REKLAMA

Nowe wyposażenie w pracowni samochodowej w 'Mechaniku’ [wideo, zdjęcia]

W czwartek w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich oficjalnie otwarto pracownię pojazdów samochodowych, w której pojawiło się nowe wyposażenie. Do pomieszczenia trafił sprzęt dydaktyczny do teoretycznej oraz praktycznej nauki zawodu o wartości ponad 75 tysięcy złotych.

REKLAMA

„Będzie to pracownia przeznaczona dla klasy technik pojazdów samochodowych. Otworzyliśmy nową pracownię dzięki naszemu Stowarzyszeniu Przyjaciół „Mechanika”, które współpracuje z nami od kilku lat. Dzięki stowarzyszeniu udało nam się zakupić nowy podnośnik czterokolumnowy. Do tej pory szkoła posiadała dwa podnośniki dwukolumnowe. Podnośnik czterokolumnowy jest konieczny do ustawiania zbieżności kół. Oprócz tego są dwie tablice demonstracyjne, które również pozwolą z najnowszymi technologiami zapoznać się uczniom klasy” – opowiada nam dyrektor ZSP nr 1 w Końskich Beata Jakubowska.

Podczas oficjalnego otwarcia pracowni samochodowej obecni byli także przedstawiciele powiatu koneckiego – starosta konecki Grzegorz Piec i członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa. Podnośnik kosztował około 20 tysięcy złotych, a dofinansowanie od firmy Henkel pozyskało Stowarzyszenie Przyjaciół „Mechanika”, dla którego inwestycja była jednym z priorytetów dla szkoły. By móc pozyskiwać dotacje organizacja działająca dla społeczności „Mechanika” podjęła specjalne starania.

REKLAMA

„Musieliśmy się stać organizacją pożytku publicznego, bo firma Henkel posiada takie możliwości wspierania, ale wspiera tylko takie organizacje. W ubiegłym roku w Krajowym Rejestrze Sądowym załatwiliśmy sobie ten status i dzięki temu możemy pozyskiwać środki zarówno z 1% podatku, jak i od takich sponsorów jak Henkel […] W momencie, kiedy uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego to pierwszy program, jaki napisaliśmy to właśnie pod kątem warsztatów. Pamiętam, jak kierownik utyskiwał że przydałoby się to czy owo, wyszedłem więc naprzeciwko. Zarząd pod moim nadzorem sprecyzował to i wystąpiliśmy o te pieniądze” – mówi nam Antoni Szkurłat, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół „Mechanika”.

Jeden procent swojego podatku można przekazywać Stowarzyszeniu Przyjaciół „Mechanika” wpisując w odpowiedniej rubryce w rozliczeniu podatkowym KRS 0000503507.

Ponadto w ramach programu „Dobry zawód podstawą sukcesu” realizowanego przez ZSP nr 1 w Końskich pracownia została wyposażona także w sprzęt o wartości 56 tysięcy złotych. Dzięki tej dotacji technicy pojazdów samochodowych mają do dyspozycji specjalną tablicę przeznaczoną do demonstracji funkcjonowania systemu sterowania pracą silnika w zakresie kąta wyprzedzenia zapłonu oraz zmian dawki paliwa w funkcji temperatury, prędkości obrotowej, obciążenia i innych parametrów, a także stanowiska do testowania alternatorów i rozruszników.

Zdjęcia (Starostwo Powiatowe w Końskich):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *