REKLAMA

Nowe osiedle w Końskich już oficjalnie otwarte! [wideo, zdjęcia]

Perypetie dotyczące uzbrojenia terenów pod kontynuację Osiedla Jana Pawła II w Końskich trwały od 2009 roku aż do dziś. W końcu można powiedzieć, że prace w tym rejonie miasta zostały zakończone. 

REKLAMA

Już w 2010 roku na tym terenie wydzielono działki,  trwały też prace nad dokumentacją techniczną i uzyskaniem pozwoleń na budowę. Plan gminy był taki by sprzedać działki i poprzez to uzyskać pieniądze na uzbrojenie. Od 2011 roku pierwsi kupcy nabywali posesje, ale prace uzbrojeniowe nawet się nie rozpoczęły. Tymczasem kupujący informowani byli o terenach, które już są lub lada moment zostaną uzbrojone. W latach 2011 – 2017 gmina zorganizowała 15 przetargów, a podczas nich sprzedano 28 działek, których łączna kwota wyniosła blisko 4 miliony 200 tysięcy złotych.

W 2015 roku zaktualizowano dokumentacje dotyczącą tych terenów, a dopiero w 2016 roku rozpoczęły się prace związane z uzbrojeniem działek. Dlaczego tak późno do nich doszło? Obecnej władzy Końskich trudno mówić o przyczynach opieszałości jej poprzedników.

REKLAMA

Dzisiaj w obecności przedstawicieli jednostek zaangażowanych w prace uzbrojeniowe, pracowników Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy w Końskich, koneckich samorządowców oraz miejscowego księdza proboszcza Pawła Wlazło dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi na uzbrojonym już osiedlu. Uroczystość poprowadził wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński. Święcenia terenów dokonał wspomniany ksiądz Wlazło, a najbardziej ucieszonym człowiekiem na nowym osiedlu był Mariusz Sarba – jego pierwszy oficjalny mieszkaniec. –„Jako przyszły mieszkaniec tego osiedla na pewno bardzo się cieszę, że te prace ruszyły aktywnie i widać efekty pracy samorządowców i pracowników Urzędu Miasta i Gminy Końskie. Myślę, że teraz wszyscy będziemy mogli planować już budowę swoich domów i cieszyć się z nowego miejsca zamieszkania.” – mówił mieszkaniec kontynuacji osiedla Jana Pawła II w Końskich.

Prace wykonane w ramach uzbrojenia pochłonęły łącznie około 8 milionów złotych, gmina Końskie wyłożyła około 4 milionów złotych. Tę wielką inwestycję sfinansowały trzy jednostki. –„Tutaj było trzech inwestorów: Gmina Końskie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz PGE w Skarżysku-Kamiennej. Zadanie było podzielone z tego względu, że jego rozmiar był spory, a część można było dedykować wyspecjalizowanym firmom. Według pierwszej dokumentacji z 2010 roku całość miała robić gmina Końskie, ale udało nam się część energetyczną odsprzedać PGE. Chodziło o przebudowę linii średniego napięcia. […] Wodociągi i kanalizację rozprowadziło tutaj nasze Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pod kątem pozyskania przyszłych klientów. Natomiast gmina Końskie wykonała całą resztę, czyli drogi, kanalizację deszczową, oświetlenie drogową i rozprowadzenie sieci elektrycznej niskiego napięcia na potrzeb powstających tutaj budynków.” – tłumaczył nam burmistrz Obratański.

Na ten moment sprzedaż działek na tym osiedlu została wstrzymana. To dlatego, że obecnie gmina dzieli wystawione wcześniej na sprzedaż działki na nieco mniejsze. -„Z działek 28, 30 arowych powstaną 10-15 arowe działki, których będzie więcej, ale i będą tańsze, a więc w związku z tym bardziej dostępne dla przeciętnego Kowalskiego.”  – opowiada Krzysztof Obratański.

Chętni będą mogli dokonywać zakupów działek już na początku 2018 roku.

Zdjęcia z uroczystości:

Zdjęcia dokumentujące prace przy uzbrojeniu osiedla:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *