Na poniedziałek 29 lipca zwołano sesję Rady Miasta i Gminy Końskie. Przybyli radni zajęli się rozpatrzeniem kilku ważnych dla samorządu uchwał. Między innymi obradowali w sprawie zmian w budżecie gminy, ale i dyskutowali o Gminnym Programie Rewitalizacji.
REKLAMAW sesji udział wzięło 19 radnych, nieobecni byli: Lidia Wiśniewska i Jacek Werens. O tym co podczas tej sesji było najważniejsze opowiadał nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie –„Sesja ma załatwić sprawy bieżące, które nie mogą czekać do okresu powakacyjnego. Oprócz spraw bieżących, drobnych zmian w budżecie będziemy mieli jako główny punkt przyjęcie Gminnego Programu Rewitalizacji. On powstawał w ciągu ostatnich trzech lat, był na każdym etapie poprzedzony konsultacjami społecznymi i ma być przepustką do nowego okresu programowania, a więc tego który zaczyna się już w tym roku. Biorąc pod uwagę ilość osób uczestniczących w konsultacjach, ilość spotkań, wniosków które napływały i uzgodnienia z jednostkami uczestniczącymi to mam nadzieję, że będzie to coś co da nam możliwość kontynuacji pewnych działań w obszarze rewitalizacji, ale tym razem na te elementy gospodarki gminnej, które związane są między innymi z Sielpią oraz Starą Kuźnicą” – tłumaczył nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Na początku spotkania Ernest Kruk poprosił o wprowadzenie do porządku obrad punktu „interpelacje i zapytania radnych”. Burmistrz odrzucił taką możliwość i zaapelował o składanie interpelacji na piśmie, a one i odpowiedzi na nie zostaną zmieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Końskie.
REKLAMAW odpowiedzi na odmowę Kruk poinformował, że nie będzie brał udziału w nadzwyczajnych sesjach, jeżeli w nich nie pojawi się możliwość do dyskusji o sprawach różnych.
Do porządku obrad wprowadzono projekt dotyczący zaktualizowania uchwały dotyczącej działalności „Miast Północy”.
W pierwszym punkcie głosowania radni zgodzili się na pomoc Świętokrzyskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich – chodziło tutaj o środki jakie gmina przekazuje w ramach przebudowy ulic w centrum miasta. Następnie zmieniono Wieloletnią Prognozę Finansową, a także budżet gminy na rok bieżący. Zmiany dotyczyły dostosowania budżetów do realnych środków jakie gmina wykonywała na inwestycje i były to głównie zmniejszenia wydatków w porównaniu z tym co zaplanowano.
Radna Helena Rozmusa przy okazji dyskusji o budżecie apelowała o remont ławek przy ul. Niepodległości oraz w pobliżu Pomnika Wdzięczności.
Podczas sesji dyskutowano też o stworzeniu Komitetu Rewitalizacji Miasta i Gminy Końskie. Do jego składu mieliby wchodzić przedstawiciele różnych środowisk. Następnie radni głosowali nad w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta i Gminy Końskie na lata 2024-2030. O tym jak powstawał dokument mówił przedstawiciel firmy, która była jego wykonawcą. Tłumaczył on także, że program może mieć kluczowe znaczenie przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych, w tym dotacji z Unii Europejskiej. Twórca wskazał trzy obszary strategiczne ujęte w programie: centrum Końskich, Sielpię oraz Starą Kuźnicę. Wszyscy obecni radni przyjęli Gminny Program Rewitalizacji Miasta i Gminy.
Jednym z ostatnich punktów sesji był projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących Budżetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Końskie na 2025 rok. Głosowanie uruchamia całą procedurę dotyczącą BO. Jak przekazano na sesji zasady mają być takie same jak w roku ubiegłym. W przyszłości być może Budżet Obywatelski będzie rozdzielony na osobne zadania na terenach wiejskich i miejskich. Natomiast do tematu BO będziemy jeszcze u nas wracać.
Zachęcamy Państwa także do obejrzenia relacji z sesji w całości TUTAJ.
Czy burmistrz boi się trudnych pytań które na pewno zadał by mu radny Kruk
Co stoi na przeszkodzie by radny Kruk napisal interpelację z pytaniami na które burmistrz musi odpowiedzieć.
Herhor trafiłeś w punkt. Czytając artykuł o tym samym się pomyślało.