W niedzielę w Koneckim Centrum Kultury przy ulicy Partyzantów spotkały się przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z całego powiatu. Specjalnie dla nich zorganizowano tam bowiem prelekcję poświęconą działalności Związku Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce. Jednym z poruszanych tematów były pieniądze, które jednostki te mogą pozyskiwać z rządu.
REKLAMAPolski Związek Kół Gospodyń Wiejskich powstał z inicjatywy wiceminister sportu Anny Krupki, a jego siedzibę ulokowano w Jędrzejowie w województwie świętokrzyskim –„Dla mnie to bardzo ważne spotkanie. W styczniu zainicjowałam tworzenie Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich, który już dzisiaj działa bardzo prężnie. Mamy zarejestrowanych ponad 1300 kół, a mam nadzieję że to dopiero początek. Dzisiaj będziemy zapraszać do związku koła z powiatu koneckiego, ale także będziemy pokazywać możliwości wsparcia i proponować tym kołom wsparcie” – tłumaczyła przed naszą kamerą wiceminister Krupka.
Działalność kół gospodyń wiejskich w Polsce w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit, co cieszy parlamentarzystkę ze Zjednoczonej Prawicy –„To koła gospodyń, panie z tych kół, kobiety gospodarne i wyjątkowe są solą tej ziemi i najlepszymi ambasadorkami tradycji i kultury ludowej” – dodawała Krupka.
REKLAMAW niedzielnym spotkaniu udział wzięły przedstawicielki kilkudziesięciu kół z terenu powiatu koneckiego. Ich liczba z roku na rok na w naszym regionie wzrasta –„W naszej gminie są bardzo aktywne nasze gospodynie, są też i panowie. Zawiązuje się kolejne koło, a samo to że mamy Przeglądy Kół Gospodyń świadczy o tym, tam uczestniczą bardzo liczne grupy w nich i naprawdę trzeba powiedzieć, że działa to super” – opowiada Anna Wiaderna z MGDK Końskie, koordynatorka kół gospodyń w regionie.
Panie podczas prelekcji dowiedziały się między innymi o portalu internetowym związku kół, który działa pod adresem www.kolagopodynwiejskich.org, a którego redaktorem naczelnym jest Łukasz Korus. Przede wszystkim jednak zdobywały wiedzę na temat gromadzenia środków na funkcjonowanie tych prospołecznych działalności –„Wspólnie z Łukaszem poprowadzimy szybkie spotkanie informacyjne. Bardzo proszę o aktywne uczestnictwo. Jak coś jest niejasne to pytajcie, tutaj jesteśmy sami swoi. Chodzi o to byśmy się szybko wymieniali informacjami i nie było jakiś niedomówień” – mówiła Katarzyna Korus, przedstawicielka Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.
O tym jak rozwijać koła gospodyń mówili też zaproszeni goście: przedstawiciel samorządu burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, a także urzędnicy z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zdjęcia:
Koło gospodyń wiejskich – dobrowolna, samorządna i niezależna społeczno-zawodowa organizacja kobieca działająca głównie na terenach wiejskich, będąca przed 29 listopada 2018 r. jednym z rodzajów społeczno-zawodowych organizacji rolników. Wikipedia
Garnki rozdane?