Starsi krewni często wymagają opieki i pomocy w życiu codziennym. To trudne zadanie, które wymaga ogromnej cierpliwości, wolnego czasu i specjalnych umiejętności. Jedynym wyjściem dla wielu jest znalezienie opiekunki dla starszej osoby.
REKLAMAPielęgniarka to osoba, która opiekuje się chorymi za określoną kwotę pieniędzy. Dziś zatrudnianie asystenta to dość powszechna sytuacja, ponieważ wielu bliskich nie ma możliwości całodobowej opieki nad chorym. Aby dokonać właściwego wyboru personelu, trzeba wiedzieć, jakie są obowiązki pielęgniarki. Lista obowiązków zależy nie tylko od kwalifikacji pracownika, ale także od ciężkości stanu zdrowia osoby, dla której personel jest zatrudniany.
REKLAMAA jeśli szukasz opiekuna dla siebie lub swoich bliskich albo sam szukasz pracy i chciałbyś pomagać ludziom, to bez problemu znajdziesz aktualne oferty pracy. Rynek pracy jest pełen takich ofert pracy, zarówno w Polsce, jak iw innych krajach. Najczęściej praca ta wiąże się z zamieszkaniem razem lub w małej odległości od podopiecznego. Wszystko, co musisz zrobić, to odwiedzić witrynę wyszukiwania ofert pracy. Istnieją różne oferty pracę jako opiekun w zamian za mieszkanie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie będziesz musiał martwić się o dojazd do pracy, a także jest bardzo wygodne podczas pracy za granicą.
Kto potrzebuje usług pielęgniarskich i kiedy?
- Jeśli osoba mieszka sama i nie może już w pełni zapewnić sobie życia codziennego z powodu problemów zdrowotnych. Nawet jeśli czuje się dobrze, ale jego pamięć już zaczyna zawodzić, potrzebny jest opiekun: z powodu zaburzeń neurologicznych osoby starsze często stwarzają niebezpieczne sytuacje, np. zapomina zakręcić gazu lub zamknąć drzwi.
- Człowiek mieszka sam i dobrze się czuje, ale doświadcza pewnych codziennych trudności: na przykład trudno mu wejść do wanny, ubrać się, ugotować jedzenie.
- Osoba potrzebuje opieki medycznej – masażu, regularnych zastrzyków lub zakraplaczy itp.
- Starsza osoba mieszka z bliskimi, ale członkowie rodziny nie mają możliwości sprawowania nad nią całodobowej opieki.
- Osoba jest poważnie chora i nie może już wstać. Pacjenci wymagają szczególnej opieki.
Główne warunki
Obowiązki i uprawnienia pielęgniarki są uzgadniane z bliskimi pacjenta. Kryteria te zależą od wielu czynników: wieku osoby, diagnozy, wagi itp. Wielu ekspertów zaleca udokumentowanie obowiązków pielęgniarki, czyli wstępne sporządzenie umowy o pracę, która szczegółowo opisuje harmonogram pracy personelu, jego wynagrodzenia i obowiązki.
Głównym obowiązkiem opiekuna osoby starszej jest monitorowanie jej stanu zdrowia oraz pomoc w pielęgnacji i poruszaniu się.
Asystent ma obowiązek regularnego mierzenia temperatury ciała pacjenta oraz poziomu ciśnienia krwi. Do jej obowiązków należy również monitorowanie i pomoc w przyjmowaniu leków.
Obowiązki
- Pomoc w chodzeniu po domu;
- Pielęgnacja człowieka: czyszczenie uszu, czesanie, ubieranie;
- Zapobieganie odleżynom;
- Karmienie;
- Pomoc w zajęciu wygodnej dla osoby pozycji;
Jeśli dana osoba ma problemy z pracą jelit, opiekunka jest zobowiązana do regularnego wykonywania lewatyw, aby zapobiec występowaniu zaparć.
Ponadto opiekunka musi mieć wykształcenie medyczne i umieć udzielić pierwszej niezbędnej pomocy, wykonywać zastrzyki, zakładać zakraplacze i cewniki, opatrywać rany i zakładać szwy pooperacyjne.
Powinna też regularnie myć oczy osoby starszej, aby nie kwaśnieją i przycinać paznokcie. Jeśli osoba leży, pielęgniarka ma tylko więcej obowiązków.
Obowiązki opiekunki przy pacjencie obłożnie chorym
- Zmiana pościeli;
- Zmiana pieluch;
- Zmiana statków;
- Kąpielowy;
- Kontrola higieny osobistej;
- Masaż.
Obecnie wiele opiekunek pełni rolę nie tylko pomocy w opiece nad chorym, ale także bierze na siebie obowiązki związane z opieką nad domem: sprzątaniem, praniem, odkurzaniem, myciem podłóg i naczyń, gotowaniem, kupowaniem żywności i leków.
Główne cechy niezbędne dla specjalisty
Przed znalezieniem opiekuna dla pełnoletniej kobiety lub mężczyzny, pracodawcy zazwyczaj badają wszystkich kandydatów, w tym cechy osobowe i przedstawione referencje. Dobra pielęgniarka powinna charakteryzować się następującymi cechami:
- Życzliwość, chęć opieki nad osobą starszą;
- Sumienne podejście do pracy, powaga;
- Uczciwość i pracowitość;
- Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych;
- Umiejętność podejmowania szybkich decyzji w sytuacjach krytycznych;
- Cierpliwość, możliwość wsparcia psychologicznego i umiejętność motywowania;
- Równowaga, odporność na stres, takt w stosunku do podopiecznego;
- Zrozumienie bezradności pacjenta i zaakceptowanie go;
- Doświadczenie w pracy z osobami starszymi, rozumienie problemów związanych z wiekiem;
- Odpowiedzialne podejście do powierzonych zadań;
- Chęć i umiejętność uczenia się.
Przed zatrudnieniem specjalisty zazwyczaj zapoznają się z pisemnymi lub ustnymi rekomendacjami. Jeśli ich nie ma, poproś o dane kontaktowe pracodawców i osobiście sprawdź wszystkie informacje.
Zwracają również uwagę na wygląd osoby. Schludność i zadbany wygląd to cecha pozytywna. Niektóre problemy mogą negatywnie wpłynąć na pracę, dlatego trzeba wiedzieć wszystko z wyprzedzeniem, aby podjąć właściwą decyzję. Jeśli krewny nie może poruszać się samodzielnie, potrzebny będzie specjalista o dobrej kondycji fizycznej.
Komunikacja
Do obowiązków opiekuna osoby starszej należy wsparcie moralne i komunikacja. Specjalista musi być tolerancyjny dla poglądów i gustów politycznych podopiecznych, inicjować i podtrzymywać rozmowy, uważnie słuchać, łagodzić sytuacje konfliktowe, nawiązywać kontakty towarzyskie, pomagać w organizowaniu czasu wolnego. Również pielęgniarka powinna motywować do leczenia i wyjaśniać powołanie lekarza. To rodzaj niani dla dorosłych.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Państwu w wyborze dobrego opiekuna lub wyjaśni, jaki powinien być dobry opiekun. Pamiętajcie, że nasi bliscy potrzebują najlepszej opieki.
artykuł sponsorowany