REKLAMA

Odtworzą konspiracyjną pracę fabryki broni z okresu Powstania Styczniowego

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zaprasza na wydarzenie pn. „Kuźnia narodowa”, które zostanie zorganizowane w ramach projektu „Powstańczy Arsenał”. 

REKLAMA

W związku z przypadającą w tym roku 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu chce przypomnieć rolę Zagłębia Staropolskiego we wspieraniu polskiego ruchu niepodległościowego. W  nocy z 30 kwietnia na 1 maja przeprowadzona zostanie symulacja pracy konspiracyjnej fabryki broni z okresu Powstania Styczniowego. Wykorzystana zostanie zabytkowa infrastruktura i wyposażenie zespołu zakładu przemysłowego w Maleńcu, wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych woj. świętokrzyskiego.

REKLAMA

Obiekt ten jest najlepiej zachowanym staropolskim zakładem przemysłowym z napędem wodnym i działającym ciągiem technologicznym do produkcji narzędzi żelaznych. W okresie Powstania Styczniowego w obiekcie tym działała konspiracyjna fabryka broni, w której produkowano kosy i piki bojowe oraz naprawiano broń palną. Na potrzeby symulacji odtworzony zostanie warsztat kowalski i stanowisko rusznikarskie z okresu Powstania Styczniowego z wykorzystaniem wielkoformatowych reprintów z okresu powstania w postaci grafik oraz instrukcji obsługi powstańczej broni. W trakcie symulacji odbędą się warsztaty kowalsko-rusznikarskie. Rekonstruktorzy wraz z publicznością będą odtwarzać amunicję ołowianą, kosy i piki bojowe, replikę wyrzutni rac kongrewskich oraz zmontują armatę czarnoprochową. Na zakończenie na terenie przyfabrycznym sporządzony i zapalony zostanie słup smolny, jako symbol gotowości do powstania. Wraz z publicznością odśpiewany zostanie hymn narodowy. Oddana zostanie salwa armatnia oraz wystrzelone zostaną race za pomocą zrekonstruowanej wyrzutni. Przy ognisku partyzanckim zostaną odczytane fragmenty wspomnień powstańczych z regionu. Uczestnicy będą mogli wziąć również udział w konkursie wiedzy o powstaniu. Nocą w zabytkowej hali produkcyjnej w Maleńcu zorganizowana zostanie nocna projekcja filmu „Wierna Rzeka” (1983 r.).

Projekt pn. „Powstańczy Arsenał” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Wydarzenie „Kuźnia Narodowa”
Termin: 30 kwietnia 2023 r., godz. 17.00-22.00
Miejsce: Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu
Wstęp bezpłatny
Opis wydarzenia: W ramach działania w nocy z 30.04.2023 na 01.05.2023 na terenie zabytkowego zespołu przemysłowego w Maleńcu (gm. Ruda Maleniecka) przeprowadzona zostanie symulacja pracy konspiracyjnej fabryki broni z okresu Powstania Styczniowego. W symulacji pracy konspiracyjnej fabryki broni wykorzystana zostanie zabytkowa infrastruktura i wyposażenie zespołu zakładu przemysłowego w Maleńcu (XIX w.), wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych woj. świętokrzyskiego. Obiekt ten jest najlepiej zachowanym staropolskim zakładem przemysłowym z napędem wodnym i działającym ciągiem technologicznym do produkcji narzędzi żelaznych. W okresie Powstania Styczniowego w obiekcie tym działała konspiracyjna fabryka broni, w której produkowano kosy i piki bojowe oraz naprawiano broń palną. Na potrzeby symulacji odtworzony zostanie warsztat kowalski i stanowisko rusznikarskie z okresu Powstania Styczniowego z wykorzystaniem wielkoformatowych reprintów z okresu powstania w postaci grafik oraz instrukcji obsługi powstańczej broni. W trakcie symulacji odbędą się warsztaty kowalsko-rusznikarskie. W trakcie warsztatów rekonstruktorzy wraz z publicznością rekonstruować będą amunicję ołowianą, kosy i piki bojowe, replikę wyrzutni rac kongrewskich oraz zmontują armatę czarnoprochową. Na zakończenie symulacji, na terenie przyfabrycznym sporządzony i zapalony zostanie słup smolny, jako symbol gotowości do powstania. Wraz z publicznością odśpiewany zostanie hymn narodowy. Oddana zostanie salwa armatnia oraz wystrzelone zostaną race za pomocą zrekonstruowanej wyrzutni. Zorganizowane zostanie ognisko partyzanckie, podczas którego odczytywane będą fragmenty wspomnień powstańczych z regionu. Podczas ogniska zorganizowany zostanie konkurs wiedzy o powstaniu, podczas którego dla jego uczestników rozdane zostaną pamiątkowe medale z herbem powstania. W zabytkowej hali produkcyjnej zorganizowana zostanie nocna projekcja filmu „Wierna Rzeka” (1983 r.).
Projekt „Powstańczy Arsenał” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *