REKLAMA

Niezwykła impreza dla rowerzystów i nie tylko. Wystartował rajd Bike Orient [wideo, zdjęcia]

Gmina Smyków w tym roku jest gospodarzem wiosennej edycji rajdu Bike Orient. Jest to wydarzenie, które przyciąga rowerzystów z całej Polski. W sobotę rano uczestnicy opuścili bazę noclegową w Miedzierzy i ruszyli do rywalizacji. 

REKLAMA

Rajdy Bike Orient to rowerowe imprezy na orientację. Zadaniem uczestników jest odszukiwanie w terenie wyznaczonych na mapie punktów kontrolnych. Rywalizacja polega na potwierdzeniu jak największej liczby punktów w jak najkrótszym czasie. Bike Orient odbywa się w różnych miejscach kraju od 2007 roku. Tym razem padło na Miedzierzę w gminie Smyków, a lokalnym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie ImperActive.

Wyścig przebiega jednak przez wiele miejsc w powiecie koneckim, gdzie znajdują się pomniki przyrody lub miejsca godne upamiętnienia. Zapytaliśmy wiceprezesa Stowarzyszenia ImperActive Karola Leśniaka jak będzie przebiegać wiosenna edycja rajdu w naszym regionie.

REKLAMA

„Rajd odbywa się w trzech trasach. Pierwsza – 120km, druga 60km, trzecia 30. Będzie też marszobieg na trasie 30 kilometrów […] trasa jest tak skonstruowana, że każdy punkt jest bardzo szczególny. Jakieś pomniki przyrody, ciekawe miejsca, które zapadną w pamięci zawodnikom. Mam nadzieję, że tutaj wrócą, odwiedzą naszą gminę, powiat i województwo” – mówił nam Karol Leśniak.

W zmaganiach udział wzięło dokładnie 150 osób. Jak przyznaje organizator, gdy rajd miał się odbyć w kwietniu chęć udziału wyraziło ponad 500 rowerzystów, jednak ze względu na epidemię wydarzenie zostało przełożone, a liczba osób, jaka zapisała się na przełożony termin to maksymalna, dopuszczalna ilość w związku z obostrzeniami epidemicznymi. Uczestnicy byli także wyposażeni w maseczki i rękawiczki.

Organizatorzy skrupulatnie zadbali o bezpieczeństwo na trasie i na terenie Szkoły Podstawowej w Miedzierzy będącej bazą noclegową dla przyjezdnych, do czego przyczyniła się też jednostka strzelecka Strzelec 2026 Końskie.

Rajd został zorganizowany przez Bike Orient oraz Stowarzyszenie ImperActive. Patronat nad wydarzeniem objął także starosta konecki Grzegorz Piec, wójt gminy Smyków Jarosław Pawelec oraz Nadleśnictwo Barycz, które na starcie imprezy reprezentował rzecznik prasowy nadleśnictwa Kamil Kubicki.

Uczestnicy zostali podzieleni na kilka kategorii ze względu na dystans, jaki będą musieli przebyć: FAN (30 km), MEGA (60 km) oraz GIGA (120 km) – są to trasy rowerowe, jednak miłośnicy marszobiegu mogli także spróbować swoich sił na trzydziestokilometrowym odcinku.

Podczas rozpoczęcia obecni byli wicewójt Smykowa Jerzy Duda oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Miedzierzy Beata Janiszewska, która przywitała zgromadzonych przed startem kategorii GIGA.

Wicewójt Jerzy Duda przyznaje, że zorganizowanie ogólnopolskiego rajdu w Miedzierzy to świetna promocja dla naszego regionu oraz gminy Smyków –„Bardzo się cieszymy, że tego typu imprezy sportowe organizowane są na terenie naszej gminy. Jest to wspaniała promocja, będę dziękował organizatorowi – ImperActive – bo to właśnie oni przyczynili się do tego, że po raz pierwszy na terenie naszej gminy taki rajd jest organizowany” – mówił nam Jerzy Duda.

Po powrocie z tras i uhonorowaniu zwycięzców przyjezdni mogą przenocować w bazie noclegowej. Wyniki rajdu przekażemy Państwu w poniedziałek w osobnym artykule.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Niezwykła impreza dla rowerzystów i nie tylko. Wystartował rajd Bike Orient [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Zwycięzcy sobotniego rajdu Bike Orient w gminie Smyków | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *