Trzy godziny o Końskich i najbliższej okolicy w sobotę mówiono w Programie 1 Polskiego Radia. Audycja „Jedyne takie miejsce” tworzona przez Monikę i Roberta Kilen była niezwykle atrakcyjna!
REKLAMACałej audycji możecie posłuchać na oficjalnej stronie „Jedynki” – TUTAJ.
U nas prezentujemy nieco z radiowej i nie tylko radiowej kuchni. Gotowanie było z resztą jednym z ważniejszych punktów tej „koneckiej audycji”. Na antenie o kuglu opowiadała Małgorzata Pasek – kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Kornicy, a dowodzone przez nią „Korniczanki” prezentowały także przepyszną przyrządzoną na miejscu galantynę z kurczaka.
REKLAMAPodczas audycji było wiele naszej muzyki – śpiewały „Korniczanki”, a radiowców zachwycił zespół Hash Cookie. Na sam koniec programu świetny występ dali także Dominika i Marcin Wróbel, którzy niebawem pojawią się także w tvn’owskim show „Mam Talent”.
Dużo o turystyce mówiła Magda Weber z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich. Przedstawiła ona najciekawsze punkty w gminie Końskie oraz Sielpię, a o rezerwacie „Skałki – Piekło pod Niekłaniem” i „Piekielnym Szlaku” opowiadała Lucyna Jakubowska, prezes Klubu Turystyki Aktywnej Passat. –„Szlak związany jest z miejscami o nazwach związanych z piekłem, mocami diabelskimi. Są tutaj rezerwaty przyrody: Skałki pod Niekłaniem, Piekiełko Szkuckie, Pomnik Przyrody Piekło Gatniki, bliżej Skarżyska mamy Bramę Piekielną. Mnóstwo jest tych piekielnych miejsc. Natrafimy na Skałki Piekło pod Niekłaniem, a tam są specyficzne grzyby wykonane przez samą naturę z piaskowca poprzez działanie sił erozyjnych. Zapraszamy do Niekłania i Skałek pod Niekłaniem” – zachwalała Lucyna Jakubowska.
Piekielny szlagier na swojej basetli dla słuchaczy z całej Polski zagrał także Stanisław Sosnowski z Cisownika. A o zaletach koneckich szlaków i często organizowanych na nich rajdów mówiła Izabela Klusek. Pedagog z Zespołu Placówek Oświatowych w Rogowie do improwizowanego studia przybyła wraz z grupą uczniów prosto z „Marszu po Medal”. –„Na zakończenie tego rajdu wszyscy dostają medal. Bardzo chętnie dziewczyny i chłopaki biorą udział w tym wydarzeniu ze względu na ten medal. To jest forma aktywności fizycznej, coś innego dla dzieci, bo nie tylko szkoły to robią, ale i PTTK ma swoje propozycje. Wiele imprez w roku tego typu mamy: są rajdy rowerowe, marsze piesze i nawet są maratony też. Nawet ten dzisiejszy rajd – można iść 12,5 kilometra, 25 i 50 km. Czy 50 km można iść do przyszłego tygodnia? Nam by to może tyle zajęło i dlatego startowaliśmy na takim dystansie – by się i nie zmordować i zachęcić dzieci do tego by brały udział w takich imprezach. Chodzi o to by dały radę i to cieszyło troszeczkę.” – mówiła na antenie Izabela Klusek.
Kulinaria i turystyka to nie jedyne tematy, które były poruszane w koneckiej audycji. Mecenas Jan Nowak i burmistrz Krzysztof Obratański opowiadali o historii Końskich oraz całego regionu. Burmistrz tłumaczył także skąd w ogóle wzięła się nazwa naszego miasta. Wyemitowano wywiady z ciekawymi ludźmi stąd: między innymi kolekcjonerem zabytkowych aut Adamem Kwielem, modelarzem doktorem Jarosławem Chmielnickim, a także wybitnym nauczycielem matematyki Pawłem Dziubą.
Radiowcy uczestniczyli również w treningu MMA prowadzonym przez Marcina Kija w Brawler Fight Club. Te osoby zachwyciły prowadzących audycję – Monikę i Roberta Kilen. –„Zobaczyliśmy taką lukę, że jest Lato z Radiem. Radiowa Jedynka odwiedza fajne, popularne lub mniej popularne miejscowości, prezentuje je. Więc dlaczego tego nie robić cały rok? Złożyliśmy taką propozycję, to się spotkało z dobrym odzewem i jeździmy po Polsce, prezentujemy miejscowości. Pokazujemy to co macie w Końskich, gdzie indziej najcenniejszego. Pokazujemy ciekawych ludzi z pasją, ach zdziwilibyście się jakich ludzi spotykamy w Polsce!” – mówił nam Robert Kilen, a jego żona dodała –„Miejsce tworzą ludzie. Oni tworzą historię i to jest w tym najwspanialsze, że przyjeżdżamy do takich Końskich i nagle przychodzi do nas Pan z Piekła, który przychodzi z dziwnym instrumentem z baranimi jelitami, on chce dla nas zagrać, zaśpiewać. Spotykamy się z fotografem, który wymyślił własną metodę robienia zdjęć owadom i nikt inny w Polsce tego nie robi. Weźmy np. matematyka – p. Paweł nie dość, że wychował jednego z najlepszych w Polsce młodych matematyków, czyli swojego syna to jeszcze przyjeżdżają do niego inni i on zaraża tą matematyką młodych ludzi. To jest potwierdzenie słów, że ludzie tworzą klimat, miasto i dla nas to sama przyjemność spotykać się z nimi. Widzicie, że jesteśmy tuż po programie, emocje nie opadły, cały czas jesteśmy na adrenalinie, wzruszeni tymi spotkaniami. Ja ja mam takie wrażenie, że coś trzeba zrobić z tym życiem, spędzać aktywnie wolny czas, bo Ci wszyscy ludzie stąd są przykładem jak można ciekawie żyć, nawet w takich małych miastach.”
Miejmy nadzieję, że taką lub podobną audycję przyjdzie jeszcze w najbliższym czasie Końskim gościć.
Zdjęcia: