W ostatnich latach, ze względu na łagodne zimy, kleszcze można spotkać przez cały rok. Najwięcej pacjentów do lekarza POZ z chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki zgłasza się od kwietnia do października. Warto pamiętać, że nie każdy kleszcz jest zarażony boreliozą. Jednak zlekceważenie zakażenia może doprowadzić do poważnych powikłań neurologicznych czy chorób stawów. Na co zwrócić uwagę?
W ubiegłym roku do lekarza POZ z chorobami przenoszonymi przez kleszcze zgłosiło się niemal 2 900 osób, 550 z nich trafiło do lekarza pierwszego kontaktu w lipcu. Dla porównania w 2024 roku zgłosiło się niecałe 2 200 pacjentów.
-„Kleszcze to bardzo pospolite pajęczaki żyjące w naturalnym środowisku- lesie, łące, zadrzewieniach, ale również nie brakuje ich w przestrzeniach zurbanizowanych, mocno przez człowieka zmienionych- trawniki, parki. Co najważniejsze, wbrew silnie utrwalonym mitom, kleszcze z reguły występują na niskiej roślinności- krzewinkach, źdźbłach traw czy roślinach zielnych, gdzie czekają na żywiciela” – informuje Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.
Borelioza (choroba z Lyme) – jest chorobą bakteryjną, którą bezwzględnie trzeba leczyć. W innym przypadku może prowadzić do wielu powikłań z koniecznością hospitalizacji i rehabilitacji. W ubiegłym roku, w regionie leczyło się na nią niemal 2 200 osób. Rok wcześniej - 1600.
Profilaktyka to klucz do zdrowia
-„Zawsze najskuteczniejsza jest profilaktyka związana z odpowiednim ubraniem- ubieranie się na cebulkę, zawsze długi rękaw i długa nogawka, wysokie buty. Ubrania, szczególnie kilka warstw to zawsze skuteczna bariera mechaniczna. Warto też używać repelentów, czyli preparatów odstraszających pajęczaki, ale również komary i meszki. Po powrocie z lasu zawsze dobrze obejrzeć swoje ciało, szczególnie gdy swędzi, ale również wytrzepać ubrania” – przypomina Paweł Kosin z nadleśnictwa Daleszyce.
Zachować spokój
Warto pamiętać, że nie każdy kleszcz jest zarażony boreliozą. Jednak zlekceważenie zakażenia może doprowadzić do poważnych powikłań neurologicznych czy chorób stawów. Już pierwsze objawy wymagają podania antybiotyku. Na co zwrócić uwagę?
Od jednego do 6 tygodni od ugryzienia mogą wystąpić:
- rumień wędrujący (jego samoistne zniknięcie nie oznacza wyzdrowienia),
- gorączka,
- zmęczenie,
- bóle głowy,
- uczucie rozbicia.
Dlatego ważne jest, jak najszybsze, precyzyjne usuniecie kleszcza zanim dojdzie do zakażenia. Leśnicy przekonują, że samo wyjęcie pasażera na gapę nie jest trudne. Trzeba pamiętać, by: nie wyciągać „gołymi” palcami, nie rozgniatać, nie wyciskać, nie wykręcać, nie przypalać, nie smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek, nie usuwać igłą.
-„Jeśli już dojdzie do ,,wpięcia" się kleszcza, nie ma powodów do paniki. Wedle badań, kleszcze przez pierwsze 24 h nie przekazują drobnoustrojów powodujących boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Przy pojawieniu się rumienia należy skonsultować z lekarzem, ale rumień występuje zwykle po dłuższej obecności kleszcza. Zatem kleszcza niezwłocznie wyjmujemy z ciała, w aptekach można nabyć różne proste pomocne narzędzia- pęsetki, specjalne chwytaki”- informuje Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.
Magda Gessler w Stąporkowie. Zagłosuj w ankiecie!
proponuje: Potłuczone talerze. Dobre, co?
qwerty
16:01, 2026-06-25
Są zmiany w parafiach. Biskup ogłosił
Staporkow. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Gratulacje.
Ramires
14:44, 2026-06-25
Co z geotermią w Radoszycach? Sprawdzamy!
To ja może przetłumaczę komunikat na zrozumiały język polski - kolejne 10 mln prze..ne bezpowrotnie. Satysfakcję będzie miał tylko prezes firmy realizującej odwiert. Świętego Graala już dawno temu znalazł Indiana Jones 🙂 marzenia trzeba mieć skrojone pod realne możliwości.
10 mln poszło
13:55, 2026-06-25
Koneckie kasyno zlikwidowane. Policja uderzyła w hazard
Moje marzenia o wygranej w koneckim kasynie i o tym,że błyskawicznie zostanę lokalnym milionerem,legły właśnie w gruzach. Policja zamykając biedakasyno bezlitośnie pozbawiła mnie szans na bogactwo. Czyli jutro rano jak zawsze trzeba wstać i iść do pracy. A już planowałem za wygrane pieniądze zakup 15 letniego BMW,o którym handlarz mówi,że jest praktycznie z minimalnym przebiegiem i Niemiec nim wcale nie jeździł.
koneckie las vegas
13:21, 2026-06-25
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz