Na koneckim skwerze nieopodal Kolegiaty św. Mikołaja pojawiły się zupełnie nowe rośliny. Większość z nich stanowią gatunki typowo ozdobne, a ciekawostką jest kapusta… także ozdobna, ale i jadalna!
REKLAMAZa przeprowadzenie nasadzeń odpowiada Centrum Ogrodnicze Toskana, a współwłaścicielka tej firmy Danuta Bednarczyk opowiedziała nam więcej o roślinach, które pojawiły się w tym lubianym przez konecczan miejscu –„Już któryś rok z kolei robimy nasadzenia dla Urzędu Miasta. Robimy je trzy razy do roku, trzy razy się zmienia tematyka roślin. Teraz te rośliny, które nasadzamy to są wrzosy, są starce, jest kapusta ozdobna i chryzantema, one będą przez całą zimę do wiosny, na wiosnę będzie inne nasadzenie – będą bratki”
Wymiana roślin jest ważna z uwagi na nadchodzącą zimę. Gmina zdecydowała się na inne gatunki, które dadzą sobie radę z trudniejszymi warunkami klimatycznymi – „W ubiegłym roku pojawiły się trawy ozdobne, w tym roku wraz z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej zdecydowaliśmy się na kapusty ozdobne w zamian za chryzantemy. Dlaczego? To roślina, której niestraszna jest zima, to daleka kuzynka naszej kapusty jadalnej, mamy nadzieję, że przez całą zimę przetrwa mrozy oraz śnieg” – opowiada nam Aleksandra Wojciechowska-Wilk z Urzędu Miasta i Gminy Końskie.
REKLAMACiekawi zwłaszcza kapusta, która choć ozdobna jak się okazuje jest także jadalna! – „Podobno jest jadalna, nie próbowałam, ale jest jadalna, tak mówi literatura, że te kapusty również są jadalne” – tłumaczy nam Aleksandra Wojciechowska-Wilk.
Do zjadania kapust ze skwerku nie zachęcamy – co więcej ich zrywanie może grozić nawet prawnymi problemami. Natomiast po zakupieniu takowej można w kuchni poeksperymentować. W 100 g kapusty ozdobnej jest ok. 30 kcal i 5 g błonnika. Kapusta ozdobna jest smaczna, ale również odżywcza. Zawiera prawie tyle żelaza, co jarmuż. Jest źródłem witaminy K, która wpływa na stan kości oraz zapewnia prawidłową krzepliwość krwi. Kapusta ozdobna jest dobrym źródłem witaminy C odpowiedzialnej za odporność organizmu i prawidłowy metabolizm.
Kapusta ozdobna ceniona jest za wygląd i smak. Kapusta ta smakuje podobnie do jarmużu, ponieważ należy do tej samej podrodziny kapustnych. Jest jednak mniej gorzka, a wręcz słodsza w smaku. Świetnie nadaje się do sałatek i surówek. Tak też wykorzystują ją szefowie kuchni, aby uatrakcyjnić wygląd sałatek i nadać im odpowiednią chrupkość. Kapusta ozdobna świetnie nadaje się do wszelkich zup jarzynowych. Jej liście można wykorzystać zamiast jarmużu np. do przygotowania Toskańskiej zupy fasolowej z jarmużem. Można ją również podać po blanszowaniu, jako jarzynę z dodatkiem oliwy, czosnku, soku z cytryny i posypać prażonymi orzechami. Niektórzy wykonują z niej także gołąbki. W wielu restauracjach liśćmi tej kapusty dekoruje się talerze.
W Końskich ma zadanie przede wszystkim dekorować miasto zimą, a mieszkańcom bardzo się podoba –„Bardzo ładnie to wygląda, uważam, że park przez to będzie przyjemniejszy dla oka. Popieram to” – mówiła nam pani Marzena, mieszkanka miasta.
Łącznie na skwerku nasadzono około 600 wrzosów, około 200 kapust ozdobnych oraz wiele innych roślin.
Zdjęcia: