Już za chwilę te puste korytarze zapełnią się dziećmi i młodzieżą z powiatu koneckiego. Startuje rok szkolny 2015/2016. To będzie rok z dużą liczbą sześciolatków, darmowymi podręcznikami i odwieczną rywalizacją liceów.
REKLAMAPodczas naboru największym zainteresowaniem cieszył się popularny „Stary”. Do I LO przyjęto 146. uczniów i utworzono 5. klas. Nowy ogólniak przyciągnął tym razem nieco mniej absolwentów gimnazjów, bo 136 osób. Dyrektorka II LO tłumaczy taki stan rzeczy utworzeniem klas „akademickich”, które zgodnie z ministerialnymi wytycznymi nie mogą mieć zbyt dużej liczby uczących się. –„Z pięciu pierwszych klas, dwie to są klasy eksperymentalne, czyli klasy na które mamy zgodę Ministra Edukacji Narodowej bezpośrednio. Językowa, która była z założenia eksperymentalna tam jest 20. osób i tyle może mieć, bo na tyle ministerstwo wyraziło zgodę. Matematyczna eksperymentalna mogła też liczyć 20. osób, ale udało nam się zdobyć pozwolenie na to by mogły się tam uczyć 24. osoby”. – opowiedziała nam Beata Salata, dyrektor „Nowego ogólniaka”.
Pomysł klas akademickich nie jest zupełną innowacją. Taka klasa o ukierunkowaniu matematycznym istnieje już od kilku lat, od tego roku pojawi się również językowa, której uczniowie będą mieć w cyklu o 300 godzin więcej niż Ci, którzy do tej pory rozszerzali języki obce.
Spośród szkół podstawowych najwięcej nowych uczniów pojawi się w jedynce, bo 632. Natomiast najpopularniejsze gimnazjum to dwójka, znajdująca się przy ulicy Partyzantów. Łącznie w podstawówkach i gimnazjach naszego powiatu naukę rozpocznie 3018. osób to liczba bardzo podobna do tej sprzed roku. Co ciekawe tych którzy pierwszy raz pójdą do szkoły jest nawet więcej –„Liczba uczniów jest większa niż w zeszłym roku, w tym momencie 399. uczniów rozpoczyna naukę, z czego 237. to są sześciolatkowie, a co za tym idzie jakby liczba uczniów w klasach pierwszych w stosunku do roku poprzedniego jest większa.” – opowiedziała nam Krystyna Milczarek, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta i Gminy Końskie. Ogólnie w podstawówkach w tym roku będziemy mieć 2059 uczniów, czyli o około 50. więcej niż przed rokiem. W Gimnazjach będzie uczyć się 960. osób.
REKLAMAW tym roku nieco mniej w związku z rozpoczęciem szkoły powinny ucierpieć portfele rodziców. Darmowe podręczniki są już nie tylko do klasy pierwszej szkoły podstawowej, ale również do drugiej i czwartej na tym etapie edukacji, oraz do klas pierwszych w gimnazjach. – „To jest komplet podręczników. Jeśli chodzi o klasę czwartą, to jest wieloprzedmiotowość nauczania. W klasach 1-3 mamy zintegrowane nauczanie i tam jest elementarz plus podręcznik do nauki języka obcego i ćwiczeniówka. Tutaj ministerstwo samo zaproponowało tę książkę jeśli chodzi o treść merytoryczną, natomiast w przypadku nauczania języków obcych to rady pedagogiczne decydowały. Podobnie z gimnazjami i klasami 4-6.” – mówi pani naczelnik.
W szkołach ponadgimnazjalnych z frekwencją u pierwszaków nie jest aż tak dobrze, to między innymi dlatego, że wielu młodych ludzi decyduje się na podjęcie edukacji na tym poziomie w większych ośrodkach, np. w Kielcach. – „Łącznie mamy taką powiedziałbym diabelską triadę 666. uczniów i jest to spadek w stosunku do liczby tych, którzy opuścili mury szkolne w roku 2014/2015 dokładnie o 10. uczniów.” – przedstawił nam dane wicestarosta Andrzej Lenart.
Zdaniem wicestarosty, choć może jeszcze nie widać tego po statystykach to do łask wraca nauka zawodu, czyli szkoły inne niż ogólnokształcące. – „Na nowo się przykłada większą wagę do szkolnictwa zawodowego. Ono jest bardzo ważne, bo gdy robimy remont to wcale nie jest łatwo znaleźć dobrego fachowca. Sam miałem ostatnio remont i wiem, że znaleźć odpowiednich ludzi jest ciężko. Możliwość wyjazdów, otwarcie Unii, powoduje to, że nasi są tam poszukiwani.”. Również niepubliczne placówki wychodzą do przyszłych uczniów z ofertą edukacyjną. Zakład Doskonalenia Zawodowego to jedna z niewielu możliwości dla chcących się uczyć dorosłych. „Cały czas trwa nabór na zaoczne szkoły dla dorosłych, jest to Liceum Ogólnokształcące, szkoła policealna, technik BHP półtoraroczne, technik administracji – dwuletnia szkoła. One cieszą się bardzo dużym powodzeniem u nas i myślimy, że z końcem września ruszymy w takich kierunkach.” – Anna Malkowska, wicedyrektor ZDZ.
Za chwilę pierwszy dzwonek, więc nasza redakcja wszystkim uczniom życzy… samych dobrych wspomnień ze szkolnych ław.