Rok 2018 to przede wszystkim 100- tna rocznica zrzucenia jarzma zaborów i utworzenie państwa Polskiego. Zakon świecki Rycerzy Kolumba, działający przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich postanowił uczcić to wydarzenie fundując tablicę pamiątkową.
REKLAMA–„Pomysł narodził się podczas planowania uroczystości patriotycznych z okazji 11 Listopada.”– mówi nam Robert Frączyk, jeden z Rycerzy Kolumba. Po długich dyskusjach ustalono kształt, motywy i rozmiar tablicy oraz poproszono znanego artystę koneckiego pana Bogdana Okonia o pomoc w wykonaniu tego dzieła .
Pierwsze projekty dotyczące wyglądu tablicy zmieniły się po konsultacjach z artystą jak i historycznymi aspektami . Orzeł w koronie rozkładający skrzydła, wczepiony szponami w górę tablicy, za plecami mający krzyż – symbolizuje odrodzenie się nowego państwa wraz z religią. Pod orłem znajduje się wyrzeźbiona plakieta Polskiego Związku Legionów Polskich w Końskich. Oryginalna plakieta wykonana jako żeliwny odlew, odnaleziona została podczas wyburzania kamienicy przy ulicy Zamkowej. W dolnym lewym rogu tablicy umieszczony został Krzyż Legionów Polskich – pamięci wszystkich żołnierzy polskich walczących podczas I Wojny Światowej w armiach zaborców oraz w szeregach Legionów Polskich. Na środku tablicy umieszczone zostały pierwsze słowa Hymnu Narodowego – jako symbol niezłomności narodu. Prace nad tablicą trwały ponad miesiąc, a odsłonięcie nastąpiło 11 Listopad 2018 roku podczas Mszy Świętej o godz. 11.00 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
REKLAMATuż po rozpoczęciu nabożeństwa proboszcz Parafii MBNP w Końskich Ks. Tomasz Janicki wygłosił słowo wstępne i poświęcił tablicę. Odsłonięcia dokonał Dominik Janiszewski, przedstawiciel młodzieży koneckiej, która rozdała wszystkim uczestnikom pamiątkowe flagi biało-czerwone. Uroczysta Msza Święta odbyła się w asyście Pocztu Sztandarowego Zakonu Rycerzy Kolumba, pieśni religijne i patriotyczne śpiewała schola pod kierownictwem Katarzyny Marczyńskiej, przy udziale Beaty i Artura Dajerów, Izabeli i Macieja Prawdów, Marcina Szyposzyńskiego oraz Roberta Frączyka . Scholę wspomagał również organista Rafał Odziomek.
Podczas homilii, Ks. Tomasz Janicki nawiązał do tradycji patriotycznych , jedności w obliczu wrogów i zagrożeń, a także do spójności Polski jako państwa i narodu z wiarą. Na koniec uroczystości wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Polski w postawie stojącej. Była to bardzo wzruszająca chwila, a w niejednym oku zakręciła się łza. Należy wspomnieć jeszcze o przygotowanej dekoracji patriotycznej przez parafian. Brzozowy krzyż z wydrążonymi otworami pod białe i czerwone lampiony palące się podczas mszy. Krzyż ułożony został na materiale w kolorze bieli i czerwieni, symbolizujących flagę narodową. Na części czerwonej umieszczono Orła – jako godło państwowe obowiązujące w okresie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1919. Po obu stronach dekoracji przystrojono ołtarz w piękne biało – czerwone bukiety.
autor: Radek Nowek
Zdjęcia: