REKLAMA

Niezwykłe spotkanie w OSW Barycz [wideo, zdjęcia]

Międzynarodowo zrobiło się przez kilka dni w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy. To za sprawą litewskiej delegacji, która odwiedziła tę szkołę. Nasza kamera uwieczniła podczas tej wizyty dzień polsko-litewski. 

REKLAMA

Zacznijmy jednak od początku. Nie byłoby polsko-litewskiego święta w tym miejscu gdyby nie działania wielu osób. Zapoczątkował je Wiesław Mietliński, mieszkaniec podkoneckich Sierosławic znany między innymi z Klubu Inicjatyw Młodzieży. – „Nawiązałem kontakt między innymi z taką szkołą, ośrodkiem wychowawczym dla osób niepełnosprawnych w Wilnie. Wilno jest trochę bliżej, jest godne uwagi i warto było nawiązać współpracę. Za porozumieniem z dyrektorem Słuszniakiem, który to zaakceptował chętnie to podjęliśmy, bo wzajemne współprace dają korzyści związane z  wymianą doświadczeń. Uatrakcyjniają też pobyt tych osób niepełnosprawnych. Ich wizyta w ośrodku na Baryczy jest między innymi naszym pomysłem by tutaj coś takiego się odbywało. Tym bardziej, że mamy świat i Europę bez granic.” – opowiedział nam inicjator tego niezwykłego spotkania, Wiesław Mietliński.

Dzień polsko-litewski był głównym punktem pobytu gości z Wilna w Baryczy. Został on zorganizowany przez uczniów, nauczycieli i dyrektora ośrodka przy współudziale Kuratorium Oświaty w Kielcach i Starostwa Powiatowego. Dyrektor Jan Słuszniak rozpoczął ten dzień uroczystą akademią, która zgromadziła wielu znakomitych gości. Przede wszystkim przyjezdnych: uczniów, ich opiekunów i zarządców szkoły Vilniaus Verkiu Spec. Mokykla.

REKLAMA

Pojawiła się również pani wicekurator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty Renata Rabczyńska. – „Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w dzisiejszym wydarzeniu. Tym bardziej, że jest to spotkanie młodzieży z sąsiednich Państw, ważne dla nas wszystkich, ponieważ skutkiem tego spotkania może być poznanie siebie nawzajem, poznanie swoich trosk, swoich kłopotów, ale też swoich radości i zapoznanie się z kulturą, którą reprezentują te dwa Państwa. Mam nadzieję, że rezultat tego spotkania będzie taki że się zaprzyjaźnią nasi młodzi podopieczni i dzięki tej przyjaźni będziemy mogli łatwiej współpracować ze sobą. Nie tylko na podłożu szkolny, międzyszkolnym, ale również na podłożu ogólnopaństwowym.”  – mówiła Renata Rabczyńska, świętokrzyski wicekurator oświaty.

Polsko-litewskie spotkanie w Baryczy 05

Gości najserdeczniej jak tylko potrafił witał gospodarz powiatu, starosta Bogdan Soboń. – „Ja też cieszę się, że takie stosunki partnerskie zostały nawiązane. Wydaje mi się, że po sąsiedzku dane Państwa muszą się przyjaźnić, a zwłaszcza młodzież. Wy jesteście przyszłością narodu, Wy w przyszłości zadecydujecie jakie te relacje między naszymi Państwami będą. Do sąsiada należy niezbyt często, ale systematycznie jednak zachodzić i go odwiedzać.” – zwrócił się do gości pełnym radości tonem starosta Soboń.

W sali gimnastycznej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, która na ten dzień była doskonale przystrojona przez nauczycielki Zdzisławę Sapieję, Agnieszkę Korzekwę i Monikę Grobis pojawił się także wicestarosta Lenart, naczelnik wydziału oświaty Krzysztof Stachera oraz liczni przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Oczywiście oprócz młodzieży z Ośrodka w Baryczy najważniejszymi uczestnikami wydarzenia byli ich odpowiednicy z Litwy wraz z opiekunkami: wicedyrektor szkoły Vilniaus Verkiu Spec. Mokykla  Jurgitą Ivaškevičiėnė i nauczycielami –  Stanislavą Volodkovič,  Valentiną Kutko,  Zoją Odnopol,  Mirą Jakubovskają i  Mariną Chlebopaševa.

Pani dyrektor Ivaškevičiėne oraz nauczycielka polskiego pochodzenia  Stanislava Volodković opowiedziały nam o wizycie w Polsce oraz o litewskim odpowiedniku Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. –„Jesteśmy z takiej litewskiej szkoły specjalnej, która znajduje się przy ulicy Verki, obok Parku Verkowskiego. On może nie jest taki znany na cały świat, ale w Wilnie jest bardzo znany.” – mówiła nam Stanislava Volodkiewicz. –„Nasze Szkoły są właśnie podobne tą specjalizacją, mamy podobną ilość uczniów. Tutaj jest 150 uczniów, u nas 160. Też uczymy zawodu, u Was to głównie kulinaria, my mamy budownictwo, mamy przedmioty związane z domowymi sprzętami by dzieci mogły sobie same poradzić potem w życiu.” – opowiadała dyrektor Jurgita Ivaškevičiėne.

Polsko-litewskie spotkanie w Baryczy 19

Podczas akademii z okazji dnia litewsko-polskiego obie strony obdarowały się gadżetami związanymi z tymi Państwami. Dyrektor Słuszniak i starosta Soboń otrzymali specjalny, czarny, litewski chleb, tamtejsze czekolady oraz turystyczne przewodniki. Litwini od władz szkoły oraz powiatu dostali zestawy upominków związanych z Konecczyzną. Następnie zaprezentowali się uczniowie z Vilniaus Verkiu Spec. Mokykla, którzy odśpiewali piosenki dobrze znane na Litwie oraz w Polsce, m.in. „Niech żyje wolność…”, czy „Szła dzieweczka do laseczka”. Natomiast polska młodzież za piękne śpiewy odwdzięczyła się teatralnym spektaklem. Szkolna grupa „Pinokio” pokazała swoim kolegom ze wschodu widowisko pt. „Nadzieja”.

W drugiej części dnia wychowankowie obu szkół, jak i zaproszeni goście wzięli udział w litewsko-polskim poczęstunku, a wieczorem odbyło się wielkie grillowanie połączone z zabawą pod gołym niebem. Warto dodać, że w kolejnym dniu wizyty w Polsce uczniowie z litewskiej szkoły specjalnej zwiedzali Kielce oraz dzięki zaproszeniom Marszałka Jarubasa słynną Jaskinię Raj.

Polsko-litewskie spotkanie w Baryczy 13

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *