REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prowadnic do szuflad?

[artykuł sponsorowany] Meble wyposażone w szuflady w dużej mierze ułatwiają organizację przedmiotów niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia. Aby były jednak w pełni funkcjonalne, konieczny jest odpowiedni dobór prowadnic, które odpowiadają za ich płynne działanie. Zakup optymalnego akcesorium wymaga przeanalizowania produktów pod kątem kilku cech. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie o to, jak wybrać prowadnice do szuflad, a także udzielamy cennych porad w kwestii ich montażu.

REKLAMA

Prowadnice do szuflad – najważniejsze kwestie podczas wyboru

W trosce o jak największą funkcjonalność mebla warto w pierwszej kolejności zastanowić się, co będzie w nim przechowywane. Chodzi tu przede wszystkim o wagę tych przedmiotów – inna prowadnica będzie nam potrzebna do szuflady dziecięcego biurka, inna natomiast do szuflady kuchennej, w której mamy zamiar trzymać zastawę stołową. Udźwig tego akcesorium jest jedną z najważniejszych kwestii, które musimy mieć na uwadze podczas zakupu. Jeśli parametr ten będzie nieodpowiednio dobrany, musimy się liczyć z tym, że wcześniej czy później prowadnice do szuflad mogą się zniekształcić lub pęknąć.

REKLAMA

Drugim z parametrów, o którym nie warto zapominać, jest wysuw poza konstrukcję mebla – może on być częściowy bądź całkowity. Pierwszy z nich ma swoje zastosowanie raczej w wysokich szufladach. W niskich może bowiem utrudniać wyjmowanie przedmiotów umieszczonych z tyłu. Całkowity wysuw jest uniwersalną i optymalną opcją, która w przypadku szuflad niskich pomoże sprawnie rozwiązać ten problem.

Jakie wyróżniamy rodzaje prowadnic do szuflad?

Prowadnice do szuflad dzieli się najczęściej na rolkowe, kulkowe oraz te przeznaczone do dolnego montażu. Każdy z nich ma swoje zalety oraz ograniczenia – pierwszy rodzaj należy do najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań, które bardzo łatwo jest samemu zamontować, jednakże nie sprawdzi się w każdym meblu ze względu na ograniczony udźwig. Najczęściej plasuje się on na poziomie 25 kilogramów i występuje w połączeniu z częściowym wysuwem. Rolkowe prowadnice do szuflad są jednak najłatwiej dostępne w szerokim wyborze wymiarów.

Jeśli zależy Ci na większym udźwigu, a także możliwości wyposażenia prowadnic w dodatkowe mechanizmy, zwróć uwagę na modele kulkowe. Dzięki nim szuflada z powodzeniem wytrzyma obciążenie nawet do 100 kilogramów, a jej funkcjonalność bez problemu zwiększysz z pomocą funkcji, takich jak cichy domyk. Warto jednak mieć świadomość, że kulkowe prowadnice do szuflad mają bardziej skomplikowaną konstrukcję, a ponadto cechują się mniejszą niż modele rolkowe odpornością na kurz oraz pył.

W przypadku, gdy ważna jest dla Ciebie nienaganna estetyka mebla i nie chcesz, aby okucia tego typu były widoczne, wybierz prowadnice do szuflad przeznaczone do dolnego montażu. Mają większy udźwig niż rolkowe, ale mniejszy niż kulkowe i występują w wersji z pełnym lub częściowym wysuwem.

Dodatkowe możliwości w zakresie prowadnic do szuflad – prosty sposób na zwiększenie funkcjonalności mebla

Jednym z najpopularniejszych, dodatkowych rozwiązań, jeśli chodzi o prowadnice do szuflad, jest opcja cichego domyku. Dzięki niej mebel zawsze zamyka się w sposób delikatny, co chroni go przed uszkodzeniem, a nas przed powstawaniem niechcianego hałasu. Drugą popularną funkcją jest push to open, czyli system, który pozwala nam na otworzenie szuflady poprzez jej delikatne naciśnięcie. Oprócz tego warto rozważyć także montaż blokady wysuwu, dzięki której szuflada nie wypadnie z mebla.

Jak zamontować prowadnicę do szuflady?

Przygotowania do tego, jak zamontować prowadnicę do szuflady, należy rozpocząć od wykonania pomiarów mebla. W dalszej kolejności zaznaczamy miejsce, w którym ma się znaleźć prowadnica i przystępujemy do wykonania otworów montażowych i instalacji okucia. Na koniec prowadnice do szuflad należy wypozycjonować. Do montażu przydadzą się takie akcesoria, jak wkręty i wkrętarka, a także miara. Jeśli chcemy usprawnić sobie pracę, możemy również postawić na specjalne szablony, które ułatwiają wykonanie otworów montażowych w odpowiednich miejscach.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *