REKLAMA

Niebawem kolejny Spacer śladami Żydów koneckich. Trwają zapisy

W niedzielę, 20 października, o godzinie 12:00 w Końskich odbędzie się kolejny Spacer śladami Żydów koneckich organizowany przez Ritę Miernik. Uczestnicy będą zwiedzać miejsca związane z historią narodu żydowskiego. Trwają zapisy na wydarzenie.

REKLAMA

„Ruszamy ulicami Końskich, aby poszukać śladów żydowskiej przeszłości miasta. Odnajdziemy jedyny w mieście ślad po mezuzie, przyjrzymy się przeszłości słynnego, koneckiego przemysłu odlewniczego, sprawdzimy, w których domach w Końskich dachy otwierają się „na korbę”, odnajdziemy nagrobki z koneckiego cmentarza żydowskiego i odnajdziemy lewitującą nad ziemią kuczkę! Tym razem zgłębimy przemysłowe dziedzictwo żydowskiej społeczności w Końskich. Zobaczymy nie tylko jedyny w mieście ślad po mezuzie, ale także odwiedzimy miejsca, gdzie znajdowały się żydowskie fabryki i przedsiębiorstwa. Dowiemy się więcej o roli, jaką Żydzi odegrali w rozwoju lokalnego przemysłu odlewniczego oraz przyjrzymy się miejscom, gdzie prowadzili swoje biznesy. Choć w zeszłym roku spacerowaliśmy po Końskich, tym razem odwiedzimy zupełnie nowe miejsca i odkryjemy inne aspekty żydowskiej historii miasta. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby spojrzeć na Końskie z innej perspektywy – dowiedzieć się więcej o jego wielokulturowym dziedzictwie i gospodarczym rozwoju” – zachęca w opisie wydarzenia organizatorka.

REKLAMA

Spacer poprowadzi Rita Miernik, autorka projektu „Smutne synagogi”.

W poprzednim roku odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tę relację możecie obejrzeć TUTAJ.

Spacer rozpocznie się w niedzielę 20 października o godzinie 12:00 w Parku Miejskim przy Urzędzie Miasta i Gminy Końskie (ul. Partyzantów 1).

Zapisy: LINK

Rita Miernik pochodzi ze Stąporkowa. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Później studiowała Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk. Obecnie studiuje socjologię i bioetykę w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką bloga historyczno-społecznego „Smutne synagogi”, w którym pokazuje stan budynków, które przed II wojną światową pełniły rolę synagog.

Osoby zainteresowane tematem zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Ritą w naszym studiu TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *