REKLAMA

Pamięci braci Wroniszewskich [zdjęcia]

W 10. rocznicę śmierci Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. Konrad i 8. rocznicę śmierci Jana Zbigniewa Wroniszewskiego ps. Znicz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Urzędu Miasta i Gminy Końskie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na ich mogiłach. Delegacja z Końskich na grób honorowych obywateli miasta i gminy wybrała się w czwartek 31 sierpnia, na dzień przed obchodami „Koneckiego Września”.

REKLAMA

To data nieprzypadkowa. Bracia Wroniszewscy brali udział w w zajęciu Końskich w dniu 31 sierpnia na 1 września 1943 roku (to po tej udanej akcji „Robotowców” Niemcy określali Końskie jako Banditenstadt – Miasto Bandytów). Wroniszewscy aresztowani w grudniu 1943 roku przez Niemców do końca wojny przebywali w obozach koncentracyjnych. Po uwolnieniu ich przez wojska amerykańskie powrócili do Końskich. W obawie przed aresztowaniem przez Urząd Bezpieczeństwa, przy pomocy Antoniego Piwowarczyka (w czasie wojny przez pewien okres był on dowódcą Batalionów Chłopskich w powiecie koneckim) utworzono fikcyjny życiorys ich partyzanckich walk.

REKLAMA

Bracia Wroniszewscy swoje młode życie związali z Końskimi. Byli uczniami Gimnazjum im. Stanisława Kostki. Po agresji Niemców na Polskę tworzyli struktury Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej w Końskich.

Przedstawiciele gminy Końskie burmistrz Krzysztof Obratański i jego zastępca Krzysztof Jasiński oraz  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Andrzej Kosma i Tomasz Słoka złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach znajdujących się w Dąbrówce w powiecie piotrkowskim.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *