Gmina Końskie jakiś czas temu pozyskała dużą dotację na wykonanie odwiertu poszukującego wód geotermalnych pod powierzchnią ziemi. Prace mają być prowadzone na terenie miejskiej ciepłowni, a ewentualne gorące wody mają zasilić system miejskiego ogrzewania poprzez stworzenie specjalnych, olbrzymich buforów wodnych. Ten ambitny projekt niebawem doczeka się realizacji. W czwartek w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej burmistrz Krzysztof Obratański podpisał umowę o dofinansowanie.
REKLAMA
W czwartek gmina w tej sprawie podpisuje umowę o dofinansowanie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska -„Chcę przypomnieć, że to jest coś co zostało przesądzone w ubiegłorocznym naborze do funduszu. Pierwszy termin podpisania umowy był wyznaczony na maj, ale fundusz poprosił o chwilę zwłoki i wyznaczono termin na końcówkę listopada. Być może zmienią się reguły co do przetargów, bo Ministerstwo Klimatu zdecydowało się na łączenie grupowe poszczególnych odwiertów i premiuje zbiorowe przetargi na kilka jednocześnie odwiertów – tak było w Wielkopolsce, gdzie pięć projektów w jednej procedurze zostało poddane. Według opinii ministerstwa dało to pozytywne skutek w postaci miarkowania ceny. Zobaczymy jak będzie w tym przypadku” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
REKLAMAGmina Końskie mogłaby zorganizować przetarg wspólnie z gminami Radoszyce i Łopuszno, które także otrzymały dofinansowanie na przeprowadzenie odwiertów poszukiwawczych.
O ile większość jednostek poszukuje ciepłej wody w celach turystycznych czy leczniczych to z takim przypadku nie mamy do czynienia w Końskich. W naszym mieście odwiert wykonany ma zostać w okolicach ciepłowni a terenie dawnego Zamtalu, a sama woda miałaby zasilić grzejniki mieszkańców. Konecki odwiert będzie też o kilometr głębszy niż ten, który fiaskiem zakończył się w gminie Smyków. Według prognoz pozyskana woda ma mieć powyżej 55 stopni Celsjusza.
Dotacja, którą gmina Końskie otrzymała na wykonanie odwiertu badawczego wynosi około 13 milionów 645 tysięcy złotych.
Zdjęcia z podpisania umowy o dofinansowanie:
Będzie tak samo jak w z odwiertem w Sielpi ? Zakładamy ,że woda geotermalna będzie ,będzie miała wymagane 55 stopni. Czy Pan burmistrz już wie ile będzie kosztowała infrastruktura podłączenia wody termalnej do sieci miejskiej?