Opieka nad chorym to bardzo ciężkie zadanie, niezależnie od tego, czy to młoda, czy starsza osoba. Problemy, które się wtedy mnożą, potrafią przytłoczyć. Kwestie leczenia oraz pielęgnacji pacjenta powinny się wzajemnie uzupełniać, gdyż wtedy osiąga się najlepsze efekty terapii. Jak zadbać o chorego, aby jak najszybciej wrócił do zdrowia?
REKLAMAPrawidłowe żywienie w chorobie
REKLAMACiężka choroba, tryb leżący czy przewlekły ból najczęściej hamują apetyt. Jest to bardzo niebezpieczne dla organizmu i tak już osłabionego chorobą. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pacjent przyjmował pełnowartościowe posiłki. Jeśli nie jest w stanie spożywać normalnego jedzenia, można podawać je w formie miękkiej lub płynnej, np. jako zupa krem, owsianka czy ugotowane do miękkości owoce lub warzywa. Ważne, aby posiłki były lekkie, a jednocześnie zawierały wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Warto też zwrócić uwagę na kaloryczność diety, gdyż często pacjenci leżący i cierpiący na brak apetytu jedzą zbyt mało względem swojego zapotrzebowania.
Jak ułatwić sobie żywienie chorego?
Utrzymanie prawidłowego żywienia nie jest proste, dlatego opracowano kilka rozwiązań, które mogą być w tym pomocne. Jednym z nich są preparaty Fresubin. To pełnowartościowe posiłki zamknięte w formie jogurtu lub serka. Ze względu na konsystencję i kilka dostępnych smaków są łatwe do podania nawet osobom leżącym i niechętnym. Fresubin jest dostępny w kilku wariantach:
• Klasyczny
• Z błonnikiem
• Ze zwiększoną zawartością białka
• Z obniżoną zawartością węglowodanów
Dzięki temu można dobrać odpowiedni wariant pod konkretne potrzeby chorego.
Pielęgnacja skóry
Skóra osób starszych zazwyczaj jest przesuszona, co może prowadzić do podrażnień czy nawet ran. Warto zadbać o jej nawilżenie poprzez stosowanie odpowiednich, delikatnych kosmetyków myjących, a także balsamów do ciała o właściwościach nawilżających. Szczególnie ważna jest pielęgnacja skóry w okolicy pieluchy czy wkładki urologicznej. W tamtych obszarach bardzo łatwo nabawić się trudnych do zagojenia odparzeń dlatego zawsze warto dokładnie osuszyć i natłuścić skórę.
W przypadku osób leżących niezwykle ważne jest unikanie odleżyn. Chorzy i starsi pacjenci mają spowolnione procesy gojenia się ran, więc tym lepiej jest unikać ich powstawania. Można zainwestować w materace przeciwodleżynowe i zmieniać pozycję, w jakiej pacjent leży.
Aktywność fizyczna i umysłowa
Walka z chorobą jest trudna, dlatego warto zadbać też o psychikę. Każde leczenie będzie przynosiło lepsze rezultaty, jeśli pacjent będzie do niego pozytywnie nastawiony. Warto próbować oderwać chorego od przykrych myśli. Jeśli tylko jego stan na to pozwala, można wybrać się na spacer lub chociaż poprzebywać na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna jest bardzo pomocna w utrzymaniu właściwej kondycji naczyń krwionośnych, jelit czy układu kostnego.
Choroba, uraz czy inna przyczyna pogorszenia stanu zdrowia, zmienia życie zarówno pacjentów, jak i jego opiekunów. Troskliwa pielęgnacja potrafi zdziałać cuda, dlatego warto zgłębić temat i na miarę swoich możliwości jak najlepiej pomóc choremu.
artykuł sponsorowany