We wtorek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się tradycyjne seminarium pracowników bibliotek publicznych z terenu powiatu koneckiego. Tegoroczne spotkanie było jednak wyjątkowe, bo poświęcono je osobie patrona koneckiej biblioteki, czyli Cezaremu Chlebowskiemu.
REKLAMASeminarium rozpoczęło się o godzinie 10:00, a udział oprócz bibliotekarzy wzięli w nim przedstawiciele władzy: burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, jego zastępca Krzysztof Jasiński oraz naczelnik promocji w powiecie koneckim Marian Wikiera.
Seminarium podzielono na kilka punktów tematycznych:
REKLAMA– Cezary Chlebowski. Patron Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie – Dariusz Kowalczyk, Dyrektor BPMiG Końskie
– Cezary Chlebowski. Portret rodzinny – wspomnienie o Ojcu – Tomasz Chlebowski
– Otwarcie i zwiedzanie wystawy fotografii „Cezary Chlebowski. Portret rodzinny”
– Strefa Odkrywania, Wyobraźni, Aktywności – zwiedzanie interaktywnej ekspozycji edukacyjnej SOWA w Końskich, czyli Minicentrum Nauki Kopernik
–„Cieszymy się, że patron biblioteki Cezary Chlebowski był przez nasz goszczony i znany nam. Nie wiele instytucji mogło spotkać się ze swoimi patronami, a my mieliśmy to szczęście, że Cezary Chlebowski jako uczestnik np. Koneckiego Września odwiedzał bibliotekę, bywał tutaj osobiście. Wystawa związana jest z 10 rocznicą śmierci naszego patrona. Chcieliśmy jeszcze przed upływem tego roku zdążyć, bo Cezary Chlebowski zmarł w maju 2013 roku, więc mamy 10 rocznicę jego śmierci i 9 rocznicę uzyskania patronatu Cezarego Chlebowskiego. Na wystawie prezentujemy 112 wybranych fotografii. Wybraliśmy te najbardziej ukazujące Cezarego Chlebowskiego jako człowieka otoczonego rodziną. To człowiek bardzo rodzinny, a zarazem dobry pisarz, stąd ten Portret Rodzinny” – mówi nam Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich.
Najważniejszym wykładem dnia był „Portret rodzinny”, o ojcu mówił syn Tomasz Chlebowski, a przy okazji można było też oglądać wystawę rodzinnych fotografii –„Zostałem poproszony by powiedzieć kilka słów o ojcu z punktu widzenia rodzinnego, tak by pokazać go jako człowieka z krwi i kości. Tak by nie tylko były znane jego książki, dokonania, ale i to z czego wyrósł, z czym się zmagał”.
Natomiast cały wykład pana Tomasza możecie zobaczyć w naszym materiale wideo.
Zdjęcia:
Wtorek godzina 10.00, weź się pan panie władza do roboty albo idź pan na emeryturę.