Były serdeczne życzenia, szampan i tort. Pary z gminy Końskie zostały dziś uhonorowane medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMAW sali Astoria w Końskich odbyły się dziś Złote Gody. Oprócz par i ich rodzin na uroczystości pojawili się również wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Zbigniew Kowalczyk. Spotkanie poprowadził Dariusz Ogłoza.
Złote Gody rozpoczęły „Korniczanki” piosenką „Żenię się z Tobą”. Następnie zaprezentowała się Zuzia Szlenk z utworem „Kasztany”, a wiersz „Ocalić od zapomnienia” zadeklamował Aleksander Kopański. Po tej krótkiej części artystycznej przyszedł czas na życzenia od wojewody Wojtyszek i burmistrza Obratańskiego.
REKLAMAPo przemowach goście mogli obejrzeć przedstawienie, które obrazowało jak wyglądał kiedyś wieczór panieński, min. pożegnanie panieństwa, tzw. „Rózgowiny”. Druhny plotąc wianki plotkowały z panną młodą, następnie z koszykami wyruszyły do oglądających ich widzów. Paniom zakładały wianki na głowę, a panom przypinały stroiki do butonierek. Tak pięknie przystrojeni goście odtańczyli walczyka.
Następnie przyszedł czas na wręczenia odznaczeń. Poszczególne pary wyczytywały kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Końskich Danuta Augustyniak oraz zastępca kierownika Iwona Zapała. Medale i kwiaty złotym jubilatom wręczali: wojewoda Agata Wojtyszek, burmistrz Krzysztof Obratański i przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kowalczyk. Wśród wyróżnionych par znalazły się również takie, które obchodzą nie złote, a już diamentowe gody, a są to: państwo Leokadia i Tadeusz Śledź, Aleksandra i Roman Sroka oraz Jadwiga i Zenon Biały. –„Receptą to jest to, że trzeba po prostu być wyrozumiałym i zaakceptować męża takim jaki jest. Bardzo nam się podoba uroczystość. I Wam też życzę byście dożyli takich, a i większych jubileuszów.” – mówili nam Państwo Jadwiga i Zenon Biały. Na zakończenie tej części głos zabrali jeszcze państwo Łucja i Maciej Drzazga.
Oficjalna uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Sto lat” przy akompaniamencie „Korniczanek” i Jana Bukłada, pokrojeniem tortu i uczczeniem tego wyjątkowego dnia lampką szampana.
W jaki sposób wybierane są pary do odznaczeń? Przede wszystkim ktoś musi je zgłosić do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego.
Urząd Stanu Cywilnego w Końskich występuje do wojewody z inicjatywą (projektem wniosku) nadania medali tylko wtedy, gdy zamieszkali na terenie miasta i gminy Końskie Jubilaci lub ich najbliższa rodzina zgłoszą jubileusz w USC. Zgłaszając jubileusz należy pamiętać, że obowiązujące procedury powodują, że medale wręczane są w terminie od 4 do 8 miesięcy od dokonania zgłoszenia. Natomiast Urząd Stanu Cywilnego w Końskich uroczyste wręczenie medali organizuje tylko raz w roku.
Poniżej, w artykule, znajdą Państwo pełną listę wszystkich odznaczonych par.
Pary – 50 Lecie pożycia małżeńskiego:
Stuleblak Feliks i Danuta – 51 lat
Basiak Ryszard i Elżbieta – 51 lat
Sroka Roman i Aleksandra – 61 lat
Biały Zenon i Jadwiga – 61 lat
Karbownik Wiesław i Janina – 51 lat
Pietrasiak Jerzy i Krystyna – 51 lat
Faworski Bogdan i Zdzisława – 50 lat
Salata Mirosław i Urszula – 50 lat
Nowakowski Marian i Janina – 51 lat
Mytkowski Roman i Danuta – 50 lat
Żak Andrzej i Jolanta – 50 lat
Śledź Tadeusz i Leokadia – 60 lat
Pałka Jan i Halina – 50 lat
Śliwak Leszek i Daniela – 50 lat
Drzazga Maciej i Łucja – 57 lat
Sękowski Jerzy i Zofia – 50 lat
Ciaś Stanisław i Jadwiga – 50 lat
Filipowicz Aleksander i Teresa – 58 lat
Kowalczyk Józef i Henryka – 53 lata
Błachowicz Jan i Henryka – 55 lat
Szczepaniak Stanisław i Danuta – 50 lat
Wojcieszko Wojciech i Halina – 50 lat
Piwowarczyk Adam i Anna – 50 lat
Zdjęcia:
znam taka pare ktora nigdy nie miala zadnych gratulacji od urzedu panstwo Muszynscy z ul Hubala prawie sasiedzi p, burmistrza.Pan MUSZYNSKI MA 93LATA.PANI MARIA 88 LAT malzenstwem sa jak sie nie myle 67 lat zapomnieliscie o nich.
Pani Izabelo. O ile się nie mylimy takie pary należy zgłaszać do Urzędu Stanu Cywilnego. Zgłoszenia może dokonać każdy – także Pani.