W części drugiej podsumowania połowy kadencji samorządu w Gminie Końskie znajdą Państwo informacje o sporcie, kulturze, wydarzeniach społeczno-patriotycznych i przede wszystkim o planach na przyszłość. Życzymy miłej lektury.
REKLAMAMała Ojczyzna
Nie można myśleć o przyszłości nie pamiętając o przeszłości. W gminie Końskie zdajemy sobie z tego doskonale sprawę. Staramy się więc materialne ślady naszej historii zachować dla następnych pokoleń. Dlatego gmina zleciła odnowienie m.in. popiersia Hubala z przebudową otoczenia, pomnika bitwy kazanowskiej 1939 r. czy kwater żołnierzy I wojny światowej na koneckim cmentarzu. Opracowana została również dokumentacja na przebudowę otoczenia Pomnika Partyzantów a sama konecka nekropolia doczekała się cyfrowego przewodnika.
REKLAMAW działania na rzecz lokalnej społeczności staramy się włączać jak najszersze jej przedstawicielstwa. Stąd powołanie do życia ciał doradczych i konsultacyjnych – Rady Młodzieży i Rady Seniorów oraz współpraca z licznymi organizacjami pozarządowymi. Źródłem szczególnej satysfakcji może być popularność budżetu obywatelskiego. W zaproponowanej przez władze samorządowe formule konecczanie biją rekordy zaangażowania.
Kultura i sport
Nie samym chlebem żyje człowiek. Samorząd ma do spełnienia również ważne zadania w dziedzinie kultury i sportu. O ile sukcesy naszych sportowców, np: piłkarek i piłkarzy ręcznych, piłkarzy nożnych i przedstawicieli różnych sportów walki mogą być przedmiotem uzasadnionej dumy, to nie ulega wątpliwości, że są dziełem trenerów, działaczy sportowych a w największym stopniu – samych sportowców i ich rodziców. W tej dziedzinie gmina stara się wspierać zainteresowanych poprzez systém dofinansowania działalności oraz udostępnianie i rozbudowę obiektów sportowych. Podobnie jest z kulturą, choć tutaj gmina w większym stopniu sama animuje pewne wydarzenia. Działalność naszych instytucji kultury, organizowane przez nie konkursy, wystawy i koncerty są trwałym elementem gminnej aktywności w tej dziedzinie. Szczególne znaczenie przywiązujemy do swoistej polityki historycznej. Obchody świąt państwowych i narodowych czy publikacje historyczne bibliotecznego wydawnictwa są tego dowodem. Nie oznacza to, że gmina nie wspiera rozwoju talentów indywidualnych. Wiele płyt koneckich artystów czy literackich wydawnictw nie ukazałoby się bez finansowego udziału gminy.
Najbliższa przyszłość
Mimo, że już od 2014 r. jesteśmy w nowej, unijnej perspektywie finansowej, to większość ważnych dla naszej gminy konkursów czeka na ogłoszenie a projekty są zlecone dopiero w tej kadencji do opracowania. Mamy nadzieję, że życiu naszego miasta i mieszkańcom naszej gminy nadadzą one nowy impuls.
Z punktu widzenia naszej lokalnej tożsamości niezmiernie ważna jest rewitalizacja centrum miasta, nowa lokalizacja centrum kultury z salą widowiskową z prawdziwego zdarzenia oraz plany przejęcia i modernizacji Muzeum Techniki na Sielpi i w Starej Kuźnicy. Wbrew pozorom to nie tylko zmiana wizerunkowa i estetyczna, ale również gospodarcza – podobnie, jak plany odtworzenia komunikacji publicznej. Dla sportu i rekreacji duże znaczenie mają projekty rozbudowy pływalni miejskiej, stadionu na ul. Południowej czy budowy hali gimnastycznej w Dziebałtowie.
Z gospodarczego punktu widzenia dwa projekty są szczególnie ważne. Pierwszy dotyczy północno-wschodniej obwodnicy miasta. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza ścisłe centrum nie tylko zwiększy bezpieczeństwo naszych mieszkańców, ale i uzupełni układ komunikacyjny terenów inwestycyjnych. A im większa ich atrakcyjność, tym większe szanse na lokalizację nowych firm i nowych miejsc pracy, szczególnie wobec projektu budowy na tych terenach Inkubatora Przedsiębiorczości. Drugi to rewitalizacja Sielpi. Dla tego projektu kluczowe znaczenie ma decyzja środowiskowa, w ostatniej już fazie postępowania. Jeżeli nie zaskarżą jej ekolodzy, jeżeli się utrzyma, to prace nad odtworzeniem czaszy zbiornika sielpiańskiego i towarzyszącymi temu budowlami wodnymi mogą rozpocząć się już jesienią 2017 r. A Sielpia to nie tylko wypoczynek, to również miejsca pracy.
To nie wszystkie plany, dla których przygotowane są dokumentacje i dla których będziemy się ubiegać o unijne i krajowe dofinansowania. Nie ma też żadnej gwarancji, że wszystko się uda. Ale – biorąc pod uwagę poprzednią perspektywę finansową i jej efekty w Końskich – nie ma powodu, by wątpić w możliwość odniesienia sukcesu.