański Pamiętnik – powrót do przeszłości” był zwieńczeniem działań Anastazji Solarz, liderki w Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. W niedzielnym koncercie udział wzięli lokalni artyści oraz prawdziwe gwiazdy! Zobaczcie fragmenty.
REKLAMAWidowisko zorganizowano tuż po głównej mszy świętej w kościele pw. św. Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim. Zorganizowała je nastoletnia mieszkanka Niekłania i uczennica II LO w Końskich Anastazja Solarz. Pomagali jej rówieśnicy oraz nauczyciele, a w szczególności Agnieszka Woźniak – także związana z tą miejscowością. Współorganizatorami koncertu byli: parafia oraz Szkoła Podstawowa im. ppor Karola Niedzielskiego „Dobosza” w Niekłaniu.
W tracie wydarzenia mogliśmy usłyszeć piosenki i pieśni patriotyczne w wykonaniu: chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku, chóru parafii pw. św, Wawrzyńca w Niekłaniu, chóru oraz scholi parafii pw. WNMP w Stąporkowie, zespołu Asumpt z Domu Kultury w Stąporkowie, wokalisty Sebastiana Moczarskiego, zespołu Szkolne Nutki, Alicji Woźniak, Mai Natkańskiej, Natalii Boruń. Na zakończenie zagrały gwiazdy dnia – uczestnicy mieli okazję posłuchać śpiewaczki Magdaleny Pilarz-Bobrowskiej, która wykonała utwory księżnej Róży z Broel-Platerów Lubomirskiej oraz uznanej pianistki Marty Mołodyńskiej-Wheeler, która zagrała utwór księcia Władysława Lubomirskiego.
REKLAMAKoncertowi towarzyszyła przygotowana przez Anastazję Solarz wystawa prac plastycznych i wierszy. Już od poniedziałku dzieła te będzie można oglądać i czytać w Szkole Podstawowej w Niekłaniu.
Gościem specjalnym koncertu była Patrycja Sobańska-Rey, z domu Sobańska-Lubomirska. To pochodząca z arystokratycznego rodu Lubomirskich żona Mikołaja Reya znanego z tvn’owskiego Masterchefa, który jest współwłaścicielem zamku w Montresor. Mikołaj Rey to z kolei potomek Mikołaja Reja uznawanego za twórcę polskiej literatury. Jej obecność, podobnie jak i wykonywanie pieśni stworzonych przez Lubomirskich to nie przypadek. Z Niekłaniem związana była księżna Róża Lubomirska (z domu Broel-Plater). To jej utwory mogliśmy usłyszeć w koncercie. Księżna Róża urodziła się w Niekłaniu i to w tej miejscowości spędziła dzieciństwo oraz młodość.
W niedzielnym koncercie wśród licznie przybyłych z całej gminy Stąporków widzów i słuchaczy znaleźli się także przedstawiciele władzy: Mariusz Gosek – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Dorota Łukomska – burmistrz Stąporkowa, Marian Domagała – radny Rady Powiatu Koneckiego oraz Jacek Kołodziej – Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Stąporków.
Zobaczcie Państwo fragmenty koncertu.
Zdjęcia: